A Fidesz véleménye szerint a ratifikációt követően azért a köztársasági elnöknek kellene aláírnia az ország uniós csatlakozási szerződését, mert ez egy pártokon felülemelkedő össznemzeti ügy – nyilatkozta Szájer József, az ellenzéki párt külügyi kabinetjének vezetője tegnap. A politikus leszögezte, hogy a nemzet egységét a köztársasági elnök fejezi ki, az uniós csatlakozás pedig olyan ügy, amely az egész országot, az egész nemzetet érinti. – A Fidesznek sem javaslata, sem kifogása nincs azzal kapcsolatban, hogy a szerződés áprilisi parafálásakor a dokumentumot a kormány valamely tagja, vagy a miniszterelnök írja alá. – A mi javaslatunk a szerződés jogi és diplomáciai értelemben vett aláírására vonatkozik, ami már a ratifikáció után történik – hangsúlyozta Szájer József. Szerinte a Fidesz javaslata szimbolikusan azt is jelzi, hogy az ország EU-integrációján eddig öt különböző kormány munkálkodott, így a csatlakozás nem köthető külön egyik párthoz sem, hanem a politika egészéhez kapcsolódik.
Szájer József kitért arra is, hogy indítványuk nem csak a jelenlegi köztársasági elnökre vonatkozna. Mint kifejtette: a Fidesz javaslata alapján a köztársasági elnök írná alá az uniós csatlakozási szerződést, és később is ő látná el kézjegyével azokat a dokumentumokat, amelyek az uniós alapszerződés módosulásaival függnének össze. Hangsúlyozta: a Magyar Köztársaság Országgyűlése köti a csatlakozási szerződést az Európai Unióval. – Nincs alkotmányos jogszabályi akadálya annak, hogy a köztársasági elnök írjon alá egy szerződést – szögezte le Szájer.
A szocialista képviselők álláspontja szerint a Fidesz hiúsági kérdést csinál abból, ki írja alá az uniós csatlakozást – tartalmazza az a közlemény, amelyet Lendvai Ildikó, az MSZP parlamenti frakcióvezetője juttatott el az MTI-hez. Az MSZP szerint a Fidesz ebben a kérdésben „vizet prédikál, de bort ivott”, mert a NATO-csatlakozáskor eszébe sem jutott, hogy Orbán Viktor helyett Göncz Árpád akkori államfővel írassa alá az okmányokat. A frakció szerint a közös munka kifejezésére felesleges a korábbi magyar jogszokásoktól eltérni. A szocialista képviselők egyúttal azt javasolják: az aláíró delegációban vegyenek részt a korábbi kormányfők, köztársasági elnökök és külügyminiszterek is.
Medgyessy sürget. Természetesnek veszem, hogy az ellenzék teszi a dolgát és módosító javaslatokkal áll elő, de a dolgok végén igent vagy nemet kell mondani – jelentette ki Medgyessy Péter miniszterelnök az EU-csatlakozáshoz szükséges alkotmánymódosítás kapcsán a Népszabadságnak adott interjújában. Azt gondolom – tette hozzá –, az alkotmánymódosítást minél előbb meg kell tenni, hiszen a tíz jelölt közül többen ezt már rég megtették. Elfogadhatatlan, hogy egyes magyar pártok kétértelműen politizáljanak ebben a kérdésben. A menetrendet ismertetve a miniszterelnök elmondta: ez év végéig lezárjuk a tárgyalásokat és megkapjuk a meghívást a csatlakozásra. Ezt követően elkészül a csatlakozási jegyzőkönyv végleges, ezeroldalas szövege magyarul is, amelyet szeretnénk minden érdeklődőnek hozzáférhetővé tenni. Várhatóan márciusban dönt az Európai Parlament a szerződésről, s ezután lesz a népszavazás, majd következhet az aláírás. (MN)
Szó sem lehet arról, hogy az Európai Unió adóztassa a vállalatokat
