The Guardian (www.guardian.co.uk)
Rendszeresen kínozzák az indiai biztonsági erők a Kasmírban ejtett foglyaikat – írja a The Guardian a legújabb WikiLeaks-dokumentumok alapján. A Delhiből származó diplomáciai jelentés arról számol be, hogy a Nemzetközi Vöröskereszt (ICRC) által meglátogatott majd 1500 rab legalább felével bántak kegyetlenül őrzői.
A Vöröskereszt munkatársai 2002 és 2004 között Dzsammu és Kasmír tartományok börtöneiben kérdezték a foglyokat. Összesen 852 esetben jegyeztek fel rossz bánásmódot: legalább 171 embert „csak” megvertek, a többi 681 esetében viszont komolyabb kínzási módokat alkalmaztak, bizonyos esetekben többet is. Majdnem 500 foglyot elektromossággal kínoztak, 381-et a plafonra függesztettek, 181-nek szétfeszítették a lábait. A segélyszervezet szerint 302 esetben „szexuális tartalmú” megaláztatást kellett kiállniuk a raboknak.
Az ICRC jelentése szerint az indiai biztonsági erők minden ágánál általánosak a kínzások. „A visszaélések mindig tisztek jelenlétében történnek, az áldozatok pedig általában nem is az olyannyira keresett felkelők (hiszen őket megölik az indiaiak), hanem a lázadással állítólagosan kapcsolatba hozható személyek” – áll a küldeményben.
A 2005-re datált diplomáciai üzenet ugyanakkor megjegyzi, a helyzet azóta sokat javult, bár az ICRC a legrosszabb hírrel rendelkező, a „Raktár” néven emlegetett fogolytáborba nem tudott bejutni. A szervezet munkatársai ugyanakkor arról is beszámolnak, hogy több száz fiatal indiai katonát sikerült felvilágosítaniuk az emberi jogokkal kapcsolatban.
A kasmíri konfliktus az 1990-es évek elején mérgesedett el újra, és még a 2000-es évek elején is tartott. Az indiai biztonsági erők és a vélhetően Pakisztán által támogatott milicisták összecsapásait főként a civil lakosság sínylette meg, mely mindkét fél kedvelt célpontja lett.
CNN (www.cnn.com)
Kitudódott a pakisztáni CIA-főnök kiléte, így a hírszerző ügynökség kénytelen volt hazahívni vezető beosztású alkalmazottját – tudósít a CNN. A Jonathan Banksként megnevezett férfi sorozatosan életveszélyes fenyegetéseket kapott, a szervezet ezért döntött hazarendelése mellett.
Karim Khan pakisztáni újságíró bátyját és édesapját amerikai robotrepülőgép ölte meg 2009 decemberében. A férfi 500 millió dolláros kártérítést követel az amerikaiaktól, ráadásul úgy véli, Banks személyesen is felelős szerettei haláláért, ezért azt szeretné, ha a CIA–főnököt letartóztatnák és gyilkosság vádja miatt kivégeznék. A per során kitudódott Banks neve és foglalkozása, amit a pakisztáni újságok is közöltek. A CIA által irányított robotrepülőgép-csapások számtalan milicista életét követelték már, így nem csoda, hogy a lebukott kémet hamarosan halálos fenyegetésekkel kezdték üldözni.
A helyzet mostanra vált tarthatatlanná, az ügynökség ezért úgy döntött, leváltja különösen fontos iszlámábádi emberét, és hazahívja, hogy megvédje a támadásoktól. A CIA szóvivője nem kommentálta részletesen az ügyet, csupán annyit nyilatkozott, az alkalmazottak védelme mindig is elsődleges a cégnél, különösen, ha közvetlen veszéllyel kell számolni. Khan ügyvédje szerint Banks azért menekült, mert ő és főnökei is tisztában vannak bűnösségével, és nem akarják, hogy bíróság elé kerüljön az ügy.
Vizsgálat indult Franciaországban a X ellen, mert az algoritmusa alkalmas lehet külföldi beavatkozásra
