Határvonal

2002. 10. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincs tekintettel a lapzártára a választási nap menetrendje, így e sorokat írva csupán a magasnak mondható részvételi arányról rendelkezem pontos ismerettel. Az este fél tízig nyilvánosságra került részeredmények ugyanakkor egy irányba mutatnak: a polgári ellenzék jelentős térvesztését gyakorlatilag tényként kezelhetjük. Akkor is így van ez, ha az átfogó képhez hozzátartozik, hogy a helyi voksolás során sokkal nagyobb jelentősége van a pártokkal szemben az egyes személyeknek, mint a parlamenti választások idején; sok jelölt és a megméretésen induló szervezet pedig függetlenként definiálja magát. S arról se feledkezzünk meg, hogy az egyes településeken nemcsak a revánsvágy vagy a tavaszi épphogy győzelem megerősítése motiválhatja a választókat.
Október 20-a több szempontból is határvonalat jelent a magyar belpolitikában. Először is: lezárult a kampánykormányzás időszaka. A választásokra tekintettel végrehajtott osztogatás forrásai kimerültek, az államkassza ma valóban üres, a katasztrofálisan alakuló gazdasági folyamatok kellemetlen és népszerűtlen intézkedésekre (megszorítások, a maradék állami vagyon kiárusítása) szorítják az erre amúgy is hajlamos kormányzatot. Nem véletlen, hogy a pénteki kormányülésen már csak a korábban ismertetett döntéseket szajkózta a szóvivő, miközben a jövő évi költségvetés tervezetét a voksolás napjáig gondosan elzárták a nyilvánosság elől.
Bár a pozíciószerzés terén eddig sem volt visszafogott a koalíció, a tisztogatások újabb hullámaira számíthatunk a következő hetekben. Így például várhatóan befejeződik a közszolgálati televízió kormányszócsővé alakítása. Arra pedig ne is gondoljunk, hogy a Medgyessy-kormány és az önkormányzatok kapcsolata harmonikus lesz. Kovács László ugyanis a kampány finisében tett, az indokoltnál kisebb figyelmet keltő egyik nyilatkozatában kijelentette: azért kell még egyszer megverni a jobboldalt, hogy csak itt-ott maradjanak a gyűlölködés kis szigeteként fideszes irányítású önkormányzatok. Aki így beszél, az nem tekinti partnernek az önkormányzatokat, az büntetni fogja a neki nem tetsző döntést hozó településeket.
De nem elsősorban a kormányerők számára, hanem a parlamenti képviselettel rendelkező ellenzéknek jelöl határvonalat a tegnapi nap. A polgári oldal számára az előjelek sem voltak biztatóak. Az ígérttől lényegesen elmaradó, mégis jelentős osztogatás; a tavaszi kampányhoz képest is ellenségesebbé váló médiakörnyezet; a jól időzített „leleplezések” és folyamatos provokációk (lásd rendelet a pártlogókról); végül pedig a jobboldalon ismét felerősödő, a sikeres szerepléshez nélkülözhetetlen integráció ellen ható folyamatok csökkentették az esélyeket.
Bármennyire is fájdalmasak azonban a mostani eredmények, nincs elvesztegethető idő a sebek nyalogatására. Az írországi népszavazás sikere nyomán még biztosabbá váló közeli uniós csatlakozás körülményeiről és a jövő évi költségvetésről folytatott viták, a magyar gazdák és vállalkozók érdekeinek képviselete vagy a sajtószabadság védelme erős és összehangolt ellenzéki fellépést követel a parlamentben. Emellett mielőbb pontot kell tenni a jobbközép egység körüli viták végére. Ha másként nem megy, egy teljesen új szervezeti forma kialakításával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.