A német politika Jeanne d’Arcja

A németek nemrégiben – ha csak minimális előnnyel is – újabb négy esztendőre bizalmat szavaztak a szociáldemokrata–Zöldek koalíciónak, amely az ellenzék kemény ellenállására számíthat. A kereszténydemokrata frakció élén a német történelem mindeddig legnagyobb hatalommal felruházott és az egyesítés óta egyedülálló karriert befutott asszonya áll: Angela Merkel. A politikus már az első összecsapást átütő sikerrel zárta, a minap, a kormány székfoglalójakor lemosta a porondról Gerhard Schröder kancellárt.

Stefan Lázár
2002. 11. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A negyvennyolc esztendős fizikus foglalkozásának hűvös józanságával, hosszú távú stratégiai tervekkel, forró szívű érveléssel és a merészség határmezsgyéjén mozgó rizikóvállalással tölti be kettős funkcióját: a CDU elnöki tisztét és a CDU–CSU-frakció irányítását. „Tulajdonképpen mindig az nyer, aki nem tartja magát a játékszabályokhoz!” – hangoztatja a német politika Jeanne d’Arcja, aki még mindig elpirul, ha nyilvánosan ünneplik, és akit az egyik nagy német magazin a hatalom matematikusaként mutatott be olvasóinak.
Angela Dorothea Merkel – leánynevén Kasner – 1954-ben született Hamburgban. Szülei – apja evangélikus lelkész, anyja tanítónő – három évvel később áttelepültek az akkor az NDK felségterülete alá eső Brandenburgba. Lányuk a lipcsei egyetemen végezte tanulmányait, majd a kelet-berlini tudományos akadémia központi intézetében dolgozott fizikusként. Politikai pályafutása akkor kezdődött, amikor a gorbacsovi peresztrojka előrevetítette a hidegháború végét. Az evangélikus egyház támogatásával az egyesítés gyors lebonyolítása és a nyugati jogszabályok átvétele mellett kardoskodott. A Lothar de Maiziére vezette utolsó NDK kormány szóvivőjeként azonnal kiváltotta a nyugati média elismerését. Az egyesítés után átlépett a kereszténydemokraták keleti szervezetébe, és ezután mind feljebb jutott a politikai ranglétrán. A pártvezetés azonnal felismerte előnyeit: az új országrész képviselője, evangélikus, s feljavítja a CDU női statisztikáját. Helmut Kohl a „kislányra” bízta előbb a nők és a fiatalság ügyeiben illetékes szövetségi tárcát, majd a környezetvédelmi minisztériumot.
A párthatalmi összefüggések struktúrájának ösztönös felismerése éppúgy segítette, mint józan, de állhatatos stílusa és dacos kezdeményezőkészsége. A terhesség megszakításáról folyó szenvedélyes vitában a „segíteni és nem büntetni” jelszót képviselte; a gyerekekkel szemben alkalmazott erőszak ellen indított kampánnyal a bűnözés mindaddig elkendőzött ágára hívta fel a figyelmet; a parlament elé vitte a mérgező gázok kibocsátása csökkentésének szükségességét. A Kohl-kormány bukása után a CDU elnöki tisztét átvevő Wolfgang Schäuble javaslatára a kereszténydemokraták 1998-ban főtitkárukká választották Merkelt és hálátlan feladatot bíztak rá. Fel kellett számolnia a 16 esztendőn keresztül hatalmon lévő kancellár terhes örökségét, s önbizalmat önteni a Kohl gondnoksága alá helyezett, önrendelkezésétől megfosztott pártba.
Amikor kirobbant a CDU adománybotránya, és az egyesítés kancellárja az adakozók nevét makacsul elhallgatva szembeszegült a törvényekkel, Angela Merkel szokatlan megoldást választott: egy a Frankfurter Allgemeine Zeitungban megjelent cikkén keresztül szólította fel a pártot, hogy határolja el magát Kohltól. Az elnökség drámai hangulatú ülésen állt mellé és arra késztette Kohlt, hogy mondjon le a tiszteletbeli elnökségről. Ezután már nem volt meglepetés, hogy a szintén az adománybotrányba keveredett Schäuble utódaként két éve 95,94 százalékos imponáló szavazati aránnyal emelték az elnöki székbe. A kereszténydemokraták ettől kezdve egyre behatóbban foglalkoztak az aktuális témákkal: Európa-politika, a szociális piacgazdaság a globalizáció korában, bevándorlás, család és oktatás.
Az ország helyzete a Schröder-kormány első négy esztendeje alatt drámai fordulatot vett. A nyomasztó munkanélküliség, a gazdasági recesszió, a szociális vívmányok – beteg- és nyugdíjbiztosítás – megingása jogosan táplálta a polgári blokk reményét a hatalomátvételre. A CDU és a CSU fő gondja az volt, kit küldjön a szorítóba Schröder ellen. Angela Merkelt, vagy a bajor tartományi miniszterelnököt, Edmund Stoibert? A „kislányból” időközben „nagyasszonnyá” lett Merkel hosszú ideig gondolkodott, amíg meghozta döntését, és a Stoiber-villában lefolyt négyszemközti villásreggeli során a CSU-elnök javára – egyelőre – lemondott kancellári ambícióiról.
Taktikai érzéke ezúttal sem hagyta cserben, a választás eredménye vereséget hozott az unió számára, de titkos sikert a hosszú távon gondolkodó elnök asszonynak. Angela Merkel a hatalmi komponensek összekapcsolásában jelölte meg a párt biztató jövőjét garantáló lépést, és Stoiber hathatós támogatásával elérte, hogy az új parlamentben neki jut a kereszténydemokrata ellenzék irányítása is a CDU–CSU-frakció élén. Azonnal tükröt pártja elé, mondván, a CDU a nagyvárosokban éppúgy gyengélkedik, mint a női választók körében. E hátrány behozására új stratégiát, esetleg a Zöldekhez közeledő politikát ajánlott. A kereszténydemokraták idősebb korosztálya azonnal tiltakozott a valóban forradalminak minősíthető célkitűzés ellen, kitartva a CDU-tradíciók mellett. A generációváltás folyamatát azonban aligha lehet feltartóztatni, a 48 éves Merkel mellett máris kabinetvezetője, a 37 esztendős Beate Baumann játssza a legfontosabb tanácsadó szerepét, és a nála is négy évvel fiatalabb Eva Christiansen uralja a kommunikációs részleget. Ebből is látszik, hogy a „vasmarkú Angie” újabb meglepő húzásai aligha váratnak sokáig magukra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.