Figyelmeztették Iránt az uniós országok

Franciaország, az Egyesült Királyság és Németország figyelmeztette Iránt: ha augusztus végéig nem mutat konkrét elköteleződést az atomprogramjának ellenőrzése iránt, újra életbe léptetik a korábban felfüggesztett ENSZ-szankciókat. A döntést diplomáciai egyeztetések előzték meg és Irán a közelmúltbeli izraeli és amerikai csapásokat okolja a tárgyalások megrekedéséért. Az atomalku jövője egyre bizonytalanabb.

2025. 07. 16. 12:56
Ali Hoszajni Hámenei államférfi, 1989 óta Irán legfelsőbb vezetője és az iráni fegyveres erők főparancsnoka
Ali Hoszajni Hámenei államférfi, 1989 óta Irán legfelsőbb vezetője és az iráni fegyveres erők főparancsnoka Fotó: MOHAMMADALI NAJIB Forrás: Middle East Images
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország közös álláspontra jutott: ha augusztus végéig nem történik érdemi előrelépés az iráni atomalku ügyében, visszaállítják a korábban felfüggesztett ENSZ-szankciókat Irán ellen – közölte két európai diplomata. A három ország ENSZ-nagykövete kedden találkozott New Yorkban, hogy egyeztessenek az iráni helyzetről. Az Egyesült Államok és Irán között már zajlottak tárgyalások, de a júniusi izraeli és amerikai légicsapások visszavetették azt. Franciaország külügyminisztere szerint hiteles iráni kötelezettségvállalás hiányában a három európai állam jogosan alkalmazhatja a 2015-ös megállapodás „snapback” rendelkezését, amely lehetővé teszi a szankciók automatikus visszaállítását – számolt be róla az Independent.

Irán szankciókkal néz szembe, ha nem nem megy bele a nukleáris programja ellenőrzésébe
Irán szankciókkal néz szembe, ha nem nem megy bele a nukleáris programja ellenőrzésébe. Fotó: AFP/Joe Klamar

Irán augusztus végéig kapott időt 

Az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország az Iránnal 2015-ben kötött megállapodás részesei, amely az iráni nukleáris program visszafogását célozta. Hétfőn, egy telefonbeszélgetés is lezajlott Marco Rubio amerikai külügyminiszter és a három ország külügyminisztere között. Az amerikai külügyminisztérium a hívást követően közölte, hogy a felek arról beszéltek, hogyan lehet 

megakadályozni, hogy Irán atomfegyverhez jusson. 

A megállapodás értelmében – amely gazdasági szankciók feloldását jelentette Irán számára a nukleáris program korlátozásáért és ellenőrzéséért cserébe – bármelyik nyugati fél visszaállíthatja az ENSZ-szankciókat (ún. „napback” mechanizmus révén), ha Irán nem teljesíti a vállalt feltételeket. 

A francia külügyminisztérium közleményében azt írta:

Amennyiben augusztus végéig nem születik hiteles iráni vállalás, Franciaország, Németország és az Egyesült Királyság jogosult lesz az ENSZ által tíz éve feloldott szankciók (snapback) újbóli alkalmazására.

Irán külügyminisztere, Abbasz Aragcsi a napokban úgy nyilatkozott, hogy Teherán hajlandó lenne újra tárgyalni az Egyesült Államokkal, ha biztosítékot kap arra, hogy nem történnek többé támadások – utalva az izraeli és amerikai csapásokra az iráni nukleáris létesítmények ellen.

Határozott garanciára van szükség, hogy ilyen akciók nem ismétlődnek meg

 – mondta. Irán ENSZ-képviselete nem kívánt reagálni a fenyegetésre, miszerint ha nincs megállapodás, újra életbe léphetnek a szankciók.

Korábban arról is beszámoltunk, hogy Irán új szövetségeseket keres, miközben az USA és Izrael készül valamire.

Borítókép: Ali Hoszajni Hamenei államférfi, 1989 óta Irán legfelsőbb vezetője és az iráni fegyveres erők főparancsnoka (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.