Tisza Párt
Pár hónapja Magyar Péter bevallotta: „Meteorológus akartam lenni. Csak hülye voltam a matematikához meg a fizikához” + videó

Lassú apadás kezdődött a Zagyván, de továbbra is elsőfokú az árvízvédelmi készültség Hatvantól a szentlőrinckátai gátőrjárásig, valamint a maconkai és a mátraverebélyi tározóknál. A Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság pénteken azt is közölte az MTI-vel, hogy továbbra is magas, de kismértékben csökkent a Zagyva és mellékvízfolyásainak medertelítettsége. Fenntartják a másodfokú belvízvédelmi készültséget a ráckevei (soroksári) Duna menti, valamint az észak-duna-völgyi belvízvédelmi szakaszokon.
A csapadékos időjárás miatt alig egy nap alatt több mint 13 négyzetkilométerrel nőtt a belvízzel elöntött területek nagysága Hajdú-Bihar megyében, ahol így már csaknem 380 négyzetkilométer áll víz alatt – közölte Bara Sándor, a Tiszántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság védelemvezetője pénteken. Hozzátette: az elöntött területekből 73 négyzetkilométer vetés, 107 négyzetkilométer pedig szántó. Az igazgatóság területén 24 szivattyútelep egy nap alatt 4,3 millió köbméter vizet emelt át tározókba, a védekezésen 150-en dolgoztak.
Mint mondta, továbbra is mind a 12 belvízvédelmi szakaszon készültség van érvényben, ebből két szakaszon – a Berettyó-alsón és az Alsó-Nyírvíz-Nagy-éren – a legmagasabb, harmadfokú a riasztási szint.
Bara Sándor elmondta, hogy a hajdú-bihari nagyobb folyók áradnak: a Hortobágy-Berettyón Borznál 335 centiméteres, míg a Berettyón Pocsajnál 406 centiméteres vízállást mértek péntek reggel. Továbbra is másodfokú árvízvédelmi készültség van érvényben a Hortobágy-Berettyó bal partján a Bucsa és Nádudvar közötti szakaszon, valamint a Berettyó torkolati szakaszán, míg a Berettyó felső szakaszán és a Kálló torkolatánál, három védelmi szakaszon elsőfokú a riasztási szint – tette hozzá.
A legmagasabb készültségi szint felett
Harmadfokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el a Tisza Tiszabecs és Vásárosnamény közötti szakaszán; az árhullám Tiszabercelig várhatóan mindenhol a legmagasabb készültségi szint felett fog levonulni – közölte a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság védelemvezető-helyettese.
A folyó külföldi vízgyűjtőjén nagy mennyiségű csapadék hullott le, amely jelentősen emelte a Tisza vízszintjét – mondta Kató Sándor. Tájékoztatása szerint jelenleg a határtól a Vásárosnaményig tartó védvonalon három árvízvédelmi szakaszon léptették életbe a harmadfokú készültséget. Az érintett szakaszokon folyamatos figyelőszolgálatot működtetnek. A szakember az MTI kérdésére elmondta: a Tisza a határszelvényben várhatóan péntek délben tetőzik 640 centiméterrel, ez 80 centiméterrel elmarad az eddig mért legnagyobb vízszinttől.
A térség többi vízfolyása is árad: a Szamoson négy métert meghaladó vízszintemelkedést várnak, az előrejelzés szerint készültségi szint közelében fog tetőzni a folyó. A Túr harmadfokú árvízvédelmi készültség feletti vízállásokkal tetőzik majd, s az árhullám miatt a Lónyai-főcsatornán valószínűleg másodfokúra kell emelni a korábban elrendelt elsőfokú riasztást. Kató Sándor hozzátette: a Krasznán várhatóan nem változik a korábban elrendelt másodfokú készültség.
Edelényben újra aggódhatnak
Hatalmas a Bódva vízszintje, a folyó újra birtokba vette a mezőgazdasági és az alacsonyabb fekvésű területeket a völgyben. A magas vízállás miatt Szalonnán, Szendrőben és Edelényben is felkészültek a védekezésre. Ungvári Balázsné korelnök – aki a helyi polgármester halála után az új vezető megválasztásáig átvette a település irányítását – pénteken azt mondta: a Bódva-híd közelében lévő házak, amelyeket májusban és júniusban is elöntött a folyó, még nincsenek vízben, de a „kertek alatt” van a folyó. Előkészítették a homokzsákokat szükség esetére, tartalékuk is van. A Bódva még árad ezen a szakaszon. Az egyik épületnél a ki- és a bejutás már problémássá vált a víz miatt, itt homokzsákokat raktak le. Egyelőre senkinek nem kellett elhagynia az otthonát, és bíznak abban, hogy ez így is marad – tette hozzá.
Szendrőben – a Szuhogy felé vezető útnál, az úgynevezett nagy híd közelében – tűzoltók, helyiek és vízügyi szakemberek szivattyúzzák a vizet, illetve védik azt a három házat, amelyet megközelített az ár. Szaniszló János, Szendrő független polgármestere beszámolt arról, hogy négy szivattyúval dolgoznak. Homokzsákokkal folyamatosan védik az ingatlanokat, mert a Bódva itt még nem tetőzött, további emelkedésre számítanak. Kitért arra, hogy a közelben lévő Rakacai-víztározóból teljes keresztmetszettel engedik a vizet a Bódvába. A tározóban ugyanis jelenleg 760-770 centiméter körül van a vízszint, és az ide befolyó külső vízfolyások által még mindig sokkal több víz érkezik, mint amit a zsilipeken át le tudnak engedni.
Molnár Oszkár edelényi független polgármester közölte: készenlétben vannak a borsodi városban. Hozzátette: a gátakat végigjárva jól lehet látni azok állapotát. A helyreállítási munkálatoknak november 29-én kellett volna megkezdődniük, ám a vízügyi igazgatóság közbeszerzési eljárását megtámadta a pályázat vesztese. Mint mondta, a májusi és júniusi árvíz idején több ponton megsérült gátak állapota általában is aggodalomra ad okot, a legkritikusabb helyen, a kastély mellett akár ki is léphet a folyó a medréből, hiszen Edelénynél még nem tetőzött a folyó és a vízszint már így is magas.
(MTI)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.