Gyalázkodás helyett fejlesztést

Budapest kertvárosias részében, a XVI. kerületben 1990-ben fideszes, négy évvel később MDF-es polgármester lett, míg 1998-ban – a jobboldali összefogás hiánya miatt – MSZP-s politikus állt a kerület élére. Most Csomor Ervin, jelenlegi fideszes alpolgármester a polgári erők jelöltje. Szerinte a szocialista polgármester „reprezentatív” önkormányzati politikája helyett valódi tevékenységre, a kerület és lakóinak érdekében végzett, pártpolitikától mentes munkára van szükség. Állítja: tűrhetetlen az az MSZP által képviselt szellemiség, amely lehetővé tette 1956 hőse, a koncepciós perben kivégzett, s a XVI. kerület díszpolgárává választott Tóth Ilona meggyalázását. Ennek véget kell vetni.

Stefka István
2002. 10. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Néhány hónappal ezelőtt a Népszabadság egyik írása gyilkosnak nevezte Tóth Ilonát, a nemes lelkű forradalmárt, a kerület díszpolgárát. Úgy tudom, a képviselő-testület többsége döntött: vagy bocsánatot kér a napilap szerkesztősége, vagy nem járatják tovább az újságot. Szabó Lajos Mátyás, az MSZP polgármestere azonban szembeszegült a döntéssel. Mi történt pontosan?
– A Népszabadság cikkének címe Szobor egy gyilkosnak? volt, a szerzője Kende Péter. Az írás megjelenését követően az egyik MDF-es képviselőnk javasolta, hogy a Népszabadság kövesse meg Tóth Ilonát, mivel kegyeletsértő módon megrágalmazta kerületünk díszpolgárát. Elfogadtuk, hogy amíg elégtételt nem kapunk, addig nem fizetjük elő a lapot és hirdetéseket sem adunk fel. Ezt a döntést a polgármester – az önkormányzati törvényben biztosított joga alapján – felfüggesztette, az előterjesztést újratárgyaltatta.
– Ezek szerint a kerület önkormányzatához továbbra is jár a Népszabadság?
– Nem. A megismételt testületi ülésen még nagyobb arányban megszavaztuk azt az előterjesztést, hogy ne járjon a Népszabadság, és a testület ezt javasolta az önkormányzat intézményeinek is. Ellenszegülésével a polgármester nem a díszpolgár és a kerület lakosai mellé állt, hanem a Népszabadság mellé. Ezzel pártpolitikai döntést hozott, vélhetően féltette a jól bejáratott kapcsolatait a Népszabadsággal, a szocialista elvtársaival. Pedig Tóth Ilona, az ártatlanul kivégzett szigorló orvos kerületünk lakója volt, és a magyar bíróság rehabilitálta őt. Felháborító az a hangnem, az a stílus, amit az érintett újság szerkesztője, rovatvezetője, Révész Sándor a képviselő-testületi ülésen megengedett magának. Ez a botrányos szellemiség jellemző arra, hogy a média mekkora hatalom ma Magyarországon. Ők nemcsak Tóth Ilona emlékét gyalázták meg, hanem bennünket, a kerület lakosait is megsértettek. Díszpolgárunkat kötelességünk megvédeni.
– Mindezek után fideszes alpolgármesterként milyen a viszonya az MSZP-s polgármesterrel?
– Az alpolgármesterséget azért vállaltam 1998-ban, hogy a polgári oldal jelen legyen a kerület vezetésében, s ne váljon működésképtelenné a testület. Szabó Lajos Mátyással a viszonyom az elmúlt négy évben olykor elfogadható, máskor feszültségekkel terhes volt. Mi úgy láttuk, hogy a polgármester tevékenységét elsősorban a reprezentáció határozta meg. A munka helyett utazgatott, az volt az elve, hogy dolgozzanak mások, majd ő learatja a babérokat.
– Mátyásföldön és Sashalmon, illetve a kerület más részein lenne mit fejleszteni?
– Rengeteg a tennivaló, nagyon sok a megoldásra váró feladat. Például miénk a főváros egyetlen kerülete, ahol nincs se uszoda, se strand. A baloldal meg sem kísérelt ezen változtatni. A képviselő-testület munkája szinte már az elején „szétesett” lett. Bár Szabó Lajos Mátyás kifelé az egységet hangoztatta, ám az MSZP- és az SZDSZ- frakció 1999-ben különvált. Információm szerint a polgármester támogatottsága még saját pártján belül is egyre kisebb.
– Milyen a jelenlegi testület összetétele?
– A polgármesterrel együtt hat szocialista és három szabad demokrata képviselő van. A Fidesz, a kisgazdák és a KDNP közös frakciója tíztagú, illetve a testületben két MDF-es, egy MIÉP-es képviselő, valamint különböző civil egyesületek jelöltjei foglalnak helyet.
