A telefonos és internetes adatok bűnüldözési célokra történő tárolását elfogadhatatlannak nyilvánította az alkotmánybíróság Németországban. A fő kifogás az, hogy a törvény sérti a távközlési titokhoz fűződő jogokat – nyilatkozták kedden a bírák. Tehát a 2008-ban elfogadott törvény, amely lehetővé tette az ilyen adatok gyűjtését és tárolását, jelen formájában nem egyeztethető össze a német alkotmánnyal. Kimondták azt is, hogy az eddig tárolt adatokat törölni kell.
A bíróság kifogásolta, hogy eddig nem volt pontosan meghatározva, meddig lehet tárolni az adatokat vagy mire lehet őket használni, sok joghézag volt a törvényben. Hiányolták az átláthatóságot a törvényből. Összesen 35 ezer polgár élt kifogással a tárolással szemben.
Az adatgyűjtést és -tárolást lehetővé tévő törvény alapján az illetékes hatóságoknak jogukban állt az e-mail- és telefonforgalomból, valamint az internethasználatból származó adatokat gyűjteni és hat hónapon át tárolni. Az adatok bűnüldözési célokra, valamint veszélyhelyzet elhárítása érdekében hívhatók le.
A karlsruhei alkotmánybíróság ítélete mindazonáltal nem zárja ki az adatok tárolását. A bírák nem vonták kétségbe annak az európai uniós elvnek a megengedhetőségét, amely a Bundestag által elfogadott törvénynek is az alapját képezi. Csakhogy – mutattak rá az indoklásban – az adattárolás különösen súlyos beavatkozást jelent, amelynek mélységére eddig nem volt példa a jogrendben. Emiatt szükségesnek tartják, hogy az adattárolás csak a legszigorúbb feltételek mellett legyen végezhető. Álláspontjuk szerint az adatokat kizárólag a súlyos bűncselekmények, mint például az emberölés, valamint a gyermekpornográfia, a hamisítás és a megvesztegetés esetén lehetne tárolni.
(Der Standard)

A Kondorosi Csárda még egy utolsó esélyt adott a rongálónak