Az Európai Bizottság azon terve, hogy adót vessen ki a középvállalatokra, valószínűleg sosem fog megvalósulni. Az uniós költségvetés tervezetében szereplő javaslatot a vállalatok és a politikusok is gyűlölik – ismertette a Világgazdaság.
A tervet, amelyhez az európai kormányok és az Európai Parlament jóváhagyása is szükséges, már most sorra utasítják el az érintettek. Az adó – amelyet Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerdán jelentett be az unió következő hosszú távú költségvetésének részeként – évi 6,8 milliárd eurót hozna. Az ötlet lényege, hogy ez új bevételi forrásként szolgálna az uniós programok finanszírozására és a Covid-időszakban felvett hitelek visszafizetésére.
Ám alig száradt meg a tinta a javaslaton, Németország és Hollandia máris végzetes csapást mért rá.
– Szó sem lehet arról, hogy az Európai Unió adóztassa a vállalatokat, hiszen nincs erre jogalapja – mondta Friedrich Merz egy közös sajtótájékoztatón Keir Starmer brit miniszterelnökkel Londonban. „Nem fogjuk ezt megtenni.”
A helyzet pikáns, hiszen Merz és Ursula von der Leyen egyaránt a német kereszténydemokrata párt, a CDU tagja. A holland kormány szóvivője a Politico című lapnak elmondta: „Hollandia számára ez nem képezi vita tárgyát, az EU-nak inkább csökkentenie kellene a költségvetését, nem növelnie”.
Az Európai Parlament képviselői – akiknek szintén jóvá kellene hagyniuk a tervet – szintén nem lelkesednek. Monika Hohlmeier, az Európai Néppárt (EPP) képviselője és a költségvetési bizottság alelnöke szerint az adó élesen szembemegy azon erőfeszítéseinkkel, amelyek célja az európai vállalatok – különösen a közepes méretű cégek – versenyképességének erősítése.
További részletek itt olvashatók:
https://www.vg.hu/nemzetkozi-gazdasag/2025/07/unios-koltsegvetes-von-der-leyen-vallalati-ado