Három éve hozták létre a Gepárd csoportot azzal a szándékkal, hogy csökkentsék a gépjárműlopások számát, illetve visszaszorítsák a bűnözői csoportokat – hangzott el a Budapesti Rendőr-főkapitányság tegnapi sajtótájékoztatóján. Kökényesi Antal, a BRFK vezetője elmondta: a speciális egység működése nyomán jelentősen csökkent az autólopások száma a fővárosban. Míg 1996-ban 12 193, 1998-ban pedig 11 120 kocsit loptak el, addig 2000-ben 7436-ot, 2001-ben már csak 6437-et.
A kapitány leszögezte, a siker nemcsak a Gepárd csoport speciálisan kiképzett szakembereinek köszönhető, hanem annak is, hogy megteremtődött az eredményes fellépés jogszabályi háttere. Elrendelték például a kötelező eredetvizsgálatot és a gépkocsik törzskönyvezését is. Ezenkívül bevezették a határregisztrációt, amely a külföldre igyekvő autók közül szűrte ki a lopottakat. A szervezett bűnözés elleni törvénycsomag bevezetése és a büntetési tételek szigorítása is szerepet játszott a lopások számának csökkenésében – fűzte hozzá. A gépjárműbűnözés külföldön is jelentős mértékű, ezért kiemelten fontos az európai fővárosok rendőrségei közötti kapcsolattartás, és együttműködés – nyilatkozta Kökényesi Antal. Nemzetközi összehasonlításban Budapest kedvező helyzetben van, mivel az eltulajdonított járművek majdnem egyharmadát rövid időn belül megtalálják.
A szervezett bűnözői csoportok futószalagrendszerben, a nagyipari termeléshez hasonlóan lopják a gépkocsikat – tudtuk meg Pál Józseftől, a Gepárd csoport vezetőjétől. Hozzátette: csak szervezetten lehet eredményesen fellépni ellenük: be kell fagyasztani külföldi felvevőpiacaikat, és szorosan együtt kell működni az európai fővárosok rendőrségeivel.
Öt autó ég az M7-esen, Fülénél