Elképzelhető, hogy hazánk katonákat küld Afganisztánba – jelentette ki Kovács László külügyminiszter a parlament tegnapi ülésén, Simicskó István kérédésére adott válaszában. A honvédelmi bizottság fideszes alelnöke katonáink külföldi szerepvállalását, valamint Kovács egyéb, washingtoni látogatásakor tett ígéreteit feszegette. – Vajon mit ígért Kovács László, amivel elérte, hogy a világ vezető hatalmának első embere magához engedjen egy, a kommunista diktatúra éveiben tevékenykedő titkosrendőrt? – tette fel a kérdést Simicskó István. A külügyminiszter elmondta: ahhoz, hogy új fejezetet nyissanak a magyar–amerikai kapcsolatokban, mindössze négy kérdésre kellett választ adnia: mivel járul hozzá az új kormány a terrorizmus elleni harchoz, a NATO védelmi képességeinek növekedéséhez, milyen szerepet szánna Magyarországnak Közép- és Kelet-Európában, illetve hogyan viszonyul az új kormány a szélsőséges nézetekhez. – Az új fejezet nyitása a megnyugtató válasz eredménye volt – hangsúlyozta Kovács, aki a magyar katonák afganisztáni szerepvállalásával kapcsolatban elmonta: mindössze az „új afgán hadsereg” felszereléséhez ígért segítséget. Hozzáfűzte: a magyar katonák kiküldése jelenleg nincs napirenden, de a későbbiekben erre sor kerülhet. A katonák Afganisztánba küldéséről csak a parlament dönthet – szögezte le Kovács, hozzáfűzve: ha Irakban sor kerül katonai akcióra, hazánk nem fog harcoló csapatokat küldeni.
– A miniszterelnök washingtoni látogatásán nem, de a prágai csúcson remélhetőleg fel fogja ajánlani hazánk részvételét egy felállítandó gyors reagálású NATO-csapatban – mondta Juhász Ferenc tegnap a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában, rácáfolva a Népszabadság hírére, miszerint Medgyessy Washingtonban biztosítja tárgyalópartnereit, hogy hazánk örömmel venne részt a 2006-tól működő hadtest felállításában.
A magyar katonák afganisztáni és iraki bevetésével kapcsolatban a honvédelmi miniszter a televízióban elmondta: ahogy a délszláv válság idején hazánk elvárta, hogy amerikai és német katonák védjék Magyarország biztonságát, úgy most Amerika is elvárhatja a magyar segítséget. – Ha rajtam múlik, a magyar katonák Afganisztánba mennek – szögezte le a miniszter, hozzátéve: hazánk néhány tíz fős hozzájárulása csak gesztusértékű lenne.
A HM már vizsgálja annak lehetőségét, hogy kiküldhetnek-e egy 25-30 magyar katonából álló alakulatot német logisztikai támogatással Afganisztánba. Matyuc Péter, a tárca kommunikációs főigazgatója az MTI-nek elmondta: a szóban forgó magyar alakulat nem venne részt harci cselekményben. Simicskó István kifogásolta, hogy nem egyeztettek a felajánlásokról a parlamenti pártok elnökeivel. – Aggasztó előjel, hogy az iraki háború előtt ilyen stílusban hoznak meg döntéseket – vélte az alelnök, aki elmondta: a Fidesz álláspontja az, hogy szerepvállalásunkat a balkáni térségben kell növelnünk. – Jelenleg semmi nem indokolja afganisztáni részvételünket – nyilatkozta Karsai Péter. A honvédelmi bizottság MDF-es alelnöke megjegyezte: a NATO-csúcson megfogalmazódhatnak olyan elvárások, melyek az afganisztáni szerepvállalást indokolttá teszik.
Vezércikk a 7. oldalon
Ukrajna megfenyegette Magyarországot
