Az egyház egyik, interneten terjesztett PR-anyagából kitűnik: a felekezet missziós módszere, hogy filozófiáját társadalmi fórumokon, oktatási intézményeken keresztül igyekszik megismertetni. A szervezet előszeretettel használja fel terjeszkedéséhez a jogilag nem a Szcientológia Egyházhoz kapcsolódó, de Hubbard-tanokat követő alapítványokat. Mint a legtöbb amerikai stílusú sikervallás, csodálatos gyógyulásokat ígér, sőt: a betegség okaként a saját módszereinek hiányát tünteti föl.
Egy hazai alapítvány, amely Hubbard tanainak terjesztését tűzte ki célul, nemrégiben egy igen jó hírű szegedi kulturális intézményben, a Somogyi-könyvtárban szervezte bemutatkozó programját. A könyvtár igazgatója felháborodásának adott hangot, hiszen a szervezők nem kértek tőle engedélyt. Az egyházzal összefüggő szóróanyag jelent meg a szegedi általános iskolákban is; a Varázssziget Tanulócsoport Alapítvány elemi iskolás gyermekeknek szóló felzárkóztató és tanulási képességeket fejlesztő módszert ajánl a pedagógusoknak és a szülőknek. A levél szerint a módszert L. Ron Hubbard dolgozta ki, de az nem derül ki belőle, hogy az illető kicsoda.
Az egyik pécsi általános iskolában nemcsak szóróanyag hirdeti a vallásalapító módszereit, hanem maga a tanmenet is, hiszen ott immár ezzel a metodikával tanítják a nebulókat.
– Nem vagyunk szcientológus iskola, ez hazugság – állítja a pécsi Tudás-vár Alapítvány kuratóriumi elnöke. – Mindössze alkalmazzuk L. Ron Hubbard módszerét.
Meixner József, a Pécsi Önkormányzat oktatási bizottságának elnöke viszont épp azt tartja visszatetszőnek, hogy tagadják az iskola felekezeti kötődését; ugyanis a városban senki előtt nem titok, hogy a vezetők szcientológusok. Az oktatási bizottság egyébként sem bírálhatná felül egy formailag szabályos iskola nevelési módszereit, ha azok a NAT-követelményeknek megfelelnek. És megfelelnek: független szakértői vélemény szerint a Hubbard-módszerben nincs semmi kivetnivaló.
Meixner József viszont azt is nehezményezi, hogy az engedély megszerzése előtt a szcientológusok korrepetitor munkaközösségként jegyeztették be magukat, és évekig úgy szedték a tandíjat. Tanítványaik „papíron” egy pesti iskolába jártak, valójában azonban ki sem tették a lábukat Pécsről.
A szcientológusok felbukkanása az iskolák környékén több európai országban heves ellenreakciókat váltott ki. A Tages Anzeiger című svájci lap októberi száma szerint például Luzern kantonban egy magániskola tanárnőjét menesztették állásából, mert kiderült róla, hogy szcientológus. Miután az iskola több alkalmazottjáról is bebizonyosodott, hogy az egyházhoz tartoznak, az iskolát bezárták. A tanárnő, Sandra Palzer és társai hiába érveltek azzal, hogy – bár oktatási módszerükben az L. Ron Hubbardtól tanultakat alkalmazzák – az iskola független a szcientológiától, a hatóság hajthatatlan maradt.
A pécsi alapítványi iskola az idén szeptembertől indult. Hatvan gyereket tanítanak. Az elnöknő így ír toborzó kiáltványában: „Vége a magolásnak, a tekintélyelvűségnek, az iskolaundornak, a betegségeknek!” Mint mondja, előbb megismerte a Hubbard-módszert, csak ezután került az egyházzal kapcsolatba. Bár az oktatók jó része szcientológus, ez nem elvárás az ott dolgozókkal szemben. Aligha kétséges viszont, hogy a gyerekek – akik korán megtanulják tisztelni az alapító nevét, hiszen ott díszeleg a munkafüzetükön – nyitottá válnak Hubbard egyéb tanaira is. Elvégre a legfogékonyabb korban vannak, amikor értékrendjüket a környezetük alakítja.
Az iskolások képes munkafüzete valóban nem olyan, mint egy gonosz szekta propagandaanyaga. A címlapon ugyan nagy betűkkel áll Ron Hubbard neve, de semmi más nem utal az egyházra. A módszernek több rokonszenves, bár nem feltétlenül eredeti vonása van; ilyen a fokozatosság elvének hangsúlyozása (ne lépjünk tovább, míg nem győződtünk meg arról, hogy a gyerek mindent megértett), a gyerekekkel való egyedi foglalkozás, valamint az, hogy minden elméleti anyaghoz „tömeget kell társítani” – tehát szemléltetni kell. A munkafüzet képei igen szuggesztívek. A tanulás akadályairól szóló részben ez áll: ha nem jól (nem e módszer szerint) tanulsz, rögtön ideges vagy (kép), fájni kezd a fejed (kép), levert vagy (kép), szédülsz (kép).
