Közel 109 ezer volt a jelöltek száma az idei önkormányzati választáson, közülük a 3160 polgármesteri tisztségért 8276-an indultak. Tegnap választotta az ország a települések és a megyei közgyűlések képviselő-testületét is. Szakszerűség, tisztaság, törvényesség volt az önkormányzati választás egyik szlogenje, s a tegnap leadott kevés jogorvoslati kérelem azt igazolja, hogy a választásban közreműködők, a 10 873 szavazókörben szolgálatot teljesítők kitűnő munkát végeztek – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Rytkó Emília, az Országos Választási Iroda (OVI) vezetője.
Mádl Ferenc köztársasági elnök Lamperth Mónika kíséretében látogatta meg a budapesti Duna-palotában lévő Országos Választási Központot, majd az Országos Választási Bizottság ülését. A köztársasági elnök az OVB ülésén köszönetet mondott a választási irodák munkatársainak és az államigazgatás azon szerveinek, amelyek lehetővé tették a zökkenőmentes lebonyolítást. Úgy vélte, hogy a voksolást megelőző kampány a politikai pártok részéről nyugalmasabb és tárgyszerűbb volt, mint az áprilisi országgyűlési választásokat megelőzően. A köztársasági elnök kérdésére válaszolva Ficzere Lajos, az OVB elnöke úgy fogalmazott: az „etnobiznisz” megakadályozása érdekében törvénymódosítást kellene végrehajtani. Lamperth Mónika belügyminiszter kijelentette, hogy a szakértők és az érintettek bevonásával olyan törvénymódosítást fognak előkészíteni, amellyel elkerülhető lesz, hogy kisebbségi jelöltként induljanak a többségi társadalomhoz tartozó személyek.
*
Vasárnap késő este még a legtöbb település választási eredményei alacsony feldolgozási szinten álltak. A megyeszékhelyek és a jelentősebb városok esetében viszont sikerült feldolgozni a leadott szavazatokat oly mértékben, hogy következtetni lehet a győztes polgármesterek személyére. Hajdúszoboszlón a leadott szavazatok 65 százalékos feldolgozottsága mellett Sóvágó László, a Fidesz–MDF és a Hajdúszoboszlói Gazdakörök jelöltje az esélyes a polgármesteri címre. Sóvágó az előző ciklusban is irányította a várost, és tegnap a leadott szavazatok 63,66 százalékát kapta meg; a második helyen végzett Dobrossy Barnabás (MSZP) jelölttel szemben, aki a voksok 27,39 százalékát szerezte meg. Miskolcon az adatok 40 százalékos feldolgozása szerint, nem Kobold Tamás, az MKDSZ polgármesterjelöltje lesz a város vezetője, ugyanis Káli Sándor (MSZP–SZDSZ) szerezte meg az addig összeszámolt voksok 63,60 százalékát, míg Kobold csak 10,01 százalékot. Kaposvárott a leadott szavazatok 12,96 százalékának feldolgozása alapján Szita Károly, a Fidesz–MDF–MKDSZ–Fidelitas közös jelöltje kapta a szavazatok 72,93 százalékát, míg Pintér Attila, az MSZP–SZDSZ közös jelöltje a voksok 27,07 százalékát kapta. A megyei közgyűlések összetétele lapzártánkkor még nem volt ismert az adatok alacsony feldolgozottsága miatt.
Halál lett a közös heroinozás vége a fővárosban
