Én nem tudom...

Kristóf Attila
2002. 10. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Én nem tudom, hogy az a sok papír, amit a különböző cégek és szervezetek reklámtevékenységük során felhasználnak, végül hova jut. Valójában szeretem ezeket a fényes, tartós anyagból készült prospektusokat; Natasa kutyám után jártamban-keltemben kitűnően (mintegy Köjál minőségben) megfelelnek az utcai higiénés kötelezettségeimnek.
Megyek haza a minap a magam módján, derűsen, feledve, hogy környékünkön és általában a szocialisták elsöprő győzelmet arattak. Utcánkban a megszokott látvány fogad: tizenegy-két évesek ülnek a kapualjban, szotyolát köpködnek és sűrű füstfelhőket eregetnek, látszik, hogy szeretik egymást, viszont utálnak mindent, hazamenni kevésbé szeretnek. Esetleg igazuk van, hogy a hazát, a családot, az otthont, a szolidaritást itt a kapualjban keresik.
Kocsim szélvédőjén megpillantok egy cédulát. Ez szokványos dolog, ezeket a cédulákat vagy a kezembe nyomják az utcán, vagy az ablaktörlő lapátod alá teszik.
Olvasom a szöveget, a mostanit.
Azt mondja, hogy „Muszáj boldogtalannak lenni?”
Meglep a kérdés, mert mint mondom, mérsékelten derűs vagyok. Semmim se fáj, csak a bal lengőbordám nyilallik egy kicsit, de ez az állapot az én koromban maga a kéj. Ezért meghökkentem, amikor ezt olvasom: „Az ember sorsa tényleg a szenvedés?” Madáchot motyogom magam elé: „Ember, küzdj, és bízva bízzál!” Ezek, akik ezeket a cédulákat írták, el akarják venni a kedvemet. Mitől? Fogalmam sincs. De nem hagyom.
„Emlékszik még arra, hogy egykor milyen nagyszerű és szépséges volt minden? – folytatódik a szöveg. – Kisgyerekként a világot csodálatosnak találtam. Aztán huszonöt évvel később kinéz az ablakon – s a világ csúnya, színtelen.”
Mit beszél ez? Kisgyermekkor plusz huszonöt év? Akkor harmincéves koromban csúnya, színtelen lett volna a világ? A szocializmus fénykora? Most mit szóljak? Hatvan év után nyakig a szoci katymazban? Lám, jövök itt derűsen hazafelé, és ilyen esik velem. Mintegy féltégla a fejemre. Mit akarnak ezek tőlem?
„A világ ugyanaz maradt — valaminek mégis MEG KELLETT VÁLTOZNIA… Valószínűleg ön lehetett az.” Mit csináltam? A világ ugyanaz, csak én nem? Mármint hogy kevesebb fekvőtámaszt tudok csinálni, és a tejfogaimnak ismét megvan az üres helye?
Kezdek elkomorodni.
Na de!
„Az egyszer volt gyermekkor boldogsága ismét az öné lehet. Hogy hogyan? Megtudhatja egy könyvből, amely végtelen szeretettel és bölcsességgel íródott – mindenkinek, aki valami szebbet, jobbat akar –, tehát önnek.”
He?! Még hogy én szebbet, jobbat? Pogadrám van, vegyék tudomásul. Teniszben a tenyeresem már nem a régi. A százat tizenegy kettő helyett huszonkettő kettő alatt futom. A múltkor alig tudtam megcsinálni huszonöt fekvőtámaszt. Engem ne tegyen egy könyv boldoggá végtelen szeretettel. Arra itt van Natasa, a kutyám.
Mit akar ez tőlem? Fölment a vérnyomásom. Gyomoridegem van.
„Az XY című mű megrendelhető az XXX telefonszámon. A könyvet postai utánvéttel szállítjuk. Ára 1487 forint plusz postaköltség.”
Ja! Pénzt akar? Miért nem mondja mindjárt? Mit könförfalaz? Így már rendben van. Ki nem akar pénzt? Mást se akarnak úton- útfélen. Megnyugszom, lemegy a vérnyomásom.
Tőlem egy rohadt fillért sem – mondom magamban, s olyan boldog leszek ettől a gondolattól, mint egy kisgyerek.
Hogy a szcientológia, amely a fent nevezett könyv témája, ilyen gyorsan hat-e, én nem tudom...

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.