Az első hazai tömlősgát

Kiss Géza
2000. 08. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újjászületett a Répcelak közelében található nicki gát. A Rába folyó védműve nem csupán azzal hívja fel magára a figyelmet, hogy ez hazánk első tömlősgátja, hanem azt is jelképezi, milyen jelentős elmozdulás történt a vízügyesek szemléletében – mondta a napokban tartott gátavatón Hajós Béla. A Közlekedési és Vízügyi Minisztérium helyettes államtitkára kijelentette: a szakma számára ma már a természet értékeinek megóvása egyenrangú szempont az emberi haszonnal. A Rába vizét szabályozó mű pedig alkalmas arra, hogy a vízszabályozásokat követően mesterséges vízutánpótlásra szoruló Hanság mindennapi szükségleteiről is gondoskodjék.A védmű kezdetben a Kis-Rábán működött vízimalmokat látta el. A múlt század végén rőzsegátakat emeltek, amelyeket azonban minden áradás után újraépíthettek. A mai gát elődje és alapja 1932-ben készült el.– A nemrégiben befejezett 485 millió forintos állami beruházás során az elmúlt évtizedek alatt elaggott nyergesgát acélszerkezetét vízzel feltölthető tömlőkkel helyettesítették – tájékoztatta lapunkat Janák Emil, az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság vezetője. A zsilip nyílásaiba beépített tömlők 24 méter hosszúak és magasságuk maximum 1,8 méter. Az alaplemezbe betonozott töltőcsövön keresztül annyi vizet juttathatnak beléjük, amennyi az éppen ideális duzzasztáshoz kell. Száraz időszakban segítségükkel képesek biztosítani a tájegység vízpótlásához, a mezőgazdaság öntözővízigényéhez megfelelő mennyiségű vizet, míg jégzajláskor, áradáskor akár teljesen leereszthetik azokat, így nyitva utat a víztömegnek. A berendezés a nyugati minták alapján legalább harminc esztendőre megnyugtató megoldást kínál, míg az elődeivel folyamatosan akadtak problémák.A Hanság lecsapolása óta a természetvédők gyakran küzdenek a kiszáradás miatt bekövetkező élőhelyi katasztrófákkal, annak veszélyeivel. – A nicki építmény viszont olyan állapotokat szimulálhat a vízigényes kultúrák számára, amely tartós biztonságot jelent a páratlan értékű ökoszisztéma fenntartásához – jelentette ki Markovics Tibor, a Fertő-Hanság Nemzeti Park igazgatóhelyettese.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.