Bezárják a kiskapukat

Jövő évtől azok a „kiskapuk” is bezárulnak a cégek előtt, amelyeket eddig alkalmazhattak: szigorodik ugyanis a céges telefonköltség elszámolása, és hasonló a helyzet a repi-, illetve a járműfenntartási költséggel is.

2002. 11. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma lesz napirenden a parlamentben az a módosító javaslat, amelynek elfogadása esetén a céges telefonhasználatot csak részben lehetne elszámolni. Az elképzelés szerint 2003-tól a céges telefonköltség áfá-jának csak 70 százalékát igényelhetnék vissza az érintettek, ami így mindenképp burkolt költségnövekedést okoz.
A megszorítást igen elmés módon magyarázzák az előterjesztés készítői: szerintük a céges telefonbeszélgetések jelentős része magáncélból történik, így feltétlenül indokolt a jogtalan előny megszüntetése, amit az adózó élvez az állammal szemben. Azt viszont nem lehet tudni, hogy az előterjesztés készítői miért pont harminc százalékra taksálták a magánbeszélgetések feltételezett arányát. A módosítás azokra a távbeszélő-szolgáltatásokra is vonatkozik, amit a távközlési szolgáltatók egymásnak nyújtanak: ez elvben nem zárja ki a tarifák emelkedését sem. A pénzügyi tárca egyelőre nyugodt a lehetséges következményeket illetően, annál is inkább, mert a változás révén húszmilliárdos többletbevételt könyvelhet el a költségvetés.
A tervek szerint jövő évtől nem igényelhető vissza a reprezentációs költség, és a járművel kapcsolatos kiadások áfája sem. A kézenfekvő cél ebben az esetben is annak az „anomáliának” a megszüntetése, hogy az adózók nagy része saját célú költségeit igyekszik céges kiadásként feltüntetni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.