A közlemény szerint Nyugat-Európában a megváltozott munkaképességű emberek negyven százaléka jut munkához, Magyarországon ez az érték még mindig tíz százalék alatt van, és nem nőtt érezhetően a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatása az idén hatályba lépett módosítás hatására sem. A vállalatok részéről megvan az elvi nyitottság a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatására, azonban a tényleges alkalmazás több fontos feltétele hiányzik, így a legfontosabb feladat az ezzel kapcsolatos szolgáltatási gyakorlat kialakítása – idézi a közlemény Kemény Pétert, a Work Force rehabilitációs üzletágának vezetőjét.
A szakértő szerint további nehézséget jelent, hogy a megváltozott munkaképességű emberekre még mindig csak mint „fogyatékkal élőkre” gondolnak, pedig nemcsak a testi, érzékszervi vagy értelmi sérültek, hanem a súlyos cukorbetegek, az asztmások vagy éppen a szívproblémákkal rendelkezők egy része is ebbe a kategóriába tartozik.
A vállalatok rugalmatlan hozzáállása a megváltozott munkaképességű emberek önbizalmának sem kedvez. A tanácsadó vállalat tapasztalata szerint a megváltozott munkaképességű munkavállalók gyakran nem merik vállalni a kihívásokat, és akár diplomával is az alacsonyabb képzettségű állásokat pályázzák meg, vagy a megmérettetéstől félve el sem mennek az állásinterjúra.
Idén január elsején 177 600 forintról 964 500 forintra nőtt a cégek által fizetendő rehabilitációs hozzájárulás összege. A rehabilitációs hozzájárulást akkor köteles a foglalkoztató megfizetni, ha legalább húsz munkavállalót foglalkoztat, eközben az általa foglalkoztatott megváltozott munkaképességű személyek létszáma nem éri el az éves átlagos állományi létszám öt százalékát. Annyiszor 964 500 forintot kell fizetnie, ahány megváltozott munkaképességű munkavállalóval kevesebbet foglalkoztat a cég az előírtnál.
Az országos irodahálózattal rendelkező, 2005 óta működő Work Force Személyzeti Tanácsadó Kft. munkaerő-közvetítéssel és -kölcsönzéssel, vezetőkiválasztással és felnőttképzéssel is foglalkozik, a cég rehabilitációs üzletága több mint egy éve segít a cégeknek a megváltozott munkaképességűek alkalmazásában.
(MTI)
Vizsgálat indult Franciaországban a X ellen, mert az algoritmusa alkalmas lehet külföldi beavatkozásra
