„Népszavazás” Szaddám Huszeinről

2002. 10. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Népszavazás kezdődött tegnap Irakban Szaddám Huszein elnök mandátumának újabb hét évre történő meghosszabbításáról. A voksoláson várhatóan magas lesz a részvételi arány – a bagdadi kormányzat ellenőrizte területeken –, ugyanis a hatóságok mindent megtesznek annak érdekében, hogy e népszavazás is demonstrálja a nemzetközi büntetőintézkedésekkel sújtott és az ENSZ-határozatok semmibevétele miatt katonai erővel is fenyegetett iraki rezsim hatalmas belső támogatottságát. Szaddám Huszein nemcsak az államfői tisztet tölti be, hanem a kormányfői funkciót is, és ő az elnöke a legfelsőbb hatalmi szervnek, a Forradalmi Parancsnokság Tanácsának is. A most 65 éves Huszeint a bagdadi parlament a múlt hónapban egyetlen jelöltként nevezte meg az államfői tisztségre. Az 1979 óta hatalmon lévő politikust 1995 októberében népszavazáson egyszer már megerősítették e tisztségében. Irakban ez volt az első szavazás a monarchia 1958-as megdöntése és a köztársaság kikiáltása óta.
Közben tovább folytatódik az Irak elleni fellépéssel kapcsolatos nemzetközi vita. Az Európai Bizottság külügyekkel foglalkozó felelőse, Chris Patten reményét fejezte ki arra, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsában sikerül egyetértésre jutni az iraki leszereléssel kapcsolatos határozatról, és annak Bagdad köntörfalazás nélkül eleget is tesz. Európai ENSZ-források hétfő éjjel New Yorkban azt közölték, hogy a Biztonsági Tanácsban a tervezettnél egy nappal később, ma kezdődik a vita az iraki helyzetről. A nyílt vitában várhatóan mintegy félszáz ország képviselője szólal fel.
George W. Bush amerikai elnök közben megismételte, hogy Washington az iraki leszerelés érdekében utolsóként bevetendő eszköznek tartja a katonai megoldást.
Ugyancsak az iraki leszerelés ügyében nyilatkozva Wesley Clark, a NATO európai erőinek volt főparancsnoka óvatosságot tanácsolt az amerikai kormányzatnak; szerinte Bushnak ki kell merítenie minden diplomáciai lehetőséget a katonai fellépés előtt.
***
Rakétavédelemi kísérlet. A Pentagon sikeres rakétavédelmi kísérletet hajtott végre: egy interkontinentális ballisztikus rakétát semmisített meg egy elfogó rakétával. A Kaliforniából, a Vandenberg légibázisról hétfőn célpontként indított, módosított Minuteman rakétát egy kifejlesztés alatt álló rakétával semmisítették meg, amelyet a Marshall-szigetekről lőttek ki. Ez volt a hetedik kísérletet 1999 óta ezzel az elhárítórakétával, amelyek miatt az Egyesült Államok kilépett a rakétavédelmet korlátozó amerikai–orosz ABM-megállapodásból. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.