A Magyar Villamos Művek (MVM) Rt. MVM Partner Rt. néven létrehozta a jövő januári villamos energiai piacnyitásra készülve áramkereskedelmi leányvállalatát – jelentette be Gerse Károly, az MVM kereskedelmi igazgatója. Mint mondta: a villamosenergia-törvény jövő januártól teszi lehetővé a liberalizált piaci működést, és a jogszabály külön forgalmazócég létrehozását is előírja. Az MVM Partner célja, hogy a villamos energia értékesítésén túl rövidesen teljes körű energiaszolgáltatási profillal jelenjen meg a piacon. Az MVM mint közüzemi nagykereskedő, jelentős erőművi portfólióval rendelkezik, melyhez minden, a piacon megjelenő áramkereskedő cég hozzáférhet majd. Az MVM tehát meglévő üzleti kapcsolataival segíti kereskedelmi leányvállalatát, de keresztfinanszírozással nem támogathatja.
Hornai Gábor, az MVM Partner Rt. vezérigazgatója jelezte: e napokban közel ötven, feljogosításra váró nagyfogyasztót kerestek meg írásos ajánlatukkal, melynek alapján a szabadpiaci villamos energia vásárlására áttérő cégek az eddiginél öt–tíz százalékkal kedvezőbb költségen juthatnak jövő évtől áramhoz. A törvény szerint a versenypiac első lépésben közel háromszáz nagyfogyasztó számára nyílik meg, ezek a cégek az ország teljes energiaigényének közel harminc százalékát használják fel. Az eddigi felmérések szerint közülük azonban a kezdeti hónapokban alig ötven cég fog élni a feljogosítás lehetőségével. A vezérigazgató szerint józan, tervezhető költségcsökkentést ajánlanak vevőiknek, és legalább 25– 30 százalékos piaci részesedést szeretnének szerezni. Némileg nehezíti a helyzetet, hogy még nem ismeretesek a jövő évi erőművi árak. Így a végleges szabadpiaci árakkal kapcsolatban csak becslések állnak rendelkezésre, igaz, az importtal némileg tompíthatók az árváltozások.
***
Jelentős áremelés várható. Rendkívül hátrányosan érintette a magyar energiafogyasztókat az iparág elhibázott privatizációja, amelyet 1994–98 között, rövid távú politikai érdekekért hajtottak végre – állította Járosi Márton, az Energiapolitika 2000 Társulat elnöke. Szerinte a jelenlegi kormány a mulasztások korrigálása helyett folytatja a szektor liberalizációját, ennek hatására a hazai energiaárak közel 40 százalékkal növekednek majd. Az ágazat privatizációja lényegében a külföldi befektetők érdekei szerint alakult: a villamosenergia- és szénhidrogénipar nagy részét értéken alul, külföldi befektetőknek adták el. Éppen ezért a magánosítást fel kell függeszteni, és létre kell hozni egy erős nemzeti energetikai társaságot az MVM keretében. Katona Kálmán, az MVM korábbi elnök-vezérigazgatója szerint óvatosan kell bánni azzal a kijelentéssel, hogy tőzsdeképessé szeretnék tenni a céget, mert ez is a privitizáció egyik változata. Az MVM eladásával pedig elveszítenénk a villamosenergia-ellátás feletti ellenőrzés utolsó eszközét.
A higgadtság ma hiánycikk
