Esik a búza ára, bizonytalan a kukoricáé

2002. 11. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem történt olyan jelentős változás a chicagói gabonapiacon a 44. héten, amely szélsőséges irányba vitte volna el a gabonaárakat. Ezért a nemzetközi piacokon a két fő gabonatermék jegyzése az előző héten kialakult szint körül mozgott. A takarmánykukorica-szekcióban ismét a fundamentális elemek alakították a jegyzéseket: a betakarítás Észak-Amerikában kicsit lassult ugyan, de még mindig ütemesen haladt, és a heti export továbbra is az átlag alatt maradt. Amelyik nap erősödött az érdeklődés a termék iránt, az árak azonnal emelkedéssel reagáltak, míg a hét más napjain jellemzően gyengébbek voltak. A búzapiacon inkább a spekuláció mozgatta az árakat: árlanyhulás inkább csak a lágy búzában volt, míg a keménybúza-jegyzések – az élénkebb kereslet hatására – inkább tartottak, emelkedők voltak. Az Agrograin Rt. elemzése szerint a gabonapiacokon folytatódik az áringadozás. A búza ellátási helyzetében érezhető nagyobb feszültség, így itt a legkisebb hír is kimozdíthatja az árakat a tartott szintről.
A szójadarapiacon nem történt érdemleges változás: az árak szűk sávban mozogtak, és a múlt heti szint körül alakultak. A hallisztpiacon nagy a várakozás a Peruban feloldott halfogási tilalom után. A piac érdemlegesen még nem változott, hiszen a halászat nagyságáról még nincs megfelelő hír.
A Budapesti Árutőzsde (BÁT) piacain a 44., ismét csak négynapos héten a régi szép időket idézte a forgalom. Elsősorban takarmánykukoricában nőtt meg a kereskedési kedv, de közepes üzletkötés volt a búza terén is, így 528 kontraktusra jött létre üzlet 1,355 milliárd forint értékben. A takarmánykukorica-szekcióban 2,5-szeresére nőtt a forgalom. Az üzletelők hangulatát javította a termékre vonatkozó támogatásról és intervenciós felvásárlási árról megjelent rendelet. Az élénk üzletmenetet hektikusan mozgó árak kísérték, de az irányadó trend a lanyhulás volt. Így a jegyzések az utolsó napon minden határidőre az előző heti szint alatt zártak. A búzapiacon is nőtt a forgalom, de annak nagysága alig érte el a kukorica harmadáét. A jegyzések az erőteljes kínálat hatására minden határidőre folyamatosan estek, és ennek megfelelően a múlt heti szint alatt állapodtak meg. Az egyéb termékekből alig volt forgalom, takarmánybúzából bonyolódott tizenegy kontraktus, a jegyzések itt is csökkentek. A napraforgómag novemberre limit uppal indította a hetet, üzletkötés nélkül. Ezt követően forgalom továbbra sem volt, de az árak iránya megfordult, és gyengén csökkenő, illetve tartott trend alakult ki.
A múlt héten (45.) csendesen kezdett a búzapiac, csak a márciusi határidő csökkent, az extrabúza decemberi ára viszont 550 forinttal esett. A kedd szintén eseménytelenül telt, a búza márciusi jegyzése felfelé lebegett, az extrabúza pedig tovább csökkent. A gabonapiacon a malmi búza decemberi jegyzése 250 forinttal erősödött szerdán, csütörtökön viszont vegyesen alakult a kereskedés, és decemberre le, márciusra felfelé mozogtak a jegyzések. Az utolsó kereskedési napon az étkezési búza decemberi ára 230 forinttal 21 630 forintra csökkent.
A takarmánykukorica decemberi jegyzése 250, majd 170 forintos eséssel kezdte a múlt hetet, majd 210 forintot erősödött szerdán. Ám másnap ismét 50 forintos veszteséget realizált, és csütörtökön 22 850 forinton állapodott meg. Pénteken a kukorica decemberi ára nem mozdult el a 22 850 forintról, márciusi jegyzése 23 720 forintra csökkent, a júliusi viszont 25 600 forintra nőtt. Az extrabúza decemberi ára maradt 25 ezer, a takarmánybúzáé 21 900, a takarmányárpáé 19 200, az olajnapraforgóé 59 200, a szójáé pedig
58 700 forint.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.