Erdogan nem lehet kormányfő

Hamarosan európai kampánykörútra indul a vasárnapi választáson elsöprő győzelmet aratott iszlámbarát Igazság és Haladás Pártja (AK) vezetője. Recep Tayyip Erdogan újult erővel kíván fellépni Törökország EU-csatlakozása érdekében, s elsőként az „örök rivális” Görögországot keresi fel.

2002. 11. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Görögország miniszterelnöke, Kosztasz Szimitisz egyébként a külföldi államférfiak közül elsőként gratulált Erdogannak, a török politikus pedig ígéretet tett arra, hogy két héten belül sort kerít az athéni vizitre. Megfigyelők szerint az útnak egyebek között azért lehet nagy jelentősége, mivel eleddig Görögország tűnt a török EU-csatlakozás legnagyobb kerékkötőjének. A választások után mindamellett az Európai Unió meglehetősen óvatosan nyilatkozott és a megkezdett reformok folytatására bátorította Ankarát. Az iszlámbarát párttal szemben megfogalmazott aggályok kapcsán egyébként a belga kormányhoz közel álló Le Soir rámutatott arra: az AK idén nyáron megszavazta mindazokat a törvényi reformokat, amelyeket az EU sürgetett Törökországtól, hogy eleget tegyen a tagság politikai követelményeinek. Erdogan pedig a választás után megígérte, hogy gyorsítja a csatlakozás folyamatát, végrehajtja a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által javasolt gazdasági reformokat.
Ez utóbbiban valószínűleg nagy segítséget nyújt majd a parlamentbe második pártként bejutott Köztársasági Párt gazdasági minisztere, a Világbank egykori alelnöke, Kemal Dervis, aki már fel is ajánlotta szaktudását az új kormánypártnak. Hogy koalícióra lép-e a két párt vagy az AK egyedül vág neki a kormányalakításnak, még nem eldöntött kérdés, mindenesetre tegnapi nyilatkozatában Erdogan reményét fejezte ki, hogy november végére megalakulhat az új török kormány. A párt vezetősége egyébként tegnap újabb ülést tartott a lehetséges kormányfőjelölt kiválasztására. Erdogan, a párt elnöke ugyanis nem vállalhatja a kormányfői megbízatást, mert vallási gyűlölködés szításáért elítélték, s így nem indulhatott a parlamenti választáson, márpedig a kormányfői posztot csak parlamenti képviselő kaphatja meg. Erdogan csak az alkotmány módosítása esetén vehetné át a kormányfői tisztséget, az Igazság és Haladás Pártja azonban három szavazat híján elmaradt a kétharmados többség megszerzésétől, így alkotmánymódosításra nincs esélye.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.