Az épületben, amelyet a helyi ipartestülettől bérel az iskola, több helyütt mállik és potyog a vakolat, a bútorok avíttak, mintha lomtalanításból gyűjtötték volna őket. Öt-hat fős, jó hangulatú csoportokban tanulnak a nebulók, fiatal tanárok keze kalatt. A tandíj negyvenezer forint havonta. Szeretnék a létszámot rövid időn belül megduplázni, majd beindítani egy ugyanilyen elven működő középiskolát és egy óvodát is.
– Van, akinek megér havi negyvenet, hogy normális ember legyen a gyerekéből – véli a vezető.
A vallásalapító egy, az élet minden területén eligazító füzetet hagyományozott az oktatási intézményekre. Címe: Út a boldogsághoz. Osztályfőnöki óra helyett a Tudás-vár iskolában Út a boldogsághoz órát tartanak. A füzet huszonegy lépésben vezet a célhoz. A legelső így hangzik: törődj magaddal. Az utolsó, némi változtatással, ugyanaz. A kettő közt a tízparancsolat tételeinek feldolgozását találjuk, még mindig Hubbard lángelméjének tulajdonítva, de kiegészítve olyan magvas megállapításokkal, mint: „a boldogsághoz vezető úthoz nem tartozik hozzá, hogy meggyilkoljanak, vagy hogy te meggyilkolj másokat”.
A felnőtteknek, tanároknak szóló módszertani füzet címoldalán túlszínezett festmény: nyitott könyv emel egy elegáns, menedzserkülsejű férfit a szürke város fölé, a fénylő égbe.
Hívei szerint egyébként L. Ron Hubbard az „ötödik Buddha”. Még a kiugrott szcientológusok is zseninek tartják. Az általa létrehozott, Los Angeles-i központú felekezetnek körülbelül nyolcmillió híve van világszerte. Hazánk a koppenhágai székhelyű európai központhoz tartozik. A dán fővárosban sok magyar fiatal dolgozik az eszme európai népszerűsítésén.
A Nemzetközi Szcientológusok Szövetsége október 18-án tartott egy konferenciát az angliai Saint Hillben. A várakozások szerint „hatalmas terjesztési fellendülést fognak elindítani egész Európán keresztül”. Az új missziós offenzíva része a Clear Hungary nevű program is.
A felekezet tanítása szerint a clear, tehát a szcientológus hiperracionális, boldog, önmagával és környezetével harmóniában élő lény. Nem ezt jelzi ugyanakkor, hogy Németország egyes tartományaiban állami tisztséget sem vállalhatnak az egyesület tagjai. A nyugati sajtójelentésekből kitűnik, hogy milliárdos szervezetről van szó; a legdrágább ügyvédek egész hada kel a szcientológusok védelmére, ha valahol a szervezet úgy látja, sérülnek érdekei.
A párizsi büntetőbíróság nemrégiben mégis nyolcezer eurós bírságot szabott ki az egyházra, mivel az néhány volt taggal szemben szellemi manipulációt alkalmazott, s ez Franciaországban bűncselekménynek számít. 1998-ban hat szcientológusra mondtak ki felfüggesztett börtönbüntetést Lyonban, 1999-ben pedig öt egyháztagot ítéltek el szélhámosságért Marseille-ben. Utóbbiak az ítélet szerint félrevezető módszerekkel vették rá klienseiket a költséges szolgáltatások igénybevételére, valamint a Dianetika nevű kurzuson való részvételre. E „tanfolyamon” hipnotikus módszer segítségével próbálják meg kitörölni a betegségeket és a kellemetlen érzéseket az emberi szervezetből és az emlékezetből. Így lesz az ember „clear” (tiszta).
Az utóbbi időben Magyarországon érezhetően megnőtt bizonyos, a Szcientológia Egyházhoz kötődő csoportok törekvése, hogy pozíciókat szerezzenek a közélet csataterén is. A magyar parlamentben megrökönyödést keltett nemrég, hogy – miközben a lelkiismereti és vallásszabadságról szóló törvény tárgyalása zajlott – a szcientológusok eljuttattak a képviselőkhöz egy bizonyos Urbano Alonso Galan professzor, pápai tanácsadó által jegyzett szöveget, melyben nevezett teológus méltatja és dicséri a Szcientológia Egyházat. Rövidesen kiderült, hogy a Vatikánban nem ismernek ilyen nevű pápai tanácsadót. A füzet szerzője VI. Pál, illetve XXIII. János Pál pápa tanácsadójának nevezi magát.
– Utóbbi már csak azért sem valószínű, mert ilyen nevű pápáról a római katolikus egyháznak nincs tudomása – nyilatkozta az ügyben Karl-Josef Rauber pápai nuncius.
– Nagyon sok pénz van mögöttük, iszonyatosan felkészültek, ördögien okosak, és bármire képesek a hatalomért – jellemzi lapunk egy kiskőrösi olvasója a városban tevékenykedő, többek szerint szcientológiai hátterű egyesületet. Más források megerősítették: Kiskőrösön egy, a Szcientológia Egyházhoz közel álló szervezet igyekezett a város vezetésébe bejutni az októberi helyhatósági választásokon.
