Amerikai választás Irak árnyékában

2002. 11. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Általános választást tartanak ma az Egyesült Államokban, amelyen a képviselőház tagjairól, a szenátus tagjainak egy részéről, illetve 36 állam kormányzóinak személyéről döntenek. Óriási pénzeket költöttek el a kampányra, igaz, a szigorú szabályozás miatt ezzel az utolsó centig el kell számolnia a jelölteknek. A választások tétje is a pénz, hiszen sokak szerint politikai, kongresszusi lobbik működtetik Amerikát, cégek ezreinek fellendülése vagy csődje múlhat azon, hogy a helyi küldött hogyan képviseli a helyi érdekeket, sikerül-e képviselőtársait mozgósítania céljai érdekében, milliárdos állami megrendeléseket megszavazva – vagy megbuktatva. A sajátos rendszerű amerikai demokráciában most ugyan hangsúlyeltolódások következhetnek be a két fő politikai erő között, ám ennek mértéke aligha lesz jelentős – állítják megfigyelők.
A szenátusban – ahol jelenleg 49 hellyel bírnak a demokraták, 49-cel a republikánusok, míg egy független is ül köztük – 34 hely van függőben, amelyből 20-at republikánusok védenek. A demokraták itt abban reménykednek, hogy növelhetik többségüket (októberig 50-en voltak, de ekkor repülőszerencsétlenségben egyikük életét vesztette), ám elemzők egyáltalán nem tartják eldöntöttnek a választások kimenetelét, s ha be is igazolódnak valamelyik fél várakozásai, néhány széknél nagyobb többségre aligha tehetnek szert. Az egyik indulóról itt külön is érdemes megemlékezni, hiszen a haláleset miatt megüresedett minnesotai helyre Walter Mondale, Jimmy Carter egykori alelnöke, Reagan 1984-es kihívója pályázik. Más a helyzet a Kongresszus 435 tagú alsóházában, az úgynevezett képviselőházban (House). Itt ugyanis a megfigyelők mindössze 30-40 százalékra becsülik annak esélyét, hogy a republikánusok kisebbségbe kerülnek, hiszen jelenleg 223-208 az arány a javukra. Az előző terminusban ráadásul három – korábban demokrata – üresedés volt, míg egy helyet független tölt be. A demokratáknak legalább hét plusz helyet kellene elnyerniük többségük érdekében, ám alighanem kifutottak az időből: a várhatóan mintegy kéttucat igazi versenyhelyzetet hozó eset háromnegyedében kellene ehhez győzedelmeskedniük.
A kormányzóválasztásokon ismét a republikánus párt van defenzívában. A 36 függő helyből 23-ban ugyanis ők kormányoznak, ám több helyen új indulót kellett biztosítaniuk. A demokraták néhány állam elhódításában reménykednek, nem ok nélkül. Florida – ahol az elnök öccse, Jeb Bush ül a kormányzói székben – annak ellenére veszni látszik a republikánusok számára, hogy Wasington ura hatalomba kerülése óta egy tucatszor járt már ott, hivatalosan és nem hivatalosan kampányolva testvérének.
A Fehér Ház azonban nemcsak a rokoni szálak miatt figyel ma a voksolás végkimenetelére. Fontos előterjesztéseket kell jóváhagyatnia a törvényhozással, mint az adócsökkentés, az igazságszolgáltatási posztokra jelöltek kinevezése, a kormányba integrált új honvédelmi tárca és természetesen az iraki háború kérdése, amelyhez a demokrácia hazájában a folyamatos kongresszusi támogatás hasznos, ha nem is elengedhetetlen feltétel. A tervezett hadjárat témája persze a kampány alaphangnemét is jelentősen befolyásolta, némi színt vive a meglehetősen elszürkült és unalmas hagyományokba, amelyek az amerikai társadalom politikailag belterjes és izolacionista álláspontját tükrözik. A választásra jogosultak lanyha aktivitását szinte minden induló és kampányoló előre kritizálta. Ma este eldől, hogy milyen eredménnyel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.