Betörnek, rabolnak, fenyegetik és megverik az embereket – ismerteti röviden a bajnai közbiztonságot egy helybéli, aki csak névtelenül vállalta a „nyilvánosságot”.
– Hozzám már ötször betörtek, pedig itt lakom a központban – így egy másik. – Ha egy fél órára elmegyek otthonról, mire hazaérek, már feltörték a házam. Mindent elvisznek, gázpalackot, biciklit... mindent, amit mozdítani lehet, a kertből leszedik a paprikát, paradicsomot, szőlőt – teszi hozzá. Bajnán van olyan ember, aki, ha elmegy otthonról, olyan helyre teszi a kulcsot, ahol könnyen észreveszik a bűnözők, legalább a zárat ne kelljen sokszor cserélgetni.
– Amikor betörtek hozzám, rajtacsíptem őket, de rám támadtak, rendőrségi feljelentést is tettem, amit vissza is vontam, mert megfenyegettek, hogy valakivel agyon fognak veretni – mondja egy másik idős ember. Bejöttek hozzám éjszaka, voltak vagy öten, késsel rám támadtak és megvertek – mond el egy újabb rémisztő történetet valaki. Már nem tudtak semmit elvinni, ezért vertek meg – teszi hozzá. Hiába vitték el mindenét, mégsem szólt a rendőrségnek. Fél a bosszútól, mint fogalmaz: „itt a falun kívül úgysem véd meg engem senki”.
A faluban egyre több tettlegeségig fajuló bűncselekmény történik. Akár nyílt nappal, az utcán is megvernek embereket – állítják a bajnaiak. Sok helybéli név szerint ismeri az elkövetőket, de többségük nem mer feljelentést tenni, ha ezt valaki mégis megteszi, egy tanú sem akad, aki szólni mer. A falubeliek szerint egyetlen megoldás lehetséges: egy rendőrőrs, de legalább egy-két rendőr, aki bármikor ott teremhet, ahol baj van, ugyanis a körzeti megbízott sokszor nem ér rá, a dorogi rendőrkapitányságról kiküldött rendőr pedig már csak bottal ütheti a bűnözők nyomát.
A bajnai közbiztonsági állapotokat Pallagi Béla, helyi polgármester másként látja: a faluban 2000-ben 45, 2001-ben 34 bűncselekmény történt, ebből 65 betörés és lopás, amelynek 80 százaléka pincesori betörés – ismerteti a rendőrségi statisztikát az elöljáró. Az tény, hogy a statisztikák tükrözte közállapotok nem mindig esnek egybe a helyiek közbiztoságérzetével, de nem látom úgy, hogy Bajnán nagyobb lenne a bűnözés, mint máshol az országban – véli az elöljáró. Szerinte az a gond, hogy a helyiek nincsnek hozzászokva, hogy Bajnán „ilyen mozgó bűnözés és állandó fenyegetettség legyen”, és mint látható, nem is akarnak hozzászokni – teszi hozzá. Az sem igaz, hogy az emberek nem mernek feljelentést tenni – állítja a polgármester. Azt elismeri, hogy a közbiztonság területén még sok a megoldandó feladat.
Nyíri Róbert helyi plébános – akihez már szintén betörtek – tíz éve szolgál Bajnán, és mint fogalmaz: tíz éve kénytelen szembesülni a bajnai közbiztonsági állapotokkal. A legtöbb retorzió idős, egyedülálló embereket ér, és ha megtámadják őket, feljelentést se mernek tenni, hiszen félnek a megtorlástól – mondja a plébános. És mivel nincs bejelentés, a rendőrségi statisztika is kedvezőbb képet mutat a valóságosnál – teszi hozzá.
A bajnaiak tehetetlen helyzetükben a rendőrséghez és a nyilvánossághoz fordultak. Csaknem négyszáz aláírást juttattak el a megyei rendőrkapitányságra, kérve: tegyenek valamit az ügyükben, de a válaszlevélből az derül ki, hogy a helyi bűnözés nem tér el az átlagostól, ezért nem indokoltak a rendkívüli biztonsági intézkedések. A bajnaiak úgy tudják, a rendőrség megtorlásra készül ellenük, mivel azzal, hogy a nyilvánossághoz fordultak, rossz színben tüntették fel munkájukat, ugyanis a minap egy kereskedelmi televízió is beszámolt a helyi közbiztonsági állapotokról. „A falu bizalommal fordult a rendőrséghez, hogy ne csak szlogen legyen a »szolgálunk és védünk«, hanem csináljanak is valamit, mert tűrhetetlen a helyzet a faluban” – méltatlankodik egy helybéli.
Az aláírók közül többen azt tapasztalják, a körzeti megbízott felkeresi azokat, akik nevüket adták a tiltakozáshoz. Sokan rendőrségi retorziótól tartanak. A hírek szerint erre a dorogi rendőrkapitányságról érkezett utasítás. „Hogy jönnek ők ehhez, amikor mi csak amiatt tiltakoztunk, hogy itt bárkit meg lehet verni, ki lehet rabolni” – méltatlankodik egy helybéli. „Ha nem tudnának róla, hogy milyen nagy itt a bűnözés, akkor legyen nyilvánvaló azzal, sokan félnek itt Bajnán” – teszi hozzá. „Az a legrosszabb, hogy az állam fenyegeti az embereket a rendőrségen keresztül” – mondja egy másik. „Miért van az, hogy most azokkal van a gond, akik felhívták a figyelmet a közbiztonság hiányosságaira, és közben olyan emberek vannak szabadon, akik például 56 rendbeli bűncselekményt követtek el, és egyáltalán milyen alapon jutott a körzeti megbízotthoz az a lista, amit aláírtunk?” – teszi fel a kérdést valaki. A helyiek így most már nemcsak a bűnözőktől tartanak, hanem a bűnöldöző szervektől is. Megkérdőjelezhető annak törvényessége, ahogyan a tatabányai rendőrkapitányságról a tiltakozó aláírások eljutottak a helyi körzeti megbízotthoz – nyilatkozta az Országos Rendőr-főkapitányság egyik, neve elhallgatását kérő vezetője. Elmondta: így valójában azok vizsgálják az esetet, akiknek munkája ellen születtek a tiltakozó aláírások, és minden bizonnyal senkinek sem tetszik a kritika – tette hozzá.
Az ügyben szerettük volna megtudni a rendőrség álláspontját is. A Tatabányai Rendőr-főkapitányság sajtóreferense elmondta: Illés László megyei rendőrfőkapitány azt az utasítást adta, hogy a bajnai ügyben csak Turóczi Bálint dorogi rendőrkapitány nyilatkozhat, akit egész héten nem tudtunk elérni. A sajtóreferens úgy tudja: továbbképzésen van.
*
Szombatról vasárnapra virradó éjszaka, a lapunknak nyilatkozó egyik férfi sörözőjében tartott zártkörű rendezvényen újabb atrocitás történt. Két óra körül egy „banda” két tagja, az egyik televízióban nemrég bemutatott, a bajnai közbiztonságról szóló riport miatt verekedést provokált, amely során az egyik helyi lakos súlyosan megsérült. A rendőrséget most sem tudtuk megszólaltani. A héten több olyan hírt kaptunk, hogy a televíziós riport miatt bajnai lakosokat életveszélyesen megfenyegettek.
Halál lett a közös heroinozás vége a fővárosban