A településszerte Talpra, Kiskőrös!, illetve Ébredj, Kőrös! feliratú plakátokkal szereplő Összefogás Kiskőrös Fejlődéséért Egyesület húsz jelöltet indított (összesen százhúszan pályáztak a képviselői székekre) – így a jelöltek sikeres szereplése esetén a testület létszámának egynegyede képviselte volna a szervezetet. Egyházi kötődésükre kicsiny, de egyértelmű jelekből lehet következtetni: ilyen a hazai viszonyok közt is szokatlanul agresszív hangvételű, „gőzhenger” stílusú, megalapozott anyagi bázisról árulkodó kampány, valamint az, hogy a szervezet vezetője néhány hónapja már küldött a polgármesteri hivatalba a Szcientológia Egyházról szóló, missziós szóróanyagot, amit akkor még nem vettek komolyan. Az ügy külön érdekessége, hogy az egyesület szlovén és horvát kisebbségi jelölteket is indított, holott a tizenötezres városnak – legalábbis a népszámlálási adatok szerint – mindössze két szlovén és négy horvát lakosa van.
A szervezet egy többezres példányszámú lapot adott ki a kampányidőszakban Kőrösi Valóság címmel, impresszum – tehát a kiadó, a tulajdonos és a szerkesztők nevének feltüntetése – nélkül.
Lupták György kiskőrösi evangélikus lelkipásztor szerint rémisztő, hogy mennyi fiatalt tudnak maguk köré gyűjteni a szcientológusok, akik elegáns öltönyökben, az anyagi siker ideológiáját hirdetve, RON rendszámú hiperautókkal szaladgálnak a városban. A lelkész szeretett volna a helyi lapban megjelentetni egy cikket a szcientológia veszélyeiről. Az újság – amely mindeddig jó viszonyt ápolt a keresztény egyházakkal – először szívesen vette a cikket, majd váratlanul megtagadta a közlését. „Ez sem lehet véletlen” – gyanakszik Lupták György. Végül kilenc kiskőrösi lelkész aláírásával kiadtak egy körlevelet, amelyben figyelmeztették a helyi egyházak tagjait a választási szervezet irányultságára. Talán ennek is köszönhető, hogy mindössze két emberük jutott be a képviselő-testületbe. Lupták György szinte biztos benne, hogy ez a kettő is zavart fog okozni a munkában, mivel tettek ilyen irányú kijelentéseket.
Kudron Nándor Csaba, a kérdéses szervezet vezetője ugyanakkor nevetségesnek tartja az összeesküvésről szóló gyanúsítgatásokat. Mint mondta, jómaga például evangélikus vallású, és ezt okmányokkal is bizonyítani tudja. Szerinte szigorúan magánügy, hogy valaki a szcientológusok módszereit tanulmányozza vagy sem, ezért visszautasítja a civil szervezettel kapcsolatban hangoztatott vádakat.
A Nemzetbiztonsági Hivatal tavalyi évkönyvében mindenesetre a szcientológusokról a következő olvasható: „agresszív belső elhárítómunkát folytatnak az informátorok kiiktatása érdekében. Befolyásoló tevékenységük tovább erősödik, miközben a mozgalom egyes missziói a jól működő gazdasági társulásokat célozzák meg, elsősorban a humán erőforrások hatékonyabb kiaknázására hivatkozva.”
Lafayette Ronald Hubbard 1911. március 13-án született az Egyesült Államokban. Fiatalon bejárta Kelet-Ázsiát, Észak-Kínában és Indiában, majd Polinéziában tanulmányozta a vallásokat. Az egyetemen magfizikát és matematikát tanult. Harmincévesen írta az első sci-fit. A második világháborúban tengerésztisztként szolgált. 1942-ben állítólag megsebesült, aminek következtében megbénult (egyéb interpretációban: megvakult), majd saját módszerével meggyógyította magát. Más források szerint soha nem volt igazi ütközetben, nem érte súlyos sérülés.
Második felesége, Sarah Northrup válási kérelmet nyújtott be azzal az indokkal, hogy a férje gyógyíthatatlan elmebajos (paranoid skizofrén). Hubbard egyik fia, a szintén szcientológus Quentin 1976-ban öngyilkos lett – ez volt a második kísérlete. Testvére, ifjabb L. Ron Hubbard, aki 1959-ben kilépett az egyházból, egy tévéinterjúban azt állította: apja csak a pénzért és a hatalomért találta ki a szcientológiát.
A Hubbard által létrehozott dianetika-központot Amerikában bezáratták, így az áttelepült Nagy-Britanniába. 1978. február 14-én a párizsi bíróság csalás miatt börtön- és pénzbüntetésre ítélte a vallásalapítót és mozgalmának három francia vezetőjét. Az USA-ból kitiltották, utolsó éveit nemzetközi vizeken, egy hajón élte le.
A szövetségi kapitány elárulta, kiknek kell feljavulniuk
