Izrael Bagdad árnyékában

2002. 09. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Náblusz mellett, Ciszjordánia szívében újabb épületegyüttest adtak át az izraeliek, s az átadáson parlamenti képviselők is jelen voltak. Közben folynak a Jasszer Arafat irodája elleni támadások, s bár az ENSZ elítélte az akciókat, Simon Peresz úgy vélte, a világszervezet határozatának betartása jelenleg nem időszerű. Pedig a zsidó állam tevékenységét még a nagy barát, az Egyesült Államok is rosszallással figyeli. Hiába, Washingtont most sokkal inkább Bagdad érdekli, mint Tel-Aviv.
Az izraeli események pedig épp a legrosszabbkor történnek Amerika szempontjából. Az Irak-ellenes koalíció nehézkes építése közepette senkinek sem hiányzik egy örökké berzenkedő ország, amely gátat vet a terveknek. Az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatát, amely a palesztin vezető ramalláhi épületegyüttesének ostromát ítéli el, Amerika nem támogatta, de nem is ítélte el. Washington tartózkodásának – pedig élhetett volna vétójogával – egy oka lehet: az Irak elleni támadás előestéjén jó pontot szerezni az arab szövetségeseknél. Izraelt viszont láthatólag cseppet sem érdekli, mi folyik tőle északra, rá se hederít a britek Irak-dossziéjának fenyegető al-Huszein rakétáira, amelyek elvben vegyi fegyvereket is célba juttathatnak izraeli területen. Egyetlen célja az, hogy mivel ideiglenesen lekerült a nemzetközi lapok címoldaláról, „csendben” megerősítse hazai pozícióját a palesztinokkal szemben. A rakétafenyegetésre pedig azzal válaszoltak, hogy a hivatalosan soha el nem ismert atomarzenáljuk készen áll, s egy tömegpusztító iraki támadás esetén Szaddám Huszein országát meg fogják semmisíteni.
A Bagdad elleni hadműveletek készületei egyértelműen Tel-Avivnak kedveznek. A feltételezett terroristák és ellenálló palesztinok házainak rombolását – kollektív bűnösség címén – világszerte elítélik, az akciók azonban háborítatlanul folytatódnak. A genfi egyezmény emellett kimondja, nem szabad megszállt területeken terjeszkedni, házakat építeni a megszálló hatalom lakosságának. Ennek ellenére továbbra is építik a zsidó telepeket, míg a palesztinok sohasem kapnak építési engedélyt. Ha pedig egyszer vége szakad az Irak elleni háborúnak, s újra az „örökös címlapsztori” Izrael lesz a világ figyelmének középpontjában, Tel-Aviv kész helyzet elé állíthatja a nagyvilágot. Talán a háború alatt végeznek Arafattal, s ezzel bebizonyítják a terrorizmus elleni elkötelezettségüket, vagy valóban aktivizálják saját tömegpusztító fegyvereiket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.