Egy üres székre helyezték Oslóban a Nobel-emlékérmet + Képek

Oslóban pénteken jelképesen átadták a Nobel-békedíjat Liu Hsziao-po (Liu Xiaobo) bebörtönzött kínai ellenzékinek. Kína hidegháborús mentalitással és előítéletességgel vádolja az idei Nobel-békedíjjal kapcsolatban az országot bírálókat.

MNO
2010. 12. 10. 16:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.


Mivel a pekingi hatóságok még azt is megakadályozták, hogy legalább Liu hozzátartozói elmehessenek az átadásra, az ünnepségen egy üres székre helyezték a Nobel-emlékérmet. A kínai hatóságok tavaly tizenegy év börtönre ítélték „államellenes felforgatás” vádjával az 54 éves irodalomkritikus Liut, aki az ország egyik legismertebb ellenzéki személyisége.


A Nobel-bizottság közleményében arra hívta fel a figyelmet, hogy ha Kína nem szerez érvényt a teljes körű emberi jogoknak, akkor gazdasági és társadalmi válsággal kell szembesülnie, aminek következményei lesznek az egész világra nézve. A bizottság elnöke, Thorbjorn Jagland elmondta, hogy Liu 1989 „elvesztett lelkeinek” ajánlja a Nobel-díjat.


A pénteki ünnepségen Liv Ullmann norvég színésznő olvasott fel abból a beszédből, amelyet Liu mondott el tavalyi perében. „Nincsenek ellenségeim, és nincs bennem gyűlölet. Nem ellenségem a rendőrség, amely megfigyelt, letartóztatott és kihallgatott. Nem ellenségeim az ügyészek sem, akik vád alá helyeztek, sem a bírák, akik engem elítéltek. Bár semmiképpen nem tudom elfogadni a megfigyelést, a letartóztatást, a vád alá helyezést és az ítéleteket, tiszteletben tartom az Önök foglalkozását és integritásukat…” – mondta Liu. „A gyűlölet elsorvasztja az ember értelmét és lelkiismeretét” – fűzte hozzá, majd arról a meggyőződéséről beszélt, hogy országa politikai fejlődése nem áll meg, és hogy hisz a szabad Kína eljövetelében.


Barack Obama amerikai elnök pénteken sajnálkozásának adott hangot, hogy sem Liu, sem felesége nem lehetett jelen az oslói ünnepségen, és felszólította Pekinget, tegyen többet a demokrácia kiépítéséért, és minél előbb engedjék szabadon Liut.

Hidegháborús mentalitás?

Hidegháborús mentalitással és előítéletességgel vádolja az idei Nobel-békedíjjal kapcsolatban Kínát bírálókat Csiang Jü (Jiang Yu), a kínai külügyminisztérium szóvivője abban a tiltakozó nyilatkozatban, amelyet a minisztérium honlapján tettek közzé helyi idő szerint pénteken este. Eszerint Kína határozottan ellenez minden olyan kísérletet bármely ország vagy magánszemély részéről, amely a Nobel-békedíj kapcsán beavatkozik az ország belügyeibe és sérti a kínai igazságügy szuverenitását.


Fotók: Reuters


„Jogos álláspontunk megértésre és támogatásra talált több mint száz ország és nagy nemzetközi szervezet körében” – hangoztatja Csiang, aki szerint a tények teljes mértékben igazolták, hogy a norvég Nobel-bizottság nem képviseli a világ népeinek többségét, különösen nem a fejlődő országokban élőket.

„Az előítélet és a hazugság tarthatatlan, a hidegháborús mentalitás pedig nem számíthat népszerűségre. Ez a politikai bohózat semmiképpen sem ingatja meg a kínai emberek határozottságát és meggyőződését abban, hogy kövessék a kínai sajátosságú szocializmus útját, s a rosszban sántikálók mesterkedése nem fog eredményre vezetni” – szögezi le végül a Nobel-békedíj átadását kommentáló nyilatkozatában a külügyi szóvivő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.