Elfekvő ügynöktörvény

Bár Medgyessy Péter a D–209-es botrány kirobbanása után bejelentette, hogy a teljes egykori III-as főcsoportfőnökségre kiterjedő átvilágítási törvényt alkotnak, tegnap sem az alkotmányügyi, sem a nemzetbiztonsági bizottságban nem került napirendre a közéleti szerepet betöltő személyek állambiztonsági múltjának nyilvánosságra hozataláról szóló törvényjavaslathoz benyújtott módosító indítványok tárgyalása.

Munkatársainktól
2002. 11. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap a parlamenti bizottságok nem tárgyalták a módosító indítványokat, s ugyancsak elmaradt az ehhez kapcsolódó egységes levéltár létrehozására vonatkozó kormány-előterjesztés módosításainak megvitatása is. Emlékezetes, hogy Medgyessy Péter a D–209-es botrány kirobbanása után a nyár közepén tett bejelentést, hogy a jelenleg hatályosnál sokkal szélesebb körű, a teljes egykori III-as főcsoportfőnökségre kiterjedő átvilágítási törvényt alkotnak. Ezt követően részben alkotmányos, másrészt a koalíción belüli nézetkülönbségek miatt többször visszavonták az előterjesztést, és helyette új indítványt nyújtottak be a parlamenthez. Az Országgyűlésben megkezdett általános vitában is fennmaradtak nézeteltérések az MSZP és az SZDSZ között, elsősorban az átvilágítandók körének meghatározásáról. Ugyanakkor az ellenzéki pártok is több módosító indítványt terjesztettek be. Ezek alapján nem vállalhatna sem parlamenti, sem önkormányzati képviselői, illetve polgármesteri tisztséget, aki az elmúlt rendszerben tagja volt a III-as főcsoportfőnökségnek, továbbá az MSZMP KB-nek, valamint függetlenített párttitkárként tevékenykedett.
Az ellenzéki pártok mellett a szocialisták is indokolatlannak tartják a kábítószer-kereskedelem büntetési tételének enyhítését – derült ki tegnap a parlament nemzetbiztonsági bizottságának ülésén. A kormány előterjesztése értelmében ugyanis a Büntető Törvénykönyv több passzusa mellett a drogfogyasztás és az azzal való visszaélés is enyhébb elbírálás alá esne: a jelenleg hatályos, akár életfogytig tartó szabadságvesztés helyett legfeljebb 15 évre büntethető az elkövető. Az Országgyűlés egészségügyi és emberjogi bizottságai tegnap tárgyalták a HIV-AIDS-szűrés szabályozásáról szóló képviselői módosító indítványt, mely szerint a kábítószerrel való visszaéléssel, nemi vagy személy elleni erőszakkal vagy személyi sérülés okozásával gyanúsított személyek kötelesek lesznek alávetni magukat a HIV-szűrésnek. A kulturális bizottságban egyetlen ellenzéki módosító indítványt sem támogatott a kormánypárti többség a Magyar Rádió Közalapítvány, illetve az ORTT éves beszámolóival kapcsolatban. A Fidesz elfogadásra javasolta a Magyar Rádió Közalapítvány 1997 áprilisa és 2002 márciusa közötti tevékenységéről szóló beszámolókat, az ORTT tavalyi évét összegző országgyűlési határozati javaslatot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.