The Times (timesonline.co.uk)
Egyetlen izraeli kommandós felelős hatért a Mavi Marmara kilenc halálos áldozata közül. A katonát társai megmentéséért most kitüntetésre terjesztik fel. A Timesnak sikerült interjút készítenie az őrmesterrel, aki a felháborodástól tartva egyelőre nem vállalta neve nyilvánosságra hozatalát. A kommandós egyike volt a fedélzetre érkező utolsó 15 izraeli katonának. Mint mondta, valódi „csatatérre” ereszkedett le a helikopterről: a lövöldözés szinte azonnal elkezdődött, mivel őt és bajtársait hirtelen „zsoldos csőcselék” támadta meg. Állítása szerint amint leérkezett, rögtön meglátta három felettesét, akik sérülten feküdtek a fedélzeten, némileg távolabb. A veszélyes helyzetet látva azonnal átvette a parancsnokságot, társaival együtt biztosítva a sebesülteket. A katonák ezután kezdtek lőni az utasokra, akiknél a kommandós állítása szerint a megvert katonáktól elrabolt fegyvereket láttak. „Amint földet értem, azonnal rám támadtak. Vascsövekkel, botokkal és fejszékkel jöttek ellenem. Kétségkívül terroristák voltak. Láttam a szemükben lángoló gyűlöletet: azért jöttek, hogy megöljenek minket” – emlékszik vissza a férfi.
Izraeli hivatalos személyek már a támadás napja óta terrorkapcsolatokkal vádolják a lelőtt török utasokat, az azonban nem világos, ha valóban ilyen céllal érkeztek, miért nem szerelkeztek fel gyilkosabb fegyverekkel, mint néhány bot és csúzli. Az állításnak ellentmond az a tény is, hogy a flotta fogadására küldött kommandósegységet eredetileg úgy tájékoztatták, csak békés ellenállásra számítsanak.
A Times egy brit utassal is beszélt, aki ott volt, amikor egy izraeli katonát megszabadítottak a fegyverétől. Alexandra Lort-Phillips látta, amint a kommandóst a fedélközbe cipelik. „Lementem a lépcsőn, és láttam, hogy nagy tömeg áll a férfi körül. Mindenki ordítozott. Nem hiszem, hogy tudták, mit csinálnak. Láttam, hogy elveszik a fegyverét, majd valaki elrohant vele. Ott helyben lelőhették volna, de még csak meg sem verték. A tömegből sokan azt kiabálták: ne bántsátok!” – meséli a 37 éves aktivista.
The Washington Post (washingtonpost.com)
Elnézte II. Erzsébet születésnapját az Egyesült Államok külügyminisztériuma. A Hillary Clinton nevében küldött üdvözlet az egész amerikai nép jókívánságait tolmácsolta Nagy-Britannia uralkodójának – egyetlen probléma volt csak: egy héttel korábban. P. J. Crowley szóvivő elismerte a hibát, hozzátette azonban, „jobb egy héttel hamarabb, mint egy héttel később”. A Buckingham-palota is megerősítette a tévedést, arról azonban, hogy bocsánatot kért-e tévedéséért az amerikai minisztérium, nem nyilatkoztak, a királynő sajtóirodája ugyanis hagyományosan nem beszél külügyi kérdésekről. Egy névtelenül megszólaló palotai alkalmazott azonban közölte: senki nem sértődött meg a hiba miatt.
Erzsébet egyébként áprilisban született, de úgynevezett „hivatalos születésnapját” június 12-én tartja. VII. Edward óta hagyomány két születésnapot tartani, a XIX. századi uralkodó ugyanis bár novemberben látta meg a napvilágot, szerette volna, ha az ünneplésére rendezett parádéra nyári napfényben kerül sor. „Ezen az ünnepi napon a királynő élete és öröksége előtt tisztelgünk, és adózunk a népeink között fennálló különleges kapcsolatnak is. A fiatal Erzsébet hercegnő még a háború legsötétebb óráiban is összetartotta a népét, és azóta is a határozottság és egység mintájául szolgál sokunk számára” – áll az emelkedett hangú üzenetben, melyet azonban sajnos 12-e helyett 5-én továbbítottak.

Elképesztő, mit mondott a tárgyalásán a karateedző, aki felrúgott egy fiút a szolnoki kalandparkban