A megugró import növelte a hiányt

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) előzetes adatai szerint a folyó fizetési mérleg első kilenc havi hiánya közelíti a 2,5 milliárd eurót. Ennek tükrében egyes elemzők szerint az éves hiány nagyobb lesz az eredetileg vártnál, és nem zárható ki a monetáris szigorítás sem.

Hírösszefoglaló
2002. 11. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szeptemberben a folyó fizetési mérleg 351 millió euró hiánynyal zárt, így az első kilenc havi hiány 2,456 milliárd eurót tett ki – tette közzé előzetes adatok alapján az MNB. A szeptemberi deficit nagyjából másfélszerese az elemzők által előzetesen várt értéknek.
A jegybank indoklása szerint a folyó fizetési mérleg szeptemberi alakulásában meghatározó szerepet játszott az áruforgalom kiadási többletének növekedése, illetve a szolgáltatások, ezen belül az idegenforgalom többletének csökkenése. Az áruforgalom szeptemberi hiánya 388 millió euró, az első kilenc havi deficit 2,309 milliárd euró volt, szemben az egy évvel korábbi 137 millió, illetve 1,495 milliárd euróval. Az idegenforgalom első kilenc havi többlete 1,494 milliárd eurót tett ki: egy évvel korábban a szufficit még 2,237 milliárd euró volt. A szolgáltatások és jövedelmek egyenlege az első kilenc hónapban 427 millió euró hiánnyal zárt, szemben a tavaly azonos időszaki 559 millió euró többlettel.
Az MTI által kérdezett elemzők egyetértettek abban: az év végén magas GDP-arányos hiány várható, de ennek monetáris következményeiről megoszlottak a vélemények. Adam Slater, a londoni Credit Agricole Indosuez térségi stratégája szerint az egész éves folyómérleg-hiány most már valószínűleg „valahol hat százalék felett lesz”. Slater szerint elsősorban a rendkívül erős, éves összevetésben 21 százalékos szeptemberi importnövekményre kell odafigyelni. Az elemző szerint nem lehet elvetni az idei újabb jegybanki kamatemelés lehetőségét. Wike Groenenberg, a Schroder Salomon Smith Barney feltörekvő piaci elemzője ugyanakkor kételkedett abban, hogy az MNB az idén még kamatot emel, mivel az infláció a célkitűzésen belül van.
Nyeste Orsolya, a Postabank Rt. elemzője a külkereskedelmi mérleg romlása mellett az idegenforgalom gyenge teljesítményét emelte ki. Véleménye szerint az elemzők közül sokan felfelé korrigálják az év egészére várt folyó fizetési mérleg hiányát. Mihálovits Zsolt, az Inter-Európa Bank Rt. elemzője elmondta: az év egészére továbbra is hárommilliárd euró körüli hiányt várnak. Szavai szerint a szeptemberi deficit elsősorban a bérkiáramlás okozta keresletbővülés következtében ugrott meg.
*
A Fitch hitelminősítő szerint a költségvetés és a folyómérleg rosszabbodása „hátrányosan érintheti” Magyarország besorolását. A Fitch a szuverén devizaadósságot A mínusz, a forintban jegyzettet A plusz osztályzattal sorolja be. Magyarországon a nagyobb költségvetési hiányt növekvő folyómérleghiány kíséri, részben azért, mert nő az import a nagylelkű béremelések miatt – mondta James McCormick, a Fitch szuverén minősítő osztály vezetője. Szerinte ha jövőre szűkítik a költségvetést és az EU-beli gazdasági növekedése gyenge marad, akkor a 4,4 százalékos előrejelzés a magyar gazdaság bővülésére túl optimista.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.