Az OIT még ebben a hónapban, rendkívüli ülésen vitatja meg a hivatalát és annak vezetőjét érő súlyos bírálatokat. Értesüléseink szerint a megyei bírósági elnökök egyhangúlag kezdeményezték Zanathy János menesztését. Igazságügyi berkekben nyílt titok Zanathy MSZP-s kötődése. Személye egyébként nemrég felvetődött az igazságügyi tárca vezetésére is. Ebben több szocialista politikus – egyes hírek szerint például Kovács László pártelnök-külügyminiszter is – támogatta volna, ám Medgyessy Péter kormányfő kitartott a jelenlegi miniszter, Bárándy Péter mellett.
A megyei bírósági elnökök október 9-én a Tolna megyei Hőgyészen tartott, nem nyilvános rendezvényen nyílt szavazással, ellenszavazat és tartózkodás nélkül fogadták el azt a memorandumot, amely arra tesz javaslatot, hogy az OIT vizsgálja meg a hivatal vezetésében a személyi változás lehetőségét. A dokumentum nem említi név szerint Zanathy Jánost, ám nyilvánvalóan ő a kezdeményezés személyi célpontja – tudta meg lapunk. A memorandum szerint az előző öt évben jelentősen romlott a bíróságok megítélése, a bírák anyagi helyzete, és roszszabbak lettek a munkavégzés körülményei is. Az OIT működésével kapcsolatban megállapították: az bürokratikus, létszámában túlméretezett, a megyei bíróságoknál pedig túlzott centralizációra és uniformizálásra, többszintű szabályozásra törekedett.
A hivatalvezető megítélését az is jól jelzi, hogy a tanácskozásra – a szokásjogot figyelmen kívül hagyva – első ízben nem hívta meg Zanathy Jánost a mostani rendező, a Tolna Megyei Bíróság elnöke.
Mivel nagy az ellenállás Zanathy személyével kapcsolatban, szinte biztos a hivatalvezető menesztése – nyilatkozta lapunknak egy neve elhallgatását kérő megyei bírósági vezető. Úgy tudjuk: még ebben a hónapban bizalmi szavazáson dől el Zanathy helyzete. MSZP közeli forrásokból úgy értesültünk: a szocialista vezetőket foglalkoztatja a kérdés, hogy milyen pozíciót adjanak Zanathynak, ha távoznia kellene az OIT éléről.
*
Magyarország EU-csatlakozása céljából Bajorország a jövőben is támogatást nyújt a magyar bírák képzéséhez – mondta tegnap Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság és az OIT elnöke, aki kétnapos hivatalos látogatáson járt Münchenben, ahol megbeszélést folytatott Manfred Weiss bajor igazságügyi államminiszterrel és Peter Gummerrel, a bajor legfelső bíróság elnökével.
Ukrajna megfenyegette Magyarországot
