Választási matek

2002. 10. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A matek nemcsak a matematika diákos rövidítése, hanem egyes sportágakban (például utcai verekedés) a küzdelem kifejezése is. A választási matek a kettő – mármint a mennyiségtan és a bunyó – speciális elegye. A matematikai részben csak az összeadásra és a kivonásra van szükség, a többi alapműveletre nincs. Lényege, hogy a szavazatot a másik jelölttől kell elvenni (kivonás) és a saját szavazatainkhoz kell hozzácsapni (összeadás). Hogy a jelzett két művelet elvégezhető legyen, előbb meg kell küzdeni az ellenféllel, lehetőleg a szabályok betartásával (kampány), de sportszerűtlen akciók, alattomos fogások, mélyütések is gyakran előfordulnak (negatív kampány). A választási matek változatos formákat ölt, az agresszió többnyire csak verbális, de azért olykor tettlegesség is előfordul, miként néhány napja Gödöllőn történt. Amikor e sorokat írom, Gy. Német Erzsébet még nem lépett vissza, keményen harcol, hogy elszipkázza Demszky potenciális szavazóit. Persze a jelenlegi főpolgármestert sem varrták kócból, nem enged a 48-ból, és minden eszközzel igyekszik a „Zsóka” híveit maga mellé állítani. A végeredmény kétséges, csak annyi bizonyos, hogy Demszky nem az a felejtős fajta, „hálája” minden körülmények között utoléri majd Gy. Némethet, s lészen majd akkor sírás, jajveszékelés és fogaknak csikorgatása – természetesen a koalíció javára.
A baloldal számára sajnálatos körülmény, hogy a voksok száma nem növelhető a végtelenségig. Gyakorlatilag még ők sem kaphatnak több szavazatot, mint amennyi a választók száma. A hajdan fényesen bevált „kékcédulás” módszert manapság nemigen alkalmazhatják. Kénytelenek egyéb eszközökhöz folyamodni, igaz, piszkos trükkjeik tárháza változatos és bőséges. Lásd: a szavazócédulákon megjelenített pártlogók méretére vonatkozó rendelet, vagy annak hangoztatása, hogy a jobboldali vezetés megbüntethetné a liberális lelkületű Budapestet.
A nagy gyürkőzésben kevés figyelmet kapnak az úgynevezett független jelöltek. Előre is elnézést kérve a valóban függetlenektől, a kerületi listákon megjelenő, önmagukat függetlennek állító jelöltek jó részének függetlensége több mint kétséges. A baloldal küldöttei ők, azzal a feladattal, hogy a jobboldallal szimpatizáló, de ingadozó választókat megnyerjék, s a polgári oldaltól vonjanak el szavazatokat. Minden elvett szavazat kész haszon, s ha véletlenül egyikük-másikuk befutna, azonnal feladja függetlenségét, és csatlakozik a megfelelő frakcióhoz. Miközben habzó szájjal tagadják Schmitt Pál független voltát, a saját „függetleneik” alattomos csendben akcióznak.
Jól megtanulták a választási matekot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.