Ismét szennyezett a tatai rt.

Huth
2000. 06. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hét végén tilos volt a horgászat és a fürdőzés a Tata környéki tavakban, mert jelentős mértékű szennyezés jutott a Tatai Környezetvédelmi Rt. telephelyéről a Galla-patakba. A tilalmat időközben feloldották, a cég ellen eljárás indult.A szennyezett víz a tatabányai volt alumíniumkohó területéről, egy csurgalékvízgyűjtő medencéből tört ki, és jutott a közeli Galla-patakba, amely a tatai Derítő-tavon keresztül az Öreg-tóba folyik. A tatai rt. végzi a bezárt üzem környezetvédelmi kármentesítését, de egyes csarnokokban veszélyes hulladékokat is tárol. A fluoridot és cianidot tartalmazó szennyvíz jelentős pusztulást okozott a patak élővilágában: a megyei tisztiorvosi szolgálat és az Észak-dunántúli Környezetvédelmi Felügyelőség szakemberei eddig fél mázsányi döglött apróhalat gyűjtöttek össze. A baleset miatt a legmagasabb fokú vízminőség-védelmi készültséget vezették be, ám a szennyezés már levonult, s a tegnapi mérések azt igazolják, hogy nem érte el a tavakat.– A tatai rt. nem tagadja a vétkességét – mondta kérdésünkre Horváth Lajos, a környezetvédelmi hatóság műszaki igazgatóhelyettese. Hozzátette, hogy a cég ellen eljárást indítottak, s várhatóan bírságot szabnak ki rá. Csaba Attila, a cég műszaki vezetője a tatabányai 24 Óra című lapnak azt nyilatkozta, hogy a szárazság miatt megrepedezett a szennyvíztározó gátja, feltehetőleg ezért történt a baleset.Az rt. ellen jelenleg számos hatósági és bírósági eljárás folyik. Jogerősen eddig hatvanmillió forintnyi bírságot szabtak ki rá, mert szabálytalanul szállított veszélyes hulladékokat az almásfüzitői vörösiszap-hányókra. Az alumíniumkohó területének rekultiválásáért a vállalkozás információink szerint közel félmilliárd forintot vett fel az állami tulajdonú Hungalu Rt.-től. A munka viszonylag lassan halad, többször módosítani kellett a befejezési határidőt.Tavaly Illés Zoltán, a parlament környezetvédelmi bizottságának elnöke kérésére rajtaütésszerű ellenőrzést végeztek a volt alukohóban, majd az elnök a vizsgálat részeredményei láttán büntetőjogi felelősségre vonást sürgetett. A környezetvédelmi tárca (KÖM) illetékesei a mai napig nem számoltak be arról, hogy találtak-e veszélyes hulladékokat a cég által már rekultivált területekről vett talajmintákban. Barcsai Gábor, a környezetvédelmi felügyelőség igazgatója kérdésünkre erről elmondta: tudomása szerint a kérdéses csarnok padlójában nem leltek elrejtett hulladékokra, ám egy ugyancsak vizsgált salakhányó esetében kiegészítő kármentesítést rendeltek el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.