Emlékek a Melnyikov utcából

Lassan oldódik a feszültség a moszkvai túszdráma után. A tragédia szenvedő alanyai, szemtanúi emlékezve idézik vissza a kritikus órákat, a közvéleménnyel együtt utólag keresve a választ a korábban titokban maradt részletekre, a máig nyitott kérdésekre. Az elmondottakból a hatóságok is levonhatják a tanulságokat, hiszen egyáltalán nem kizárt, hogy a csecsenek újabb hasonló akciókkal próbálkoznak.

2002. 11. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Natasa Szalina ír táncot tanulni járt a Melnyikov utcai kultúrközpontban. A 16 éves lány a túszejtés idején társaival az emeleten gyakorolt, s a zenétől nem is hallották a lövéseket. Egyszer csak két férfi jelent meg, s a színházterembe kísérte őket. Ott a 17. sorban ültek, s folyamatosan egy magát Marijának nevező csecsen asszony volt mellettük. „Nem kiabált, jól bánt velünk, adott csokit és vizet. Sokat beszélt, legtöbbször a csecsenföldi állapotokról, arról, hogy ölték meg a hozzátartozóit, s milyen nehéz neki” – idézte fel a Moszkovszkije Novosztyinak a rabság hosszú óráit Natasa, aki korábban – mint bevallotta – soha nem hallott ezekről a dolgokról. Nem féltek, s Marija azzal nyugtatta őket, hogy ők, a túszszedők ugyan meghalnak, a többieket azonban meg fogják menteni.
Azon a szombat reggelen érezték, hogy közeledik az ostrom. Minden azzal kezdődött, hogy a terembe berohant egy túsz férfi, állítólag a fiát kereste. Megsebesítették, s hívták a Vöröskeresztet. Movszar Barajev ekkor mindenkit figyelmeztett, hogy ne mozduljon, nemsokára kezdődik a tűzijáték. Ekkor – mint Natasa emlékezett – egy másik férfi rohant előre a hátsó sorokból a terem közepén lévő robbanószer irányába. Az egyik maszkos nő rögtön tüzelt, de egy másik férfit és egy nőt talált el. Azonnal meghaltak. Kaotikus lövöldözés kezdődött, s néhány perc múlva már kintről is hallották a fegyverropogást. Tényleg megkezdődött a roham. Natasa semmiféle gázt nem érzett, csak amikor jó félóra múlva feleszmélt, azt látta, hogy a barátnője s többen is mintha aludnának mellette. Ekkor egy katonaruhás férfi állt meg mellette, s megnyugtatta: „Kész, induljunk, a háború befejeződött!”
A kórházban mindenki tanácstalanul rohangált, egymást kérdezgette orvos és egyenruhás, majd Natasa szerint úgy fél óra múlva hoztak valami gyógyszert, s beadták neki is. Az evakuálás valóban meglehetős zűrzavar közepette zajlott. Az épület megostromlásáról állítólag csak percekkel annak megindulása előtt értesültek a kórházak. A 458 mentős brigád sem igazán tudta, mit is kell tennie, a csapat fele nem orvos, csak felcser volt.
A körzetben aznap éjjel ügyeletben lévő Nyikolaj Sztyepcsenkovnak helyén volt a szíve és az esze is. Először éjfél körül kellett helytállnia, amikor a már említett első lövöldözés két sebesültjét társával hozták ki az épületből, közülük az egyiket holtan. Ha lehet, még nehezebb dolguk volt reggel hat után. Mint a mentős az Izvesztyijának megerősítette, sokan nem tudták, mit is tegyenek. Pedig a dolog egyértelmű volt, hiszen a gázmérgezettek ugyanolyan tüneteket mutattak, mint akik túladagolták a kábítószert. Zihálva kapkodták a levegőt. Mint mondja, az ellenanyag kéznél volt, s vagy húsz embernek be is adták. Ők biztosan túlélték a tragédiát. A tapasztalt Sztyepcsenkov az ájult túszokat kétségbeesetten a buszok felé cipelő kommandósoknak is szólt, hogy álljanak meg, injekció nélkül ne menjenek tovább, hiszen anélkül a betegek nem bírják ki a kórházig. Nem mindenki hallhatta ezt a figyelmeztetést, mert többen már a klinikai halál állapotában érkeztek a kórházba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.