A tiszabecsi, a bereksurányi és a barabási határátkelőhelyeken áthaladó személygépkocsik több mint ötven százaléka egyébként is azért megy Ukrajnába, mert ott olcsó benzint vásárol, amit itthon aztán jelentős haszonnal értékesít. Ehhez a fix üzlethez járult – a július 1-jei üzemanyag-áremelést követően – a „maszekforgalom”: elsősorban régebbi típusú és olcsóbb járművek kelnek útra. Az ugyanazon a napon megforduló járművek között mostanság feltűnően sok a Wartburg és a Trabant, de szép számmal látni tinédzserkorú Zsigulikat, Skodákat, illetve Fordokat és Audikat is. A leggyakrabban feltűnő márka mégis a Mercedes: ezek az autók szintén naponta fordulnak meg a határátkelőhelyeken, és szintén túl vannak csecsemőkorukon. A húsz év körüli Mercedeseket jellemzi, hogy európai – valamivel több mint nyolcvanliteres – tankjukat afrikaira cserélték gazdáik, amelybe százharminc liternyi benzin fér. Ez a megoldás teljesen szabályos, az afrikai tankok szabványosak, csak nem szokásosak Európában.
Amint azt Czap István, a záhonyi vámhivatal parancsnoka kérdésünkre elmondta: a benzinturisták 130-140 forintot spórolnak az üzemanyag egy-egy literjén. Ukrajnában ugyanis az üzemanyag literenkénti ára pillanatnyilag 95–105 forintnak megfelelő összeg körül mozog. A kinti Mol-kutaknál viszonylag jobb minőségű benzint lehet tankolni 105 forintért, az ukrán kutaknál pedig 95 forint körül mérik az üzemanyag literjét.
Az ukrán állampolgárok magyarországi vásárlásaiban drasztikus csökkenés állt be 2002 áprilisától. Tavaly az április havi áfa-viszszaigénylésre jogosult árukivitel bruttó értéke megközelítette a 2,4 milliárd forintot, idén viszont mindössze 401 millió forint volt a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei ukrán határátkelők viszonylatában – tudtuk meg Grétzy Tibortól. A drasztikus csökkenés oka, hogy az áfa-visszaigénylés technológiája megváltozott – nem utazási iroda vagy pénzváltó, hanem maga a kereskedő téríti vissza az áfát. Ez jelentősen csökkentette a tényleges árnál jóval magasabb összegű vásárlást feltüntető hamis számlák felhasználásának lehetőségét. Az ukránok által kedvelt áruk összetétele egyébként nem változott: napi és tartós fogyasztási cikkeket egyaránt vásárolnak. Kelendő a szárazhúsáru, a konzerv, a tartós tejtermék, a parketta, a festék, a hűtőszekrény és a televíziókészülék. Gyakorlatilag minden, amit a nagy bevásárlóközpontokban meg lehet vásárolni. A megyei vám- és pénzügyőrségtől származó információink szerint egyébként a hipermarketek áfa-visszaigénylési gyakorlata a törvénymódosítást követően sem változott: vagyis a multik törvénytisztelő módon bevallják és visszafizetik az áfát.
Bóka János: Az új Európai Bizottság a változatlanság politikáját folytatja, ami az EU lassú gazdasági agóniáját jelenti