Kína szélesíti a renminbi szerepét

Kína bővíti annak a kísérleti programnak a keretét, amelyben egyes kijelölt vállalatoknak lehetővé tette a külkereskedelmi üzletek elszámolását és kiegyenlítését renminbiben – jelentette egy hivatalos közlönynek tekinthető tartományi napilap vasárnap. (A renminbi – RMB – annyit jelent, mint „népi fizetőeszköz”, címleteinek megnevezése „yüan”, ISO kódja: CNY.)

MNO
2010. 02. 28. 10:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Peking tavaly indította el azt a kísérleti programot, amelyben néhány kínai régióra és kiválasztott országra korlátozva lehetővé tette az export-import üzletek kiegyenlítését yüanban, első lépésként a kínai deviza nemzetközi fizetőeszközzé tétele felé vezető úton. A program néhány kínai régióra, Hongkongra és Makaóra, és az ország főbb exportőr övezeteiben, Sanghajban és Kantonban működő néhány vállalatra korlátozódott. Kanton kormányzatának hivatalos lapja, a Nanfang Ribao (Southern Daily) vasárnapi jelentése szerint a program egyes korlátozásait enyhíteni fogják a szélesebb körű bevezetés érdekében.

„A kormány illetékes hivatalai nemrégiben megegyeztek abban, hogy a továbbiakban nem korlátozzák a külkereskedelmi fizetéseket renminbiben bonyolító programban részt vevő határon kívüli területek körét” – írja a jelentés, kantoni kormányzati illetékesek egy nemrégiben történt megbeszélésére hivatkozva. „A programban részt vevő kínai területeken a külkereskedelmi jogosultsággal rendelkező vállalatok mindegyike fizethet renminbiben az import után” – fogalmaz a jelentés. A cikk nem tesz említést az exportról a könnyítések részeként és nem esik szó arról sem, hogy a könnyítés hatálya kiterjed-e Sanghaj térségére is. Kínára nagy nyomás nehezedik az Egyesült Államok és az EU részéről a yüan árfolyamának erősítése érdekében, hogy megkönnyítsék saját kínai exportjukat és csökkentsék kereskedelmi deficitjüket Kína viszonylatában.

A kínai lap nem hozza közvetlen kapcsolatba a renminbiben történő fizetések könnyítését a külföld által gyakorolt politikai nyomással, idézi viszont a kantoni kereskedelmi hivatal vezetőjének helyettesét, aki úgy fogalmazott, hogy „a könnyítés lehetővé teszi a külkereskedelmi vállalatoknak a devizaárfolyam-problémák kezelését”.

„A programban részt vevő vállalatok köre már nem esik földrajzi korlátozás alá” – fogalmazott a kínai jegybank kantoni kirendeltségének egy illetékese. „Amennyiben a külföldi partner hajlandó rá, mi aktívan támogatjuk a külkereskedelmi fizetések bonyolítását renminbiben.”

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.