Ausztria újra a nagykoalícióra voksol?

Noha a legutóbbi szavazáson az osztrákok éppen a nagykoalíció ellen voksoltak, most mégis meglehetősen nagy az esélye annak, hogy a jövő heti, előrehozott választások után ismét a szociáldemokraták (SPÖ) és a néppártiak (ÖVP) alakíthatnak kormányt – jelentette ki lapunknak adott interjújában Peter Ulram politológus, a bécsi Fessel-Gfk piackutató intézet vezető munkatársa.

Ruff Orsolya
2002. 11. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Alig két héttel a választás előtt a felmérések azt mutatják, a két nagy párt gyakorlatilag fej fej mellett halad, ám Peter Ulram szerint több tényező is befolyásolhatja, hogy végül a vörösek vagy a feketék kapják-e a több szavazatot. A politológus példaként említette a pártok közötti televíziós vitákat, amelyeket igen sokan követnek figyelemmel Ausztriában, s meglehetősen nagy hatásuk lehet a választói akarat kialakulásakor. Nem szabad megfeledkezni a meglepetésekről sem, hiszen bármely nap „robbanhat” egy előre nem várt esemény – fűzi hozzá Peter Ulram.
A kampányban egyébként kimagasló szerepet játszik a pártok listavezetőinek személyisége. A jelek szerint azonban a kérdés, hogy ki lesz a következő kancellár, főként a néppárti Wolfgang Schüsselre és a szociáldemokrata Alfred Gusenbauerra éleződött ki. Peter Ulram úgy véli, ha a választási eredmény nagyon szoros lesz, akkor meglehetősen nagy az esélye a nagykoalíciónak, jóllehet a legutóbbi választáson a szavazók éppen a többéves vörös–fekete együttműködés ellen tették le voksukat. Hogy ez most mégis „viszszájára fordult”, abban a szakértő szerint nagy szerepet játszhat az is, hogy akkor az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) sokkal erősebb és vonzóbb párt volt, mint napjainkban. Nem kizárt azonban, hogy az SPÖ-nek és a Zöldeknek sikerül parlamenti többséget szereznie, s akkor a következő ciklusban vörös–zöld koalíció vezetheti az országot. Peter Ulram kevésbé valószínűnek nevezte a néppárti–szabadságpárti kormányzat folytatását, s nemcsak azért, mert a választási matematika ezt várhatóan nem teszi lehetővé, hanem azért sem, mert ma még senki sem tudja, hogy az FPÖ (amelyet jelenleg a káosz és a belső hatalmi harcok jellemeznek) milyen politikát folytat majd a választás után.
A politológus szerint a kampányt jelentősen befolyásolja az a tény is, hogy az FPÖ-nek erősen csökkent a támogatottsága. Ebben kétségkívül szerepet játszott egyebek között, hogy a párt kilépett a kormányból, valamint az is, hogy a kampány alatt megváltoztatták a kancellárjelölt személyét. A támogatottság csökkenéséhez hozzájárultak Jörg Haider érthetetlen akciói, így az iraki utazás és a korábbi koalíciós partner ÖVP, valamint a volt szabadságpárti miniszterek elleni kirohanásai. „A legutóbbi választáson az FPÖ-szavazók többsége azért szavazott a Szabadságpártra, mert politikai változást akart. A párt megkapta ezt a lehetőséget, amelyet azonban az FPÖ saját maga hagyott elúszni, Jörg Haider pedig hagyta ezt. Ez pedig azzal járt, hogy az FPÖ elveszítette szavazóinak kétharmadát” – szögezi le Peter Ulram. A szakértő szerint ezeknek a szavazóknak egy része a mostani választáson el sem megy voksolni, s aki mégis elmegy, az a Néppártot választja. Ebben – a pártszimpátián túl – szerepet játszhat az is, hogy Alfred Gusenbauer, az SPÖ jelöltje nem igazán kedvelt politikus. Ezenkívül a szociáldemokrata jelölt korábban egy vörös–zöld koalíció mellett tette le voksát, amelyet a szabadságpárti szavazók kategorikusan elutasítanak.
A kampányban egyébként nagy szerepet játszott az Európai Unió keleti bővítése is, és Peter Ulram szerint az Európa-politika volt egyike azon kérdéseknek, amelyek jelentős mértékben hozzájárultak az ÖVP–FPÖ-koalíció felbomlásához. Wolfgang Schüssel kancellár ugyanis a kezdetektől fogva leszögezte, hogy kiáll az EU bővítése mellett, ez politikájának központi részét képezi. A múlt heti tévévitában – ahol Wolfgang Schüssel az FPÖ jelöltjével, Herbert Haupttal került szembe – a kancellár félreérthetetlenül kijelentette, hogy az a párt, amelyik nem támogatja a bővítést, gyakorlatilag kizárja magát a kormányzásból. A szakértő egyébként úgy véli: mindegy, hogy a következő osztrák kormányt az SPÖ vagy az ÖVP vezeti, mindenképpen bővítéspárti politikát fog folytatni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.