Nagyon sok a kérdőjel a lakáspolitikában

Aggodalmak fogalmazódtak meg az államigazgatásban a friss lakáspolitikai elképzelések költségvetési kivitelezhetőségéről e hét közepén tartott egyeztetésen. A lakáspolitikai kormánymegbízott megoldatná a panellakások közös helyiségeinek felújítására szóló jelzálogjog bejegyzését is, amit szakértők jogilag kivitelezhetetlennek ítélnek. Egy új kormányhatározat szerint ismét bevezetik a szocpolt két, még meg nem született gyerekre is.

Csákó Attila
2002. 10. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Információnk szerint e hét közepén egyeztetés zajlott a lakáspolitika jövőjéről a Pénzügyminisztériumban (PM). Az államigazgatáson belül is aggodalmak vannak a közelmúltban a kabinet által elfogadott – s egy hete közzétett – Esély a jövőnek című kormányhatározat kivitelezhetőségével kapcsolatban. Egyes szakértők úgy vélik: a változtatások (a lakáspolitikai részen túl a többi szociálpolitikai elemmel együtt) több tíz milliárdos többletkiadást jelentenek a központi büdzsének 2003-ban, ezzel tovább növelve a költségvetés hiányát.
A kormányhatározat olyan közhelyek, mint például „a jóléti fordulat döntő lépéseinek megtétele”, „az elmúlt négy év sérelmeinek orvoslása” mellett pozitív döntést is tartalmaz: a lakásépítési kedvezmény összegét egy gyermek után 500 ezer, két gyermek után 1,6 millió, három gyermek után 2,7 millió, négy gyermek után 3,2 millió forintra kell emelni, továbbá ki kell dolgozni „a két gyermek után járó lakásépítési kedvezmény állam által történő megelőlegezésének” feltételeit. A feladat végrehajtásának felelőssége megoszlik, hiszen azért a pénzügyminiszter és a belügyminiszter is felelős. Az előkészületeket decmber 1-jéig kell lezárnia a feladattal megbízott belügy- és pénzügyminiszternek. Hírek szerint a magasabb összegű lakásépítési – korábbi nevén szocpol- – támogatás viszont csak azoknak jár majd, akik december után kötik meg adásvételi vagy hitelszerződésüket.
Szerettük volna megkérdezni a PM-t is, hogy az elvégzett háttérszámítások szerint mekkora többletkiadást jelent a költségvetésnek a következő években a lakáspolitikai kedvezmények felemelése. A pénzügyi tárca azonban a pénteki kormányülés előtt – amelyen információnk szerint újabb lakáspolitikai csomagot fogadnak el – nem kívánt nyilatkozni a témáról, s arról sem: a kedvezőbb szocpol tényleg decembertől igényelhető-e.
A nemzeti lakásprogramnak az év végéig kell elkészülnie, ám ennek sarokpontjairól és a mögé állítandó kormányzati forrásokról még nincs információ. Például megoldásra vár az országban található mintegy 750 ezer panellakás felújításának, korszerűsítésének kérdése is. Egyes vélemények szerint a probléma teljes felszámolásához szükséges összeg akár az 1500 milliárd forintot is elérheti. Csabai Lászlóné lakáspolitikai kormánymegbízott a Népszavában megoldásként felvetette: a panelek közös helyiségeinek, szerkezeti elemeinek felújításáért törvénymódosítással teremtsenek lehetőséget arra: ezeknél is lehessen jelzálogjogot bejegyeztetni. Szakértők viszont rámutattak: a polgári jog szerint jelzálogot kizárólag a tehermentes privát ingatlanra lehet ráterhelni. A kormánymegbízott nemrég a paneleket érintő elképzeléseikről kifejtette: egyes programokat, mint például az energaikorszerűsítést, megtartanak. Terveik között szerepel, hogy nemcsak pályázat alapján döntenének, hanem ösztönöznék azon házak tulajdonosait, amelyek felújítása elengedhetetlen. Ezek közé elsősorban a 70-es években megépített otthonokat sorolta a lakáspolitikus. A programokra fordítható pénzekről azonban még nem tudott beszámolni, mert még nem zajlott le a költségvetési egyeztetés. Csabai Lászlóné szerint a feladat évente 30-40 milliárd forintot igényelne, ugyanakkor elismerte: ekkora összeg a jövő évben sem áll majd rendelkezésre. Lapunknak a lakáspolitikus kifejtette: a feladatra a jelenlegi összeg többszörösét szeretné megszerezni, s reményei szerint 4-5 milliárd forintot sikerül is. A 30-40, esetleg 50 milliárdos éves forrásra viszont csak a későbbiekben, 2006 környékén lát esélyt. Csabai Lászlóné aláhúzta: a lakóközösségek még nincsenek előkészített állapotban, s sok esetben a társasházi törvény is gátja a közös döntésnek, a pénzek fogadásának. Továbbá probléma az is, hogy sok esetben hiányzik az önkormányzati és a saját erő is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.