Jövőre felrobbanhat a konzervatív-liberális koalíció

Súlyos próbatételek előtt áll 2011-ben a konzervatív–liberális koalíció Nagy-Britanniában. A súlyos megszorításokat követően több fontos megmérettetés is lesz a szigetországban, és az új választási rendszerről tartandó esetleges népszavazás és a mélyülő válság akár a koalíció szétrobbanásához is vezethet.

Kovács András
2010. 12. 18. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hamar véget értek a hét hónappal ezelőtt megalakult brit kormánykoalíció mézeshetei. Májusban a Konzervatív Párt 306, míg a liberális-demokraták 57 helyet szerzetek és mivel a toryk nem tudtak egyedül kormányt alakítani a 650 fős alsóházban, így koalíciót kötöttek a liberálisokkal. A konzervatívok mostanra ötszázalékos hátrányba kerültek a Munkáspárttal szemben, amelyet szeptember óta Ed Miliband vezet, míg a liberálisok 13 százalékos támogatottságnak örvendenek, amely közel 10 százalékos veszteség a tavaszi választások óta.

A kormány folyamatos népszerűségvesztésének egyik fő oka az óriásira nőtt költségvetési hiány kezelése érdekében meghozott intézkedéscsomag volt. A konzervatívok hagyományos bázisa a közszolgáltatásokban dolgozik, ahol a legnagyobb megszorításokat hajtják végre. A liberális tábor szintén elégedetlen, amit jól mutat, hogy szavazóik egy része a Munkáspárt mellé állt. A kormányzati lépések természetesen David Cameron miniszterelnök népszerűségét is kikezdték: hivatalba lépésének kezdetén még 54 százalék volt elégedett vele, mostanra ez 44 százalékra esett vissza. Még súlyosabb veszteségeket volt kénytelen elkönyvelni Nick Clegg, a liberális-demokraták vezetője, miniszterelnök-helyettes, akinek elégedettségi mutatója 52-ről 36 százalékra esett le.

Nem változott az euroszkepticizmus

A kormány abban a kérdésben, hogy a munkanélküli segélyért bizonyos mennyiségű közmunkát kell végezni, széles támogatottságnak örvend, azonban a tandíj megemelése óriási ellenérzéseket váltott ki. A britek szintén ellenségesek az Európai Unióval szemben, amit jól bizonyít az a felmérés, amely szerint egy mostani népszavazáson a szigetország lakói a kilépés mellett foglalnának állást. Hasonló az elutasítottsága az eurónak és annak is, hogy a börtönben lévők számára engedélyeznék a szavazást.

A hazai gazdaság helyzetét is negatívan ítélik meg a kormányváltás ellenére. Májusban 13 százalék volt elégedett az ország gazdasági helyzetével, ami mostanra csupán 14 százalékra „nőtt”. Ha a jövőben nem sikerül ezen a közérzületen javítani, az vélhetően további népszerűségvesztést fog jelenteni a koalíció számára, különösen a liberálisok tekintetében, akiknek a szavazói érzékenyebbek ezen kérdésekre.

Nehéz próbatételek előtt

A gazdasági válságkezelésen kívül a koalíciónak több éles megmérettetést kell kiállnia 2011-ben is. Május 5-én Walesben, Észak-Írországban és Skóciában új kormányokat választanak, valamint önkormányzati megmérettetést is tartanak az ország több részében. A válság előtt tényként könyvelték el, hogy azokban a régiókban, ahol választásokra kerül sor, nagyobb a közszféra befolyása, mint Angliában, ezért a mostani leépítések mindenképpen hátrányt jelentenek számukra, amelynek májusban „lehet majd meg az eredménye”.

A másik nagy megmérettetés szintén május 5-én lehet, amikor az új választási rendszerről tarthatnak szavazást. A konzervatívok egy része megtartaná a mostani, egyéni kerületi rendszerre építő szisztémát, míg a liberálisok bevezetnék az alternatív szavazat rendszerét, amelyet Ausztráliában alkalmaznak, így csökkentve a mostani voksolás torzító jellegét. A koalícióba a liberálisok annak az ígéretével léptek be, hogy mindenképp sor kerül a választási rendszer megújítására, ezért a konzervatívok egy részének jelentős ódzkodása komoly szakítópróba elé állíthatja a kormányt.

Abban az esetben, ha nem kerül sor a szisztéma megváltoztatására, az akár a koalíció széteséséhez is vezethet, amelyet tetézhet a növekvő munkanélküliség és a gazdasági helyzet romlása. Egy ilyen válsághelyzetben komoly gátló tényező lenne a koalíció felrobbantása és egy előre hozott választás megtartása, amely minden bizonnyal a kabinet csúfos vereségéhez vezetne.

(Forrás: angusreid.com, Economist)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.