Az Európai Parlament képviselői aggodalmuknak adtak hangot Szlovákia jelenlegi politikai irányvonalával kapcsolatban, attól tartva, hogy az ország Robert Fico miniszterelnök vezetése alatt Magyarország útjára léphet – írja a Politico brüsszeli hírportál. Az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottsága (LIBE) nemrég fejezte be szlovákiai küldetését, amelynek eredményeit kedden ismertették. Érdekes egybeesés, hogy Szlovákiával szemben akkor merültek fel „jogállamisági problémák”, amikor nemzeti érdekeit képviselve szót emelt az orosz energiahordozók importjának teljes tilalma ellen.

A jogállamisági missziót Sophie Wilmes, az Európai Parlament alelnöke és a Renew Europe liberális frakció tagja vezette, aki magyarellenes kirohanásaival már többször felhívta magára a figyelmet.
A korábbi belga miniszterelnök június elején járt delegációjával Pozsonyban, ahol a jogállamiság, a demokrácia és az emberi jogok helyzetét igyekeztek felmérni. Ennek érdekében mintegy húsz érdekelt féllel találkoztak, köztük a szlovák kormány képviselőivel, koalíciós és ellenzéki képviselőkkel, valamint a civil társadalom, az igazságszolgáltatás és a média képviselőivel – írja a Noviny.sk szlovák hírportál.
A bizottság aggályosnak tartja a szlovák igazságszolgáltatás függetlenségét, a médiára nehezedő nyomást, az igazságügyi reformokat, valamint az áprilisban elfogadott, civil szervezeteket célzó törvényt.
Több reform különösen aggasztó, a különleges ügyészség megszüntetése és a nemzeti bűnüldöző ügynökség átszervezése véleményünk szerint gyengítette a szakértelmet és a kapacitást
– fogalmazott Wilmes.
Küldetésünk nem az, hogy valamiféle bíróságot tartsunk. Arról van szó, hogy meghallgassunk és átláthatóan kommunikáljunk, és valójában arról is, hogy megmutassuk a szlovák lakosságnak, hogy az Európai Unió figyelmet fordít az alapvető jogokra, és elkötelezett azok tiszteletben tartása iránt
– magyarázta a küldetés célját Wilmes.
Ez természetesen bizonyos felelősséggel is jár
– tette hozzá. Az alelnök rámutatott a gyorsított törvényhozási eljárás „rendszeres használatára” is, amely „definíció szerint korlátozza a parlamenti ellenőrzést”. Wilmesnek a civil szervezetekkel kapcsolatos szabályozás sem tetszett, ugyanakkor megjegyezte, hogy a szlovákiai képviselőkkel folytatott párbeszéd hangvétele „konstruktív” volt, ellentétben a Költségvetési Ellenőrző Bizottság (CONT) egy héttel korábbi látogatásának tapasztalataival.
Tomás Zdechovsky cseh jobbközép képviselő, aki a CONT misszió eredményeit ismertette, arról számolt be, hogy szlovákiai látogatása miatt fenyegetéseket kapott. Robert Fico szlovák miniszterelnök pedig egyenesen azzal vádolta, hogy az ellenzéknek dolgozik.
Szlovákia úton van afelé, hogy a következő Magyarország legyen. Ez még a jövő zenéje. Egyes minták azonban feltűnően hasonlók. Meggyőződésem, hogy ezek a megjegyzések, valamint a jogállamiságról szóló jelentés arra kell, hogy ösztönözzenek minket, hogy alaposan átgondoljuk, melyek a legmegfelelőbb további lépések európai szinten
– fogalmazott meg alig burkolt fenyegetést Szlovákia irányába az Európai Parlament alelnöke.
Borítókép: Sophie Wilmes, az Európai Parlament alelnöke (Fotó: TT News Agency via AFP)