Csütörtökön tanácskoznak a Zsámbékgáz Rt.-ben érdekelt önkormányzatok s a jelképes tulajdonhányaddal rendelkező Innoterv Rt. képviselői arról, hogy milyen módon támadják meg azt a majdani adásvételi szerződést, amit a Mol Rt. külső vevővel köt több mint 95 százalékos részvénycsomagjára – tudtuk meg Bóka Józseftől, az Innoterv vezérigazgatójától.
A Zsámbékgáz Rt.-be a Mol úgy szerzett résztulajdont nyolc évvel ezelőtt, hogy a 21 település gázellátásának kiépítésébe 340 millió forinttal társult, ám azzal a kikötéssel, hogy ezzel 95 százalékos tulajdonrészt szerez az egymilliárdos alaptőkéjű, zárt körben jegyzett részvénytársaságban. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az alapító önkormányzatok tulajdonrészének túlnyomó többségéhez alacsony áron, 33 százalékon jutott hozzá a Mol. Igaz, a részvétele nélkül az önkormányzatok nem tudták volna befejezni a beruházást.
Zsámbék polgármestere, Fodor Miklós szerint „arcpirító” az az eljárás, ahogyan a Mol értékesíteni akarja tulajdonhányadát, amelynek része az érintett települések lakói által a beruházáskor vállalt önerő is.
Az Innoterv vezérigazgatója szerint a Molnak elővételi jogot kellene ajánlania, vagy ha értékesíti – ismeretei szerint 2-2,5 milliárd forintért – a részvényeit, az ár bizonyos részét meg kellene osztania az önkormányzatokkal. Nem jogszerűtlen, de akárcsak Tocsik Márta ügye, súlyos etikai aggályokat vet fel a Mol eljárása – nyilatkozta Bóka József.
Lapunk a Mol Rt.-t is megkérdezte a tervezett ügyletről. Felkai György kommunikációs igazgató azt mondta, hogy nem tudja értelmezni a települések felvetését, hiszen jogszerű ügyletről van szó, de megvizsgálják a kifogásokat.
Vádat emeltek két férfi ellen, miután szétverték a Váci úti traffipaxot
