Abortusz

Zivkovics
2000. 06. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az iskolai végzettségnek nagyobb a szerepe az abortusz gyakoriságában és a fogamzásgátlási szokásokban, mint a lakóhelynek vagy a foglalkozásnak – állapítja meg a szociális tárca megbízásából készült tanulmány.Csaknem kétszer annyi, szám szerint 83 művi terhességmegszakítás jut száz élveszületésre azoknál a nőknél, akik a nyolc osztályt sem végezték el, mint a főiskolát-egyetemet végzetteknél. Nincs viszont nagy különbség a gimnáziumot és a nyolc osztályt vagy szakmunkásképzőt végzettek között, náluk száz élveszületésre körülbelül hetven abortusz jut.Az utóbbi két évben kisebbségbe – 48 százalék – kerültek a házas nők az abortálók között. Ennek oka többek között a házasságok számának évek óta tartó csökkenése és a válások gyakorisága. Korábban hosszú időn keresztül a második gyermek utáni abortusz volt a leggyakoribb. Tavaly azonban az abortuszon áteső nők harminc százalékának még egyetlen gyermeke sem volt.A művi terhességmegszakítások száma azt követően emelkedett Magyarországon, hogy az úgynevezett Ratkó-abortusztilalmat 1956-ban teljesen liberalizálták. Ez a korszerű fogamzásgátló szerek hiánya miatt a védekezés elhanyagolására ösztönözte a lakosság egyes rétegeit. 1959-ben már több abortuszt végeztek, mint ahány gyermek született, igaz, ebben a születésszám egyidejű visszaesése is közrejátszott. Az „abortuszjárvány” az 1960-as évek végén tetőzött évi kétszázezer feletti abortusszal, amikor száz élveszületésre 135 terhességmegszakítás jutott.Az abortuszok száma az 1970-es évek elejétől enyhén csökkent. Ekkor jelentek meg Magyarországon a korszerű fogamzásgátló szerek, de a csökkenésben az akkor érvénybe lépő népesedési célú intézkedéseknek is szerepük volt. A csökkenő trend az 1980-as évek elejéig tartott – ekkor száz élveszületésre 55 abortusz jutott –, ezt követően a műtétek száma lassan, de folyamatosan emelkedett. 1995 óta ismét egyre kevesebb terhességmegszakítást végeznek, csakhogy ezzel egyidejűleg a születések száma is radikálisan csökkent.Kedden a parlament módosította az abortusztörvényt. Eszerint csak veszélyeztetettség, illetve az állapotos nő válsághelyzete esetén szakítható meg a terhesség. Súlyos válsághelyzetnek a törvény azt a körülményt ítéli, amely testi vagy lelki megrendülést, illetve társadalmi ellehetetlenülést okoz. Júliustól drágul a művi terhességmegszakítás. A jelenlegi tízezer forint helyett tizenhatezret kell majd fizetni, a szociálisan rászorulók 20-30 százalékos kedvezményt kaphatnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.