– 1998-ban miért nem sikerült a polgármesteri posztot elnyerni?
– Mert akkor a Fidesz és az MDF külön indult. Ha összefogtak volna, akkor nem szocialista polgármester irányította volna négy évig a kerületet. Most összefogtunk, a Fidesz-Magyar Polgári Párt, az MDF és az MKDSZ polgármesterjelöltje vagyok.
– Milyennek látja az esélyeit?
– Négy évvel ezelőtt a városrész családi, kertes házas övezetében viszonylag kis arányban vesztett a jobboldal. Most sokkal nagyobb az esélyünk a győzelemre.
– Mivel érvelnek a szocialista polgármester leváltása, a polgári oldal győzelme érdekében?
– Legfőbb érvünk, hogy azokat a feladatokat, amelyeket 1998-ban Szabó Lajos Mátyás és az ugyancsak MSZP-s alpolgármester elvállalt, nem teljesítették sem a gazdálkodás, sem a vagyonhasznosítás terén. Az uszoda ügyét már említettem. Helyi szinten ismert, hogy az elmúlt években olyan vállalkozók jelentek meg a polgármesteri hivatalban, akik nem az önkormányzat érdekeit képviselték. A szocialista alpolgármester támogatta e kétes hírű vállalkozók elképzeléseit, például övezetek átminősítését, amelyek a zöld területek csökkenését vonták volna maguk után. Be akarták építeni a Szilas völgyét, de ez nem sikerült, mert a képviselő-testület jelentős része leszavazta az előterjesztést. Az Iglói utcai terület az önkormányzat tulajdona, több mint egymilliárd forintot ér, de egy javaslattevő azt szerette volna, hogy a felét adjuk tulajdonba az OTP Ingatlan Rt.-nek bizonyos követelések fejében. A mi kezdeményezésünkre azonban sikerült olyan jogi helyzetet teremteni, hogy mégiscsak százszázalékos önkormányzati tulajdonban maradt az ingatlan. Ha az MSZP javaslatát fogadta volna el a testület, az legalább öt-hatszázmillió forintos vagyonvesztést jelentett volna. Szerintem a vezetés szocialista részének nincs kellő szakértelme a kerület irányításához. A pártpolitikát távol kell tartani azoktól a gazdasági döntésektől, amelyek a kerület érdekeit sérthetik.
– Mi lesz a mátyásföldi volt szovjet repülőtérrel?
– A repülőtér kerületünk egyik nagy értéke. Az állam úgy adta tulajdonunkba, hogy kizárólag sportcélokra hasznosítható. Amikor felvetődött, hogy Magyarország jelentkezzen az olimpia megrendezésére, e hatalmas területet felajánlottuk sportlétesítmények építésére, de más, a szabadidő eltöltését kiszolgáló tevékenységet is el tudunk képzelni itt.
– Milyen lényeges fejlesztésről döntöttek az elmúlt négy évben?
– Szinte semmi nem történt. Igazából elképzelés és koncepció sem volt.
– Önnek mint alpolgármesternek, nem volt szava?
– Azért nem erőltettem az ügyet, mert féltünk attól, hogy ebben a széttagolt testületben esetleg olyan elképzelés fogalmazódhatott volna meg, és olyan tervezet kaphatta volna meg a többséget, amely esetleg nem felel meg a céljainknak, illetve a kerület polgárai érdekeinek. Még egyszer mondom: az övezetátsorolások jelentik számunkra a legnagyobb veszélyt. Néhány nap múlva, az önkormányzati választáskor a Fidesz, az MDF és az MKDSZ támogatása mellett számítunk a kerületi polgári körök jelentős támogatására is.
– Megválasztása esetén mi lenne az első lépése?
– Két-három héten belül közmeghallgatást hívnék össze, hogy megismerjem a kerület lakóinak véleményét, tanácsait. Ezzel azt szeretném kifejezni, hogy nemcsak akkor számítok a lakosságra, amikor szavazni kell, hanem polgármesteri munkámban is támaszkodnék az észrevételeikre. Haladéktalanul megkezdeném a kerületi uszoda megépítését, a pénz jó része már a kerület rendelkezésére áll, a költségvetésben uszodaalapként több mint százmillió forint szerepel. Első lépéseink között szerepel az Ikarus, az egykor szocialista nagyvállalat tisztázatlan tulajdonviszonyainak rendezése. Újra bevezetnénk a nyugdíjasok fűtési számláinak támogatását, s kidolgoznánk annak feltételeit, hogy a közműfejlesztéseket lakossági önrész nélkül folytassa a kerület.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.