A koalíció elutasítja a médiabeszámolókat

Az agrártámogatások és a médiaügyek voltak a T. Ház tegnapi vitájának kereszttüzében. Glattfelder Béla (Fidesz) az előbbi kapcsán kijelentette: együtt kívánnak működni a kormány hibáinak kijavításában. Az alig egytucatnyi képviselő jelenlétében tartott ülésen kiderült: a kormánytöbbség a közszolgálati rádió és a médiahatóság több beszámolójának elutasítására készül, az ellenzék szerint kicsinyes politikai bosszúról van szó.

Czirják Imre
2002. 11. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az uniós tárgyalások és a jövő évi költségvetés kapcsán a magyar gazdák ügyéről beszélt napirend előtti felszólalásában Glattfelder Béla (Fidesz). – Nem szeretnénk hallgatni a kormány hibáiról, hanem együtt kívánunk működni azok kijavításában – mondta. A politikus elfogadhatatlannak tartja az EU kvótajavaslatait, és hasonlóan nyilatkozott arról is, hogy a magyar gazdák az uniós közvetlen kifizetések mindössze egynegyedéhez juthatnak hozzá a csatlakozáskor. Glattfelder arra kérte a kabinetet, tegyen meg mindent a magyar gazdák érdekében. A jövő évi költségvetésről szólva bírálta, hogy a kormány kevesebbet szán az agráriumra, mint az azt megelőző évben az évközi emelésekkel együtt. Ez – jegyezte meg – a rendszerváltás óta először fordul elő. – Hatvanhatmilliárd forinttal rövidíti meg a kabinet a gazdákat, hiszen éppen ennyivel kevesebb a jövőre előirányzott támogatás az adható legmagasabb összegnél – tette még hozzá Glattfelder. Válaszában Szanyi Tibor, az agrártárca politikai államtitkára közölte: az ez évi költségvetés 195 milliárd forintot szánt e célra, míg jövőre 235 milliárd forintnyi támogatást terveznek.
*
Éles vitát folytatott a T. Ház tegnap az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) 1997 és 2001 közötti beszámolóiról. Expozéjában Körmendy-Ékes Judit, a médiahatóság elnöke kijelentette: nehéz, konfliktusos talajon kellett az új műsor-szolgáltatási struktúrát, annak finanszírozását és ellenőrzését kialakítaniuk. Kitért arra is: miután a Sláger Rádió 1,3 milliárd forintnyi műsor-szolgáltatási díj erejéig adósa maradt a médiahatóságnak, a bevételkiesés felborította támogatási rendszerüket.
A parlament kulturális bizottságának többségi álláspontját ismertetve Szabó Zoltán (MSZP) azt javasolta: a 2001-es évről szóló kivételével a T. Ház fogadja el azokat. Úgy látják, 2001-ben az ORTT nem látta el funkciói jelentős részét. A kisebbségi véleményt tolmácsoló Vígh Ilona (Fidesz) az összes beszámoló megszavazását javasolta, arra hivatkozva: az ORTT feladata a médiafelügyelet, nem a vélt pártsérelmek orvoslása. Szabó Zoltán egyetértett a kulturális bizottság többségi ajánlásával, amelyet Sági József (Fidesz) kormányzati erődemonstrációnak nevezett. Pető Iván (SZDSZ) bejelentette: kereskedelmi televíziók pályáztatása során vélt tisztázatlanságok miatt egyik beszámolót sem támogatják.
A parlament lefolytatta a Magyar Rádió kuratóriumának 1997– 2001. évi beszámolóinak és a kulturális bizottság ezekhez kapcsolódó határozati javaslatainak általános vitáját is. Szadai Károly kuratóriumi elnök hangsúlyozta: az intézmény gazdálkodása stabil, a Kossuth adó több műsora első a hallgatottsági listán; alkalmazkodtak a piaci viszonyokhoz. A rádió őrzi politikai függetlenségét – mondta –, bár gazdasági függetlenségét most elvesztette azzal, hogy az előfizetési díj a központi költségvetés részévé vált. Szabó Zoltán a kulturális bizottság többségi határozatát ismertetve javasolta: az 1997-es kivételével a parlament ne fogadja el a beszámolókat. Szabó szocialista vezérszónokként kifejtette: a korábbi csonka kuratóriumi elnökségek működése miatt nem támogatják a beszámolókat. Ehhez csatlakozott Pető Iván is. Homa János (Fidesz) mindezt politikai bosszúnak nevezte. Emlékeztetett: a kuratóriumok azért nem voltak teljes létszámúak, mert a korábbi ellenzék megegyezés hiányában nem állított jelölteket. A kormánytöbbség kezében van a sajtó 90 százaléka, a kulturális bizottság azért tette meg elutasító javaslatát, hogy a maradékot is megszerezze – mondta. Szerinte ezt célozza a Magyar Nemzet elleni kormányzati támadás is.
A T. Ház tegnap általános vitát folytatott egyes, az egészségügyet és a társadalombiztosítást érintő törvények módosításáról. Mint azt expozéjában az egészségügyi, szociális és családügyi miniszter közölte, a javaslat több mint húsz jogszabály korrekcióját foglalja magában. Csehák Judit ezek közül kiemelte azt, ami felhatalmazná a minisztert a fertőző betegségekkel kapcsolatos kötelező vizsgálatok elrendelésére. Utalva az ezzel öszszefüggő korábbi adatvédelmi kifogásokra, elismerte: nem született megfelelő kompromisszum. Reméli azonban, hogy az adatvédelmi ombudsmannal folytatott egyeztetés nyomán születendő módosító javaslatokkal támogatható lesz az előterjesztés. Szólt még a gyermekbántalmazás viszszaszorítását célzó indítványról, ami előírná: az egészségügyi rendszerben történt esetekről kötelező értesíteni a gyermekvédelmi intézményeket. A javaslat szerint ingyenesen végeznék a szenvedélybetegek orvosi rehabilitációját, és létrejöhet az egységes beteg- és ellátottjogi képviselői rendszer is. A Fidesz a jelenlegi formájában nem tartja elfogadhatónak az indítványt, amelyet az MDF is számos ponton élesen bírált.
***
Zöldprogram: kevés a pénz. Kevésnek találja a Nemzeti Agrár-környezetvédelmi Programra előirányzott jövő évi forrásokat az Országgyűlés környezetvédelmi bizottsága. A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium 2003-ra 4,5 milliárd forintot irányzott elő agrár-környezetvédelmi pályázatok támogatására. Turi-Kovács Béla, a bizottság fideszes elnöke, valamint Orosz Sándor szocialista alelnök egyetértett abban, hogy az idén 2,2 milliárd forintos kerettel beindított, környezetbarát termelést támogató programra legalább tízmilliárdot kellene elkülöníteni. A bizottsági ülésen az agrár-környezetvédelem témája körüli vita az agrárgazdaság 2001. évi helyzetéről szóló jelentés kapcsán bontakozott ki. Az Országgyűlés gazdasági bizottsága vitára alkalmasnak találta az agrárgazdaság tavalyi helyzetéről szóló jelentést, amelyet a képviselők szakmailag jó színvonalúnak minősítettek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.