Csecsenföld: vég nélküli háborúra ítélve

Nagyszabású hadműveletet indítottak Csecsenföldön az orosz erők, hogy Szergej Ivanov védelmi miniszter szavai szerint csírájában fojtsák el a szakadár fegyveresek próbálkozását újabb terrorcselekmények végrehajtására. Mindez igazolja, hogy a moszkvai túszejtő akció a radikálisok malmára hajtva a vizet, egy időre biztosan elűzte a békés rendezés esélyét.

2002. 11. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-KITEKINTŐ-
Oroszország minden rendelkezésre álló katonai erőt be fog vetni a terroristák ellen, és megfelelő válaszokat ad fenyegetéseikre, üzent a csecsen harcosoknak rögtön a túszdráma utáni első kormányülésen Putyin elnök. Hamarosan jött is a válasz az akcióért felelősséget vállaló hadúrtól, Samil Baszajevtől, aki vészjóslóan vágott vissza, mondván, folytatják a háborút, újabb terrorcselekményeket hajtanak végre, s most már nem fognak hibázni. Csecsenföldön közben – ha lehet – a korábbiaknál is feszültebb a helyzet. A szakadárok egy ideje már aktivizálódtak, s a napokban újabb helikoptert lőttek le. Az orosz katonák felújították a tisztogatásokat, s Moszkva leállította a korábban eltervezett csapatcsökkentést.
Itt tartunk most, s ezen aligha lepődhet meg bárki is. Ismét eljött a héják ideje. Egyik oldalon a megoldást kizárólag katonai eszközökkel elképzelő tábornokoké, míg a másikon a szintén csak a fegyverek szavát értő, a terrorizmust is nyugodt szívvel arzenáljukban felvonultató új nemzedéké, a háborúban szocializálódott radikálisoké. Egyik fél sem szolgálja népe ügyét. Míg a moszkvai keményvonalasok a felperzselt föld taktikájával importálják a terrorizmust, ezzel destabilizálják a közállapotokat, addig a túszejtők is csak ártottak a függetlenség ügyének, áldozatokból hóhérokká válva tovább apasztják a csecseneket övező nemzetközi szimpátiát. A csecsen kérdés eközben egyre nagyobb kül- és belpolitikai teherként nyomasztja az éppen a köztársaság pacifikálását kitűző, s ennek hullámán a hatalomba emelkedő Putyint. Az sem sokat segít rajta, hogy a moszkvai terrorakció után gyakorlatilag szabad kezet kapott Csecsenföldön. Szeptember 11. óta ugyanis már ugyancsak elnéző a világ a Kaukázusban történtekkel szemben, mégis ott tart a Kreml, ahol jó tíz éve. De mondhatnánk azt is, hogy mint kétszáz éve.
Putyin most nem nagyon tehet mást, mint hogy határozottságot mutat, s nem enged az erőszaknak. Ezt várja tőle a közvélemény, s rövid távon legalábbis a kemény kéz politikája felé lökik a politikai érdekek. Már középtávon is számolnia kell azonban azzal, hogy az orosz társadalom többsége végül stabilitásra, rendre, biztonságra vágyik. Putyin ugyanis három éve ezt ígérte, s így előbb-utóbb eredményt kell felmutatnia Csecsenföldön. A Kreml érzékelte eddigi politikájának kudarcát – még ha a mostani nyilatkozatokból nem is ez tűnik ki –, s nem hivatalos tárgyalások folytak a színfalak mögött. Emellett igyekezett visszafogni saját szélsőségeseit, emberjogi biztost kinevezve például a szövetségi erők túlkapásainak kivizsgálására.
Az orosz elnök figyelemre méltó tanulékonysága, pragmatizmusa azonban mindezek mellett is a csecsen kérdésben érvényesült legkevésbé. Nem tudott túllépni a hagyományos megközelítésen. Alapjában az erőre épített, s hidegen hagyták a viszály történelmi gyökerei. Mindenáron a Kadirov vezette bábkormányra építve képzelte el a rendezést, s nem próbálta kihasználni, hogy a csecsen szeparatisták között is vannak mérsékeltebbek. Tény, hogy nem segítette a szakadárok táborának érezhető radikalizálódása, amely Maszhadov tárgyalóképességét is megkérdőjelezte. E hiba fokozása, hogy Moszkva most minden csecsent a terroristák táborába igyekszik terelni, így végleg beszűkíti mozgásterét, hiszen egyáltalán nem marad számára tárgyalópartner. A politikai megoldásnak jelenleg tehát a korábbinál is kisebb az esélye, míg a katonai két évszázad óta zsákutcába visz. Marad tehát a végtelenített háború közel-keleti helyzethez hasonlítható állapota.
A két háború, a sok tízezer áldozat miatt a kölcsönös sérelmek oly mélyek, hogy logikusan merülne fel a nemzetközi közvetítés lehetősége. Oroszország azonban érezhetően aggódik megosztani az ezzel járó felelősséget a világgal, amely – tegyük hozzá – nem is nagyon igyekszik azt magára venni. Akkor sem nagyon mozdította a Nyugat a kisujját sem, amikor az 1997 után de facto független Csecsenföldet elözönlötték az arab internacionalisták, s Moszkvát provokálva, s a megválasztott elnököt, Maszhadovot egyaránt gyengítve radikalizálták a helyzetet. A nemzetközi közösségtől most sem várható lényegi hozzájárulás a konfliktus megoldásához. Miközben a nyugati közvélemény a csecsen függetlenségért szorít – mellesleg a hasonló helyzetben lévő kurdokért korántsem áll így ki –, politikusaik inkább behunyják a szemüket. Abba a jelenleg elméleti lehetőségbe pedig senki sem gondol bele, hogy milyen kétes erőknek nyitna utat a konszolidálatlan Csecsenföld esetleges önállóvá válása. Hiába, a kibicnek semmi sem drága!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.