Az MSZP és a szociáldemokrácia

Tihanyi Örs
2002. 10. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Képzeljük el az alábbi kis jövőbeli eseményt. Kovács László, a Magyar Szociáldemokrata Párt (a továbbiakban MSZDP) elnöke egy kiadós sóhajtás közben fejébe csapja kalapját, és felkapja az íróasztalán heverő kulcscsomót. Még egyszer utoljára körbenéz, de már csak a pártelnöki iroda csupasz falait látja. Kilép a folyosóra. A Köztársaság téri irodaház olyan, mint egy kísértetkastély. Nyomasztó csönd mindenütt. Már mindenki elköltözött az új, szupermodern székházba. Az üvegpalotát az egyik legismertebb plazaépítész tervezte meg, aki kiváló nagyváradi referenciákkal érkezett. A sok vihart megélt MSZP-székház, amelynek minden helyisége történelmi események színtere volt, immár keserű múlt lett.
Hát igen, változnak az idők és az emberek. Bármennyire is rózsaszínné fakultak az egykori vörös zászlók, és akárhány EU-bürokrata kézszorítását őrzik a külügyminiszter sima tenyerei (amelyek ifjúkorukban a kőbányai prolikocsmák söröskancsóit is meg-megmarkolászták), a néhai Karl Marx által megfogalmazott tanok aktualitása soha nem fog megváltozni. Mert kell a társadalmi evolúció, a fejlődés. Ha például 2001 nyarán úgy dönt az MSZP (micsoda anakronisztikus elnevezés!), hogy megint Szekeres Imrére bízza a kampányt, akkor talán még mindig itt savanyodnának a demokrácia őrangyalai ezekben a dohos és penészfoltos irodákban. Szegény Keller Laci javában fogalmazná az n+1-ik interpellációját az Országimázs Központ garázdálkodása ellen, a bankárpályára viszszatérő Medgyessy Péter pedig csak akkor látná a Terror Házát, amikor belesodródik az Andrássy út menetrendszerű forgalmi dugójába. Ha 2002-ben nem Ron Werber szervezi a kampányt, akkor még mindig ez az elavult „szocialista” jelző éktelenkedne a párt nevében, amelyet mára alig kéttucatnyi baloldali párt visel Európában. De szerencsére nem így történt. Nem, mert a pártvezetés mindig jó döntéseket hozott – fejezi be a gondolatmenetét Kovács. Épp idejében, mert megcsörren a mobilja. Lendvai Ildikó keresi. – Hol vagy már, Laci? – kérdezi a frakcióvezető asszony, aki türelmetlenül toporog a téren a vadonatúj szolgálati Mercedes és egy kutyaürülék-kupac közé beszorulva. – Indulnunk kellene, mert Friderikusz már tűkön ülve vár A Hét stúdiójában. Sietni kell – hadarja a szokásos beszédsebességgel –, mert a Sanyinak még Szili Katalint is meg kell interjúvolnia, és nincs kész az agrárcégek privatizációjáról szóló anyag sem. Szóval lenne dolog bőven, nem most kell nosztalgiázni.
– Jól van, ne aggódj, megyek már! – csitítja Kovács a bőbeszédű frakcióvezért. – Azért figyelembe vehetnéd, hogy olyan ez az épület nekem, mint kisgyermeknek az anya. Itt nőttem fel, itt gazsuláltam Peter Weisszel, a szlovák választásokon nagyot bukott elvbarátommal, és itt terveztük meg a magyarországi választásokat forradalmasító informatikai rendszer működtetését. Nekem itt minden koszos szőnyeg és minden pókháló ismerős! És az ismerősöktől illik elbúcsúzni.
Kikapcsolja a mobilt. Megáll és szétnéz. A földszinten van. Milyen érdekes, pont azelőtt az iroda előtt áll, ahol először vetődött fel 1989-ben, hogy át kellene keresztelni a pártot szocdemnek. Akkoriban az épület a keserűbbik korszakát élte, az MSZMP-set. Itt ültek mindannyian: Horn, Kapolyi, Lendvai, Ágh Attila és a többiek. Medgyessy Péter már javában váltotta rendszert, és TGM-nek meg Orbán Viktornak sem volt félnivalója, ha a Batthyány-örökmécses közelébe vetődtek. Szóval bomlott a világ, sorra alakultak az ellenzéki pártok és a kapcsolati tőkék pókhálójában megszövögetett kft.-k. Az állampárt iránti bizalom és az állami vagyon egyaránt rohamosan csökkent.
Igen – gondolta Kovács – nehéz idők voltak ezek. Nem volt könynyű megemészteni, hogy mostantól Nagy Imre lesz a hős, és nekünk még azt is le kell tagadni, hogy valaha ismertük az Öreget. Ott ültünk a dohányfüstben. Hallgattuk Ágh Attilát, aki nagy vonalakban elmagyarázta, mi is az a szociáldemokrácia, és miért cselekedett helyesen Garami Ernő 1919-ben, amikor elhatárolódott az MSZP-től (mármint a Magyarországi Szocialista Párttól, amelynek a Tanácsköztársaság 133 napját köszönhette az ország). Nehéz volt a sok évtizedes beidegződés után átállítani a gondolkodásunkat, de csak sikerült. Sokat segített az, hogy a kádári–aczéli világban ravasznak kellett lenni, mint a tyúkól körül settenkedő rókának. Ha nem tanulunk meg alkalmazkodni az anyagi világ rideg törvényeihez, elpusztultunk volna. Dehát a párt is épp ilyen volt. Csak úgy tudott fennmaradni a csendőrszuronyok vagy később az APEH Bűnügyi Igazgatóságának a korában, ha állandóan megújult, és amennyiben változott a széljárás, azonnal lecserélte a nevét. Ki emlékszik már a Magyarországi Általános Munkáspártra, a Kommunisták Magyarországi Pártjára vagy a Magyar Dolgozók Pártjára? Ki emlékszik már a Kunfi Zsigmondokra és Marosán Györgyökre, akik hozzánk hasonlóan végigzongorázták az összes szélső- és középbalos ideológiát? Az emberek eltűnhetnek, az eszmék idejét múlttá válhatnak, de a párt az örök és változatlan marad. Szóval hallgattuk Ágh Attilát, aki fölvetette, ha az MSZMP nevet kidobjuk a kukába, akkor ne MSZP legyen a párt új neve, mert ez nem jelent markáns elhatárolódást a múlttól, és túl sokáig kell majd cipelnünk az utódpártiság maradványait. Legyen inkább szociáldemokrata párt: ez frissebb és modernebb hangzású. Emlékszem, Horn nem helyeselte; igaz, őt elsősorban az érdekelte, hogy ne vigyük túlzásba a fiatalítást. Kapolyi Laci volt a legelszántabb támogató. Amikor Wiener Gyuri, a pályakezdő politológus tréfából megkérdezte, hogy ha minden kötél szakad, melyikünk legyen a szocdem párt elnöke, akkor Kapolyi jelentkezett elsőnek. Még engem is megelőzött, pedig az én agytekervényeim is igen gyorsak, és szinte feltétlen reflexként emeltem fel a kezem. De Kapolyit nem lehetett megverni. A nyugatról mindig naprakész információkkal érkező Horn Gyulának köszönhetően tudtuk, hogy Moszkva helyett rövidesen Brüsszelről kell álmodni, és kerülni kell azt, hogy a tévéhíradóban Grósz Károly társaságában tűnjünk fel. (Pedig egy évvel előtte még szinte verekedtünk azért, hogy ki kísérje el az emlékezetes amerikai útjára. Itt én voltam a győztes!)
Ez hát a földszinti iroda története. Micsoda munka lehetett ’56 után eltüntetni innen a golyónyomokat. Ki hitte volna az ávósok meglincselésekor, hogy néhány évtizeddel később Medgyessy Péter, ennek az épületnek az egyik legendája innen indul majd el, hogy megnézze a Terror Házát, körülbelül úgy állva be a fiatalok mögé a sorba, mint egykor Fock Jenő az úttörővasút megtekintésekor. Fantasztikus, mennyit változott a világ, és bizonyos dolgok mégis pont ugyanolyanok maradnak!
Kovács elmosolyodik. Ott áll a hideg szélben a főbejárat előtt. A túloldalon Lendvai integet. A pártelnök ösztönösen nyúl a kulcs után, hogy bezárja az ajtót. Már illeszti be a rozsdásodó zárba, amikor az agyába villan: minek ezt már bezárni? Hiszen mindenki elment! Holnap jönnek az építőmunkások, mert átalakítják a székházat. McDonald’s lesz belőle, a legfelső emeletre pedig egy Keller László által ajánlott könyvvizsgáló cég költözik majd be. Szép lesz átépítve, de biztos, hogy a kitakarítása nagy munka lesz. Akkora, hogy még a Kormányzati Kommunikációs Központ is öles plakátokon fogja közhírré tenni az eredményt…
Az MSZDP elnöke ekkor sóhajt még egy utolsót, eldobja a kulcsot, és elindul a Mercedes felé. Várja az Újvilág.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.