Az olajfaháború igazi nyertesei

Minden egy kis olajfával kezdődött. Amikor a palesztinok le akarták szüretelni a fa gyümölcsét, az odaköltözött telepesek megverték őket, mivel szerintük Isten a föld termését a zsidóknak adta. A katonaság sem védte meg a falu lakosságát, mert a katonák közül többen maguk is telepesek – írja minap megjelent cikkében a híres békepárti izraeli író, Uri Avneri. A tanmese az olajfaháborúról szól, s kiválóan bemutatja, mi kell ahhoz, hogy egy kis olajfa erősebb lehessen egy egytonnás bombánál.

2002. 11. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Uri Avneri története szerint Izrael lakossága és az egységkormány között hatalmas szakadék tátong. Míg Ariel Saron milliókat áldozna a megszállt területeken felállított falvak támogatására, az izraeli lakosság is hiányt szenved bizonyos dolgokban. A háború ideológiai okait sem fogadják el egyöntetűen, így erős és jelentős békemozgalmak jelentek meg, amelyek a telepesekkel szemben a palesztin falvak lakosságát támogatják. Az olajfák termését segítettek leszedni s azt hazavinni a palesztin falvakba. Eközben a felháborodott telepesek fegyverrel támadtak a falusiakra és a velük szimpatizáló emberekre, hangoztatva „ősi jogukat”. A sajtó pedig a hivatalos irányvonalat képviselte, így nem adott hírt az egyre dagadó botrányról, az „olajfaháborúról”. Az elhallgatás csak akkor tört meg, amikor több izraeli értelmiségi – köztük a világhírű író, Amos Oz – nagy olajbogyószedő akciót szervezett. Ekkor végre minden sajtótermék foglalkozhatott az üggyel, s ezzel együtt előrevetítette az egységkormány végét is.
Benjamin Ben Eliezer, a Munkapárt vezetője megérezte azt, ami a lakosságban már régóta forrongott. Izrael nagy része ugyanis gyűlöli a telepesmozgalmat, nem érti, miért kapnak a semmit sem termelő, viszont rendszeresen botrányt okozó fanatikusok az ő rovásukra hatalmas összegeket. A Munkapárt megfogalmazta ezt a kimondatlan kívánságot, és megvonta a támogatást a költésvetési tervezettől. Ezzel pedig felrobbant a koalíció. Pedig az egész történet csak egy kis olajfával kezdődött – fejezi be Avneri. Az író az olajfaháborút ugyan kis győzelemnek tartja, de kedvező irányba tett lépésként értékeli. Szerinte a fasizmus veszélye továbbra is fennáll Izraelben, de az ilyen kis győzelmekkel be lehet bizonyítani, hogy nem csak egy út létezik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.