Katonai temető és békepark

Magyarország legnagyobb második világháborús katonatemetőjét szentelték fel Budaörsön szombaton délelőtt. A Német Háborús Sírokat Gondozó Népi Szövetség (Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge) állta a temető és a területet körbeölelő emlékpark kialakításának teljes költségét, és e szervezet fedezte az évek óta folyó exhumálásokat és újratemetéseket is.

Zsohár Melinda
2002. 10. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Többek között Holló József tábornok, a Magyar Köztársaság Honvédelmi Minisztériuma Hadtörténeti Intézetének és Múzeumának igazgatója, valamint Wilfried Gruber, Németország nagykövete mondott emlékbeszédet a szombati ünnepségen, Budaörs határában. A kezdeményezők mindkét ország második világháborús áldozatainak a sírjait helyeztették át főként az ország Dunától keletre eső területeiről ide. Kialakítottak egy úgynevezett békeparkot is. A ligetes részen növendékfákat ültettek, amelyek idővel erdővé sűrűsödnek a csaknem tizennégyezer katona végső nyughelyén.
A budaörsi katonatemető alapkövét 1996 nyarán tették le, a mintegy hathektárnyi területet a magyar állam bocsátotta rendelkezésre. A békepark kialakításának hírére 650 növendékfát ajándékoztak magánszemélyek, szervezetek, az egykori áldozatok hozzátartozói a katonatemető köré tervezett parkhoz, még ma is egyre érkeznek az adományok. A német hadisírgondozó szövetség szerte a világon vállalja katonái emlékének ápolását, s az adott országban igyekszik egy helyre temetni valamennyi háborús halottját. Ők fedezik a temetők kialakításának és gondozásának költségeit, s saját katonáikon kívül természetesen más népek áldozatainak is tisztességgel adóznak.
Elsősorban a fogságban vagy hadikórházakban elhunyt német katonák földi maradványait szállították ide – tájékoztattta lapunkat Hambuch Norbert, a német hadisírgondozó szövetség hazai megbízottja. A tizennégy katonai temető közül immáron a budaörsi a legnagyobb, 13 200 német és 570 magyar katona alussza itt örök álmát. Kilenc évvel ezelőtt, 1993-ban írták alá a magyar és a német állam között a hadisír-gondozási egyezményt. Azóta alapos munkával derítik föl, hol rejtőznek jeltelen vagy névvel ellátott katonasírok. Székesfehérváron, Veszprémben, Sopronban, Pécsett, Hajmáskéren, Böhönyén, Szombathelyen, Szegeden, Debrecenben már méltó módon kialakították a katonatemetőket, a Duna vonalától keletre található megyék kisebb temetőiből pedig nemrégiben temették át a hősi halottakat és áldozatokat Budaörsre.
A háború utáni Németországban mára természetessé vált, hogy a magyar, az orosz és más nemzetek fiainak maradványait is éppoly gondosan exhumálják, mint saját katonáikét, s sírjeleiket is elhelyezték.
Hazánkban mintegy 54 ezer német katona esett el, illetve hunyt el, közülük 35 ezer neve ismert. Az exhumálásokat és az áttemetéseket követően valamennyi név olvasható a budaörsi gránitkereszteken. Ahol azonosították a földi maradványokat, ott az nyugszik a sírban, akinek neve a fejfán szerepel, akit nem sikerült azonosítani, annak az Ismeretlen katona meghatározás áll a feje fölött, de a közös névtáblán természetesen az ő neve is szerepel. Hambuch Róbert elmondta: ha a hozzátartozók egykori rokonukat keresik, bizonyosak lehetnek benne, hogy neve alatt valóban az ő földi maradványai porladnak.
A budaörsi temető bejáratánál kis múzeumot is építettek, ahol kiállított fotók és dokumentumok fogadják a látogatókat, s a német hadisírgondozó szövetség tevékenységével is megismerkedhetnek a kegyeleti helyre érkezők. Megtudtuk: a németek Európa-szerte ifjúsági táborokat szerveznek, hogy az elhagyott és elhanyagolt sírokat felkutassák, rendbehozzák az erre önként vállalkozó fiatalok, ezekről is képek tanúskodnak. A Magyarországon elesett német katonák pontos névlistája is rendelkezésre áll a budaörsi temetőben, ha további információkat igényelnek a látogatók, Hambuch Péter és munkatársai a megfelelő dokumentumokkal, nyilvántartó szervezetekről szóló tájékoztatással szolgálnak az érdeklődőknek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.