Döntsön a nép?

Joó István
2002. 11. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lehet, hogy új szelek fújdogálnának a Tangabugyi Rádióban (összefoglaló név), ha változna az egyházak támogatási rendszere. Lekevernék mondjuk az Istentelen jó veled című nótát, s egy göcögő női hang vallási toplistát olvasna be. Attól fogva bárki nyomon követhetné, mennyit kúszott fölfele a Világ Poligámjai, Egyesüljetek Univerzalista Felekezet, és mennyit zuhant a Magyar Katolikus Egyház a múlt héten. Ez egyfajta köztudat-eligazítás lenne…
Sokkal képtelenebb ötlet, tehát hivatalos elképzelés: az összes állampolgár döntsön – négyévenkénti szavazással –, hogy a több mint százharminc egyház, felekezet, vallási közösség között milyen arányban osszák el a költségvetési támogatást. Aki ezzel hivatalosan előállt, nem holmi „zérus”, hanem (eredetileg) matematikus. Szalay István, a Miniszterelnöki Hivatal egyházi kapcsolatokért felelős államtitkára, Szeged volt MSZP-s polgármestere szerint meg kell bízni majd egy céget – ó, háromszor boldog cég! – tízmillió nyilatkozókártya elkészítésével. A kiskorúakét a szülők vehetnék át; a kitöltött kártyák összegyűjtői, továbbítói a polgármesteri hivatalok lehetnének.
Győzelmi mámor bujkál a már bejelentett elképzelésben? Még egy országos csatát nyerni, letörve a történelmi egyházak szarvát is? Emlékezzünk: a mostani kormány konzervatív elődje keresztülvitt egy törvénymódosítást. Lényege, hogy 2003-tól már ne a személyi jövedelemadók felajánlott egy százalékainak aránya legyen mérvadó az egyházak állami támogatásában. Mivel se nyugdíjas, se diák, se munkanélküli nem adózik, holott közöttük is lehetnek hívők, igazságosabb, ha a támogatási arányt a népszámlálás egyik fejezete, az „egyházhoz, felekezethez tartozás” válaszainak összesítése jelöli ki.
Az új hatalom egyik vagy másik matematikusa azonban most fejben összeadhatta: ami sok, az sok. A tavaly februári népszámláláson a lakosság csaknem 55 százaléka vallotta magát katolikusnak. Egy évtizeddel a rendszerváltozás után 5 558 961 katolikus, 1 622 796 református, 303 864 evangélikus találtatott Magyarországon. Ez a keresztény/keresztyén történelmi egyházak várakozását is fölülmúlta. (Az izraelita vallást 12 871-en jegyezték be, ami megközelíti például a baptisták 17 705-ös lélekszámát.)
Mivel mindez olyan egyértelmű, a politika sikeresei azt mondják: akkor döntsön inkább az egész nép. Hogyne; ruházzuk fel az Isten nevét kisbetűvel író honfitársainkat vallásügyi gazdatudattal, latolgathassák, mennyit ér nekik egy ezredéves, fél ezredéves egyház. Hadd árnyalják a valóságsóval behintett lelkek szimpátiaszavazatai az összképet. Lehessen „kiszavazni” egy-egy nagy egyházat, mint valami unalmasabb tévéhőst. A neoliberális ajánlat: csak reklámozgassák magukat az egyházak, sutba dobva hitelüket, elvonva erejüket missziótól, karitásztól, polisz iránti felelősségtől – hol is? Egy elidegenedett világban.
A társadalmi elidegenedés oka a freudizmus szerint az elnyomorított ösztönember, a marxizmus szerint a tőkés társadalmi rend. A teológusok a bűnt okolják. Ősbűnként – amiből minden bűn fakad – az Istentől való elidegenedésre mutatnak. Az elidegenedés szétszórttá teszi az egyént, gyengíti a közösséget. Az ilyen társadalom tagjai, főként fiataljai gyakran fogékonyak a szekták, okkult vallási szervezetek áltanaira. A csaknem másfél száz bejegyzett vallási közösségből mennyi is lehet ilyen? Közben folytatódik a szekularizáció, és növekszik a hitpótlék kínálata a médiumokon keresztül.
Ideje elkiáltani: Tangabugyis a király!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.