The New York Times (nytimes.com)
Világméretű rendvédelmi szervvé nőtte ki magát az amerikai Drogellenes Hatóság (DEA) – írja a The New York Times a WikiLeaks által kiszivárogtatott dokumentumok alapján. A legújabban nyilvánosságra hozott diplomáciai üzenetek az ügynökséget saját hasznukra felhasználni kívánó dél-amerikai vezetőkről és gyökerükig korrupt afrikai kormányzatokról számolnak be.
A panamai elnök nem kertelt, amikor a DEA segítségére volt szüksége: egyszerűen ennyit írt az amerikai nagykövetnek: „Le kellene hallgatni valakit.” Ricardo Martinelli baloldali politikai ellenfelei telefonhívásait szerette volna közelebbről megismerni, mivel azok – állítása szerint – folyamatosan az életére törnek. Az amerikaiak nemet mondtak, mire Martinelli olyan törvények elfogadását helyezte kilátásba, melyek ellehetetlenítették volna az ügynökség munkáját. A DEA ellenállt, és a politikailag nem elkötelezett igazságügy-miniszter irodáiba költöztette lehallgatókészülékeit. Az elnök erre különösen feldühödött, és azzal fenyegetőzött, elüldözi a drogellenes csoportot országából – mások, például az izraeliek, boldogan teljesítették volna kéréseit, mondta.
A DEA Martinelli vehemenciáját látva gyanakodni kezdett, nem saját drogkapcsolatait akarja-e inkább eltitkolni, és nyomozásba kezdett. Hamarosan megszületett a válasz: az egyik diplomáciai jelentésben az áll, az elnök unokatestvére minden hónapban tízmillió dolláros narkotikumüzletet bonyolít le a főváros repterén keresztül. A droghatóság végül feladta a küzdelmet: a lehallgatásokat irányító „Matador” nevű programot leállították.
A korrupció Afrikában is a legmagasabb szintig elér. 2008-ban a Sierra Leone-i elnök három dél-amerikai drogcsempész elítélésére készült, akiket 680 tonna kokainnal kaptak el a hatóságok. Ernest Bai Koroma dolgát nagyban megnehezítette, hogy igazságügy-minisztere két és fél millió dolláros kenőpénzt fogadott el, hogy szabadon engedje a bűnözőket.
Nigériában a libériai nagykövetség emberei szolgálati autóikon fuvarozták a drogot a határhoz, mivel háború sújtotta országuk nem volt képes fizetést adni nekik. „Valamiből meg kell élni” – mondták. 2008 májusában Guinea miniszterelnöke, Lansana Kouyaté az amerikai nagykövettel folytatott magánbeszélgetésben megvallotta, az ország legveszélyesebb és legnagyobb drogcsempésze maga Ousmane Conté, Lansana Conté elnök fia. Néhány nappal később az ország kormánya nyilvános bemutatót tartott: a drog elleni harc melletti elkötelezettséget demonstrálandó majdnem 600 kilogramm tiltott anyagot égettek el az emberek szeme láttára. Az eseményen jelen volt az igazságügy-miniszter, az országos rendőrkapitány, a drogokkal foglalkozó kormánymegbízott és sok más magas rangú hivatalos személy. Az amerikai diplomaták is megjelentek, bár tudták, az egész csupán színjáték: informátoruk előre közölte, a drogokat maniókalisztre cserélték. „Én tudom, milyen az égő marihuána illata – nem ilyen” – jegyezte meg a nagykövet sofőrje, bizonyítva, a nagyszabású bemutató nem győzhetett meg sokakat.
BBC (bbc.co.uk)
A buta hívások ellen vette fel a harcot idén karácsonykor Nyugat-Yorkshire rendőrsége – írja a BBC. Körülbelül 1000 hívás érkezik naponta a kapitányságra, sokszor élet-halál kérdése a gyors válasz –, ezért életveszélyes lehet, ha valaki két percen keresztül magyarázza a rendőröknek, mennyire félelmetes macska szökött be a házába, ahogy az egyik telefonáló tette.
Az egyik állampolgár például egy csomag rizs eltűnése miatt tárcsázta a rend őreit, de volt, aki horkoló kutyája ügyében szeretett volna tanácsot kérni. A fent említett macskás hölgy majdnem két percig rabolta a diszpécserek idejét, de volt, aki nem tudott mit kezdeni a kertjében talált döglött galambbal vagy elromlott hűtőjével. A legszemtelenebb telefonáló egyszerűen a pontos időre volt kíváncsi.
„A 999-es szám a vészhelyzetek bejelentésére szolgál, ezt nem tudom elégszer hangsúlyozni – magyarázza Michael Quirk, a rendőrség kommunikációs osztályának vezetője. – Ez olyan szituációkat jelent, ahol valakinek az életét, testi épségét, esetleg tulajdonát közvetlen veszély fenyegeti.” A nyugat-yorkshire-i kapitányságra rengeteg (évente körülbelül 6000) olyan hívás érkezik, mely nem esik ebbe a kategóriába, a hivatal ezért döntött úgy, elrettentésként közzéteszi a „buta hívásokat”.
Itt van Berlin bejelentése a világháborúról
