Náblusz mellett, Ciszjordánia szívében újabb épületegyüttest adtak át az izraeliek, s az átadáson parlamenti képviselők is jelen voltak. Közben folynak a Jasszer Arafat irodája elleni támadások, s bár az ENSZ elítélte az akciókat, Simon Peresz úgy vélte, a világszervezet határozatának betartása jelenleg nem időszerű. Pedig a zsidó állam tevékenységét még a nagy barát, az Egyesült Államok is rosszallással figyeli. Hiába, Washingtont most sokkal inkább Bagdad érdekli, mint Tel-Aviv.
Az izraeli események pedig épp a legrosszabbkor történnek Amerika szempontjából. Az Irak-ellenes koalíció nehézkes építése közepette senkinek sem hiányzik egy örökké berzenkedő ország, amely gátat vet a terveknek. Az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatát, amely a palesztin vezető ramalláhi épületegyüttesének ostromát ítéli el, Amerika nem támogatta, de nem is ítélte el. Washington tartózkodásának – pedig élhetett volna vétójogával – egy oka lehet: az Irak elleni támadás előestéjén jó pontot szerezni az arab szövetségeseknél. Izraelt viszont láthatólag cseppet sem érdekli, mi folyik tőle északra, rá se hederít a britek Irak-dossziéjának fenyegető al-Huszein rakétáira, amelyek elvben vegyi fegyvereket is célba juttathatnak izraeli területen. Egyetlen célja az, hogy mivel ideiglenesen lekerült a nemzetközi lapok címoldaláról, „csendben” megerősítse hazai pozícióját a palesztinokkal szemben. A rakétafenyegetésre pedig azzal válaszoltak, hogy a hivatalosan soha el nem ismert atomarzenáljuk készen áll, s egy tömegpusztító iraki támadás esetén Szaddám Huszein országát meg fogják semmisíteni.
A Bagdad elleni hadműveletek készületei egyértelműen Tel-Avivnak kedveznek. A feltételezett terroristák és ellenálló palesztinok házainak rombolását – kollektív bűnösség címén – világszerte elítélik, az akciók azonban háborítatlanul folytatódnak. A genfi egyezmény emellett kimondja, nem szabad megszállt területeken terjeszkedni, házakat építeni a megszálló hatalom lakosságának. Ennek ellenére továbbra is építik a zsidó telepeket, míg a palesztinok sohasem kapnak építési engedélyt. Ha pedig egyszer vége szakad az Irak elleni háborúnak, s újra az „örökös címlapsztori” Izrael lesz a világ figyelmének középpontjában, Tel-Aviv kész helyzet elé állíthatja a nagyvilágot. Talán a háború alatt végeznek Arafattal, s ezzel bebizonyítják a terrorizmus elleni elkötelezettségüket, vagy valóban aktivizálják saját tömegpusztító fegyvereiket.
Orbán Viktor: Ha péntek, akkor rádió – képek