Tisztogatás és ígérethalmaz

Az Oktatási Minisztérium (OM) kormányváltás utáni új vezetője, Magyar Bálint (SZDSZ) és Hiller István (a szocialisták korábbi miniszterjelöltje) politikai államtitkár nyilatkozatai a köztük és pártjaik közötti teljes összhangot sugallják, a jelek szerint azonban az oktatási tárca vezetője saját elképzeléseit tűzön-vízen keresztülviszi a tárcánál.

Hanczár János
2002. 10. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyar Bálint oktatási miniszter, röviddel a szaktárca átvétele után, Medgyessy Péter miniszterelnök ígérete ellenére elkezdte a politikai tisztogatást a középvezetői karban és a háttérintézményeknél is. Információink szerint eddig mintegy 20 főosztályvezetőt vagy főosztályvezető-helyettest és tucatnyi intézményvezetőt küldtek el. Magyar Bálint az SZDSZ ügyvivőjeként a kampány során néhány esetből általánosítva azt állította, hogy a pedagógusok az iskolákban a polgári pártok mellett kampányolnak, s intézkedésre szólította fel a polgári kormány oktatási miniszterét és Aáry-Tamás Lajos oktatási ombudsmant. A miniszter enélkül is intézkedett, az oktatási jogok biztosa a benyújtott panasz hiányában vizsgálatot nem indíthatott, politikai állásfoglalást pedig a jogszabály szerint nem tehetett. Magyar oktatási miniszterként először felmentette Aáry-Tamás Lajost, aki erről egy rádiós híradásból értesült. Az új pályázat során a volt ombudsman pályázatát az Országos Köznevelési Tanács döntő többsége is támogatta, így Magyar Bálint kénytelen volt ismét Aáry-Tamás Lajost kinevezni az Oktatási Jogok Biztosa Hivatalának élére.
A tanévkezdés időpontját a vakációzó diákok és a pihenő pedagógusok az újságokból tudták meg. Magyar Bálint megrövidítette az őszi szünetet, a módosítás indoklása szerint a szülőknek gondot okozna, hogy az öt naptári napos szünet két munkanapján hogyan oldják meg a gyermekek elhelyezését. A miniszter döntését nem befolyásolták azok a korábbi kutatások eredményei, amelyek szerint az igazgatók 78 százaléka, a szülőknek pedig 69 százaléka gondolta úgy, hogy a következő tanévekben az őszi szünet egy teljes hét legyen.
A Nemzeti alaptanterv felülvizsgálata és a kerettantervek bevezetése évtizedes szakmapolitikai vita lezárását jelentette. A kormányváltást követően megkezdődött a tantervi szabályozás konszenzussal kialakított rendszerének, a kerettantervi rendszernek a szétverése. A tanév hosszát Magyar Bálint 180 napban határozta meg, miközben a kerettanterv 185 tanítási napra készült. A közoktatási törvény nyár eleji módosításával már csak választhatóvá tett kerettantervről szóló rendelet megváltoztatása már aligha nevezhető módosításnak, hiszen a rendelet szövegének felét egyszerűen törölni kívánják.
Az SZDSZ korábban elvi alapon tiltakozott az ellen, hogy szerkezetváltó iskolák írásbeli felvételi vizsgát tarthassanak. Kormányra kerülve az SZDSZ-es miniszter módosította a felvételi rendjét, s ezzel lehetővé tette, hogy a szerkezetváltó középiskolák ne csak akkor tarthassanak írásbeli felvételi vizsgát, ha jelentős a túljelentkezés, hanem akkor is, ha a felvételizők száma alig másfélszerese a felvehető diákok számának.
Magyar Bálint botránnyal kezdte minisztersége első tanévét. A jászladányi alapítványi iskolában ugyanis az ő jóvoltából nem indulhatott el a tanítás. Az érintett több száz szülő útlezárással tiltakozott – a jogi szakértők véleménye szerint – törvénysértő határozat ellen, és beperelték a minisztert. Magyar Bálint kirekesztőnek ítélte az alapítványi iskola létrehozását, annak ellenére, hogy az iskola nem zárta ki a cigány tanulókat.
Az Oktatási Minisztérium új vezetése leállított két olyan felsőoktatási fejlesztési programot, amelyek egyértelműen a hallgatók érdekeit szolgálták. Akadozik a kreditrendszer bevezetése, és halasztást szenved a felsőoktatási felvételi megújítása is. A minisztérium új vezetése egyik első intézkedésével lefejezte, megszüntette a Comenius Programigazgatóságot: szélnek eresztette azt a szakértői csapatot, amelynek munkáját nem csupán itthon, de szerte a világban is elismerés kísérte, s helyükre pártkatonákat ültetett.
A polgári kormány úgy dolgozta ki a diákhitelt, hogy az a hallgatóknak kedvező legyen, a Medgyessy-kormány pedig úgy akarja átalakítani, hogy a bankárok járjanak jól.
Az Oktatási Minisztérium vezetőinek az elmúlt hónapokban tett nyilatkozatait is azt jelzik, hogy megpróbálják a fiatalok egy jelentős részét kiszorítani a felsőoktatásból. Ennek eszköze egyelőre még nem a tandíj, hanem az államilag finanszírozott hallgatói létszám csökkentése, vagyis a felvételi ponthatárok emelése; vagy a „piaci alapon”, havi 25 ezer forintért biztosított kollégiumi ellátás. Az előbb felsoroltak mellett napirenden van még az ingyentankönyvek bevezetésének elhalasztása, vagy a kollégiumi férőhelyek 10 ezer hellyel történő bővítése „befektetői alapon”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.