A jövő évi bért féltik

A közszféra szakszervezetei elismerik a szeptemberi, átlagosan ötvenszázalékos béremelés jelentőségét, ugyanakkor nem fogadják el, hogy csupán az intézkedés áthúzódó hatása szolgálja a szféra jövő évi kereseteinek javítását.

Bákonyi Ádám
2002. 10. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az idei bérmelés jövő évi fedezetének központi költségvetésből történő teljes körű finanszírozását, illetve minimum a megemelt illetmények reálértékének megőrzését tartja szükségesnek 2003-ban a közszféra munkavállait tömörítő Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF). Szabó Endre, a konföderáció elnöke tegnap elmondta: nem tudják elfogadni azt a pénzügyminisztériumi szándékot, hogy a 2003-as keresetemelés harminc százalékát intézményi bevételekből finanszírozzák. Az elnök utalt rá, hogy a SZEF és Medgyessy Péter között korábban létrejött megállapodás szerint a közszférában végrehajtott béremelés nem járhat létszámleépítéssel. Szabó Endre hangsúlyozta, hogy a szeptemberi, átlagosan ötvenszázalékos közalkalmazotti illetményemelés mérsékelte a közszféra, valamint a versenyszféra közötti keresetkülönbséget. A szakszervezeti vezető szerint azért, hogy a két szféra bérei közötti olló ne nyíljon ki jobban – a jövőre áthúzódó hatáson felül – a versenyszférában előirányzott átlagos keresetemelési mértékben kell részesülniük a közszféra munkavállalóinak is. A SZEF szerint az emelés mértékének meghatározásánál a GDP növekedésének nagyságrendje lehet az irányadó, ugyanakkor a bérfelzárkóztatással kapcsolatban a konföderáció más megoldásokat is elfogadhatónak tart, mint például azt, hogy a bérek nettó pozíciójának javításáért a legfelső adókulcs alsó határát 1,35 millió forintról 1,5 millió forintra emeljék fel. Ezt a szakszervezeti javaslatot az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) szakbizottsági ülésein a kormány elutasította, Szabó Endre lapunk kérdésére elmondta: mivel több kérdésben is eltér a kabinet és a szakszervezetek álláspontja, nehéz bértárgyalásokra számítanak.

Időben kívánnak tájékozódni. Az OÉT szociális bizottságának munkaadói és munkavállalói oldala azt kérte a testület tegnapi ülésén, hogy a hatáskörükbe tartozó jogszabályok tervezetét akkor kapják meg, amikor még érdemben hozzá tudnak szólni a készülő törvényekhez. Mindkét oldal kifogásolta, hogy későn kapták meg a jövő évi adójogszabályok tervezetét. Jelezték: a bizottság napirendjére akarják tűzni a hatáskörébe tartozó összes, az egészségügyet, a társadalombiztosítási és egészségbiztosítási ügyeket érintő törvényeket. A bizottság tegnap megtárgyalta az egészségügyi és társadalombiztosítási tárgyú törvények módosításáról szóló javaslatot, amely tartalmazza egyebek mellett a kötelező egészségbiztosításról, a társadalombiztosítás alapjairól és felügyeletéről szóló törvény módosítását. Mind a munkavállalói, mind a munkaadói oldal szerint ki kellene venni a javaslatból a tb-alapról és -felügyeletről szóló törvény módosítását, amíg nem születik jogszabály a tb társadalmi ellenőrzéséről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.