Csongrád megye székhelyén és környékének településein jövőre elkezdődhet az a húszmilliárd forintot igénylő környezetvédelmi beruházás, amelyet a magyar kormány és az Európai Unió jelentős mértékben támogat. Ez azután vált bizonyossá, hogy Bartha László, szegedi polgármester és Schmuck Erzsébet, a környezetvédelmi minisztérium európai uniós integrációért felelős helyettes államtitkára aláírta a szerződést.
Az Európai Unió környezetvédelmi alapja már korábban vállalta, hogy 11 milliárd forinttal támogatja a regionális szennyvíz- és hulladékkezelési programot azzal a feltétellel, ha a kormány ugyanezt teszi, hétmilliárd forint önrész biztosításával. A jelzett összeg fedezését az Orbán-kormány vállalta, és döntött kétmilliárd forint kifizetéséről, de a hátramaradt állami rész szavatolásáról most írták alá a szerződést.
Számítások szerint a szennyvízkezelési program megvalósítása 17 milliárd forintba kerül. Ehhez az érintett települések és rendszerhez csatlakozó polgárok 2,650 milliárd forintot adnak. Szegeden 295, Deszken, Kübekházán, Újszentivánon és Tiszaszigeten pedig 105 kilométernyi csatorna épül. A munkálatok, a nemzetközti tender kiírása után, jövő tavaszszal kezdődnek el, és az ISPA feltételül szabta, hogy legkésőbb 2005. december 31-re fejeződjenek be.
A hulladékkezelési program, amely 32 települést érint, közel négymilliárd forintba kerül. Az ISPA ehhez a beruházáshoz 2,5 milliárd forinttal járul hozzá. A rendelkezésre álló összegből korszerű hulladékkezelő-telep és több hulladékudvar épül, megvalósulhat a szelektív hulladékgyűjtés, s felszámolják az elavult szeméttelepeket. Ezen kívül az Európai Unió 50 millió forintos különkeretet biztosított arra, hogy a régióban élő polgárok kellőképpen tájékozódhassanak a környezetvédelem jelentőségéről, az azzal kapcsolatos szükséges tudnivalókról.
Kétszáz éves a kórház. Fennállásának 200. évfordulóját ünnepli a szegedi önkormányzat kórháza, s ez alkalomból az elmúlt két évszázadról és a tervekről kedden tartottak sajtótájékoztatót az intézmény vezetői a csongrádi megyeszékhelyen. Náray György igazgató-főorvos elmondta: az intézmény jelenleg 17 szakterületen 693 ággyal fogadja a fekvő betegeket és az újszülötteket, dolgozóinak száma 837. Tájékoztatása szerint az elmúlt évben, hasonlóan a korábbi esztendőkhöz, 23 ezer fekvő beteget gyógyítottak, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által finanszírozott szakambulanciákon pedig 165 ezer beteget láttak el, 18,2 százalékkal többet az előző évinél. A rövid távú tervek közül Baráth Lajos gazdasági igazgató az ISO 2000 intézményi minőségbiztosítási rendszer bevezetését, valamint az egymilliárd forint értékű gép- és műszerfejlesztést emelte ki, mindkét beruházást 2003–2004-ben kívánják megvalósítani céltámogatási program keretében. Hozzátette: címzett támogatással a következő 5 évre 1,7 milliárd forint költségű felújítási programot hagyott jóvá a tulajdonos önkormányzat közgyűlése. (MTI)
A Tusk-kormány felszámolja a jogállamiságot
