Részvételi rekord

Rendkívül nagy érdeklődés jellemezte az önkormányzati választásokat, hiszen tegnap a szavazásra jogosult 8 126 000 választópolgár több mint 50 százaléka leadta szavazatát – nyilatkozta lapunknak Rytkó Emília, az Országos Választási Iroda vezetője.

Varga Attila
2002. 10. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közel 109 ezer volt a jelöltek száma az idei önkormányzati választáson, közülük a 3160 polgármesteri tisztségért 8276-an indultak. Tegnap választotta az ország a települések és a megyei közgyűlések képviselő-testületét is. Szakszerűség, tisztaság, törvényesség volt az önkormányzati választás egyik szlogenje, s a tegnap leadott kevés jogorvoslati kérelem azt igazolja, hogy a választásban közreműködők, a 10 873 szavazókörben szolgálatot teljesítők kitűnő munkát végeztek – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Rytkó Emília, az Országos Választási Iroda (OVI) vezetője.
Mádl Ferenc köztársasági elnök Lamperth Mónika kíséretében látogatta meg a budapesti Duna-palotában lévő Országos Választási Központot, majd az Országos Választási Bizottság ülését. A köztársasági elnök az OVB ülésén köszönetet mondott a választási irodák munkatársainak és az államigazgatás azon szerveinek, amelyek lehetővé tették a zökkenőmentes lebonyolítást. Úgy vélte, hogy a voksolást megelőző kampány a politikai pártok részéről nyugalmasabb és tárgyszerűbb volt, mint az áprilisi országgyűlési választásokat megelőzően. A köztársasági elnök kérdésére válaszolva Ficzere Lajos, az OVB elnöke úgy fogalmazott: az „etnobiznisz” megakadályozása érdekében törvénymódosítást kellene végrehajtani. Lamperth Mónika belügyminiszter kijelentette, hogy a szakértők és az érintettek bevonásával olyan törvénymódosítást fognak előkészíteni, amellyel elkerülhető lesz, hogy kisebbségi jelöltként induljanak a többségi társadalomhoz tartozó személyek.
*
Vasárnap késő este még a legtöbb település választási eredményei alacsony feldolgozási szinten álltak. A megyeszékhelyek és a jelentősebb városok esetében viszont sikerült feldolgozni a leadott szavazatokat oly mértékben, hogy következtetni lehet a győztes polgármesterek személyére. Hajdúszoboszlón a leadott szavazatok 65 százalékos feldolgozottsága mellett Sóvágó László, a Fidesz–MDF és a Hajdúszoboszlói Gazdakörök jelöltje az esélyes a polgármesteri címre. Sóvágó az előző ciklusban is irányította a várost, és tegnap a leadott szavazatok 63,66 százalékát kapta meg; a második helyen végzett Dobrossy Barnabás (MSZP) jelölttel szemben, aki a voksok 27,39 százalékát szerezte meg. Miskolcon az adatok 40 százalékos feldolgozása szerint, nem Kobold Tamás, az MKDSZ polgármesterjelöltje lesz a város vezetője, ugyanis Káli Sándor (MSZP–SZDSZ) szerezte meg az addig összeszámolt voksok 63,60 százalékát, míg Kobold csak 10,01 százalékot. Kaposvárott a leadott szavazatok 12,96 százalékának feldolgozása alapján Szita Károly, a Fidesz–MDF–MKDSZ–Fidelitas közös jelöltje kapta a szavazatok 72,93 százalékát, míg Pintér Attila, az MSZP–SZDSZ közös jelöltje a voksok 27,07 százalékát kapta. A megyei közgyűlések összetétele lapzártánkkor még nem volt ismert az adatok alacsony feldolgozottsága miